Wikicitáty:Pod lípou/Archiv 1

Z Wikicitátů

Bot flag requests[editovat]

DragonBot[editovat]

Hello, I am operator of a bot, DragonBot, and would like to have the bot flag. Here are some details about the bot, feel free to ask any questions!

  • Operator : Chtit draco
  • Purpose : Adding interwiki links.
  • Script used : pywikipedia
  • Already has the bot flag on : fr,de,en,pl,sl,bg,hu,ja,no,gl,he,it,tr,sv,nl,bs,el,zh,ku,fa,eo,simple,pt,fi,sk,es,ru
  • I have run the bot for foolproofing, you can see its edits here.

Thanks! Chtit draco 14:58, 23. 11. 2007 (UTC)

Well, I was waiting for couple more edits to see if it runs correctly before I'll give you the flag.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 14:17, 1. 12. 2007 (UTC)
Granted.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 18:15, 3. 12. 2007 (UTC)
Thanks! Chtit draco 12:11, 8. 12. 2007 (UTC)

ArthurBot[editovat]

Ahoj, chtěl bych požádat o příznak pro mého robota. Bude se starat především o interwiki. V současnosti má flag na slovenských Wikicitátech a jako globální bot běží na dalších 14 jazykových mutacích (it, zh, da, no...). V případě potřeby bude k dispozici také na další úkony, jako jsou hromadné změny textu, opravy odkazů atd. Udělám s ním teď pár ukázkových editací. Děkuji předem za kladné vyřízení. --Mercy 27. 5. 2009, 12:15 (UTC)[odpovědět]

Status přidělen. Prosím, zatím robota používej jen na interwiki, změny textu až dle dohody časem, díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 21. 6. 2009, 08:58 (UTC)[odpovědět]

Díky. --Mercy 21. 6. 2009, 14:36 (UTC)[odpovědět]

České jméno[editovat]

návrh: Wikicitát - jednotné číslo jako en.

Na základě předchozí mejlové diskuse a po následné dohodě s Mormegilem na cs:wikipedia jsme se shodli na velmi srozumitelném Wikicitáty. Nejsem proti další diskusi, spíš je to otázka, jak celou záležitost vyřešit s vývojářem, takže jsem se zde spolehl na dohodu s Ansgarem a Mormegilem. --Dodo 20:39, 17. 4. 2005 (UTC)
Dnes jsem změnil název celých stránek vč. loga (které může kdokoli, komu se tahle pracovní varianta nelíbí, dotvořit. Navrhované Wikicitát nebylo použito už kvůli tomu, že anglické quote není pouze substantivem, ale též imperativem slovesa a v češtině je obvyklejší používat obdobných spojení. --Dodo 11:30, 3. 5. 2005 (UTC)

Právě jsem dočetl Vaše diskuse k citátům i vlastním výkladům k nim, a musím říci či vlastně napsat, že nyní je potěšení na mé straně a to směřuji k Vám píšícím.

"Špatný přítel je jako stín.Když slunce zajde, již jej nenalezeš.

Dokud jsem nanašel vlastní zkušeností příležitost k posouzení pravdivosti tohoto přísloví, měl jsem dost přátel.

Dobré noci i dobrých posození slov i přátel \vám přeje Richard

Vzhled stránky[editovat]

Na wikicitátech se objevily dva druhy formátování článků.

  • První (vizte Uživatel:Aida náhled1) neodkazuje na Wikipedii jménem autora, ale obsahuje šablonu {{wikipedie|Jméno autora}}

hned na začátku článku.

  • Druhý (vizte Uživatel:Aida náhled2) odkazuje na Wikipedii jménem autora a šablona {{wikipedie|Jméno autora}} je uvedena na konci článku.


Osobně jsem pro první variantu, protože odkaz ve jméně autora může být zbytečně matoucí pro uživatele, kteří se na stránku článku dostali přímo z vyhledávačů. Prosím správce o posouzení a rozhodnutí dané situace případně vyvolání hlasování. Děkuji Aida 07:53, 29. 4. 2006 (UTC)

Jde o náš konsensus. Já jsem též pro první variantu, s tou výhradou, že bych upřednostnil infobox o existenci hesla na wikipedii až pod případnou fotografii (z estetických důvodů). Pokud se zde na tom shodneme (uvítal bych Gepvunův názor), může pak kdokoli již existující články poopravit. --Dodo 08:49, 29. 4. 2006 (UTC)
Já jsem pro druhou variantu. A to zejména z důvodu jakéhosi sjednocení formátování s ostatními wiki. Viz třeba anglické wikicitáty([1]) nebo španělské (ale tam nejsou infoboxy). A v klasické stavbě článku se dávají odkazy až na konec (např. „Podívejte se též na“ na wikipedii), takže pokud na začátek, tak nějakou skrytou(nepřímou) formou. Navíc je u delších článků příjemné, když je odkaz nahoře i dole.. :) --Gepvun 14:20, 29. 4. 2006 (UTC)

Šablona Přidej na hlavní stránce[editovat]

Dodo, jsi si tou hlavní stranou jistej? Ta „Šablona:Přidej článek“ tam imo vypadá hrozně.. ;) --Gepvun 10:07, 3. 5. 2006 (UTC)

Dodo, souhlasím ta šablona vypadá divně.--Aida 19:58, 5. 5. 2006 (UTC)
Spěchal jsem a nedopadlo to nejlépe. Mým záměrem je využít těchto šablon pro snadné vytvoření nové stránky zvláště těmi, kdo jsou zde poprvé. To hovoří pro umístění na hlavní stránce, protože kde jinde to budou hledat. Šablonu {{Přidej článek}} lze samozřejmě předělat, sám s ní zatím nejsem spokojen. Samozřejmě ji lze upravit, zkuste pomoci jak. --Dodo 06:08, 6. 5. 2006 (UTC)
Dodo šablona nyní vypadá výborně. Po rozšíření kategorií citátů bude Hlavní strana naprosto dokonalá. --Aida 16:09, 7. 5. 2006 (UTC)
Chtěl bych přidat do citátů §Vesničko má středisková'. Po dlouhém hledání jsem našel tuto stránku. Odkazem Aida jsem se dostal na formulář, kde bylo přidat film. Film jsem přidal, vyplnil 3 citáty a uložil. Bohužel ale v Hlavní strana->Oblasti->Filmy nic nepřibylo. Jak tedy mam založit ten film a kam jsem to vubec založil výše popsaným způsobem? --Jgv 12:38, 17. 1. 2007 (UTC)
Zdravím, odpovídám ve Vaší uživatelské diskuzi. --Martin Kozák 12:38, 20. 1. 2007 (UTC)

Wikiprojekt slovník synonym[editovat]

Ještě by se mi líbil wikiprojekt slovník synonym, kde by mohli být třeba jen vnitřní odkazy na synonyma a dejme tomu odkaz na wikicionář.. ;-) Gep

Kategorie Ženy[editovat]

Hele, co byste řikali na zvláštni kategorii „Ženy“ - moc žen, které se citují není, tak by si zvláštní kategorii možná zasloužili.. ;-) --Gepvun 10:59, 1. 11. 2006 (UTC)

Hmm, není to špatný nápad, ale to by potom byla potřeba i kategorie Muži. V tom případě bychom ovšem potřebovali i kategorii Kategorie:Lidé podle pohlaví. Já sice vím, že je zajímavá myšlenka být gentlemanem a dát ženám jejich vlastní výlučnou kategorii, ale strom kategorii také musí mít hlavu a patu, že.
Toe asi stejná logika, jako že tu MUSÍ být kategorie "Uzbekistánci", když je tu kategorie "Češi", popř. že když tu je kat. "Nositelé Nobelovy ceny", tak tu musí být i kategorie "Ti, co Nobelovu cenu nedostali". Zamyslete se nad sebou, nepřeháníte to trochu?!? Wikicitáty by měli být především příjemná alternativa ke stránkám citáty.cz apod. A za sebe můžu říct, že jak jsem se snažil wikicitáty podporovat, tak teď radši zajdu jinam. --Gepvun 12:35, 22. 2. 2007 (UTC)
Aby bylo jasno, nikdo nic nepřehání. Strom kategorií je třeba zjednodušit, žádné kategorie tohoto typu vytvářet nebudeme. Vy jste akademicky to téma navrhl, já jsem akademicky napsal své vývody. Kdybych je vytvářet chtěl, už vytvořené jsou.
K problému samotnému: vůbec nevím, proč bych měla kategorie žen existovat samostatně. Možná kvůli vyhledávání. Je to ten důvod? Pokud ano, má relevanci, pokud ne, uveďte, prosím své argumenty. --Martin Kozák 17:37, 23. 2. 2007 (UTC)
----
Ještě dodatek. Velmi mě také zaujalo, jak rezoluntně nejen zde, ale i níže určujete co by mělo být čím. Uvědomte si, prosím, že to je váš názor. Názor dalších je jiný. Ještě zvláštnější je, že kromě odstranění kategorií staletí a přizpůsobení designu systému v podstatě neproběhly žádné razantnější změny. Přesto ale křičíte, jak jste se snažil a jak teď radši zajdete jinam. Za to totiž, myslím, ony změny nemohou. Na vině možná bude čísi uražená ješitnost a hlavně pocit, že podobnými konstatováními a výhružkami namísto předložení důvodů a argumentů dosáhnete svého.
Nedosáhnete. Na to vás upozorňuji předem.
V úctě
Martin Kozák 17:58, 23. 2. 2007 (UTC)
Myslím však, že je to dobrý nápad a jen co překopu kategorii Kategorie:Lidé tak, aby obsahovala jednoznačné názvy podkategorií, určitě můžeme všechny tři zmíněné kategorie udělat. Budu na to myslet. --Martin Kozák 12:24, 11. 11. 2006 (UTC)

Jednotný vzhled[editovat]

Můžu se zeptat, proč proboha se všechny články předělávaj na tzv. jednotnej vzhled, kterej je navíc docela otřesnej? Jsem doopravdy znechucen, co se stalo s článkama, které jsem sem tak poctivě dával. Na celejch wikicitátech je asi 100 článků(když nepočítám miliony kategorií, ve kterých se nový uživatel, který by chtěl něco přidat, ztratí) a místo aby se se přidávaly nový, tak se předělává něco, co fungovalo a hlavně nedělalo problémy. Nový admine, zamysli se - akorát odrazuješ lidi, kterým na wikicitátech záleželo.. --Gepvun 00:04, 7. 12. 2006 (UTC)

Nic vám nebrání zažádat si o práva správce. Podpořím vás. Máte-li výhrady ke vzhledu, buďte, prosím, konkrétní. Všechny námitky rád s někým prodiskutuji. Někdo takový mi tu dost výrazně chybí. S články jež jste přidával se nestalo nic. Ztratil se obsah? Snížila se kvalita? Opět prosím, uveďte konkrétní námitky. Jen se jim snažím dát formu atraktivní pro čtenáře. Aby přišel a věděl, že zde nalezne citáty relevantně a přehledně uspořádané, s doplňujícími informacemi a v pěkné grafické úpravě, nikoliv jen strohý text. Pomíjím, že současný „nový“ tvar vycházející ze vzhledu slovenské jazykové verze je graficky v podstatě obdobný tomu původnímu. Víte v čem je pro mě síla například právě slovenských Wikicitátů? Především v tom, že jsou velmi pěkné a přehledné a je v nich pořádek. Proto, že že jej tam Ham udržuje. A nedělá to vůbec špatně. To je cesta. Podobně je to i na českém Wikcionáři kde mnoho dobré a užitečné práce dělal a dělá Zanatic.
Cílem navíc je, aby články byly zpracovatelné robotem a bylo tedy možné citáty téměř automaticky řadit jak podle autorů, tak podle jejich témat. Použitelnost se tím velmi výrazně zvýší.
Pokud si přejete přidávat články nové, nic vám v tom nebrání. Jejich pokladnici naleznete třeba na stránce Uživatel:Martin Kozák/Příchozí citáty/Ham. Je jich tam pořádné množství na kterém se můžete upřidávat k smrti. I ony čekají na zpracování. Našel-li by se někdo kdo je zpracuje, bylo by to velmi fajn. Bohužel jsem tu skoro sám a všechno stíhat opravdu nemohu. Obzvlášť, mám-li to tu zde dát alespoň trochu dohromady a dát Wikicitátům hlavu a patu kterou doposavad neměly ani tím největším omylem.
Potřeby Wikicitátů jsou v mnohém podobném potřebám Wikipedie. Třeba je jednotný vzhled aby se čtenář snadno orientoval a stejně tak je důležité, aby všechny články byly součástí pevné struktury. Tou jsou kategorie. Máte úplnou pravdu, že místní systém je velmi složitý. Nepochází ode mne, ale ještě od Doda a i já bych jej rád zjednodušil. Jak ovšem píši, opravdu nemám deset rukou, pět počítačů a šestnáct hlav.
Fungovalo? Někdy. Jak kde. Pokud chci organizovat větší struktury dat, je třeba rozlišovat co je co. Citáty, které sem přibydou se řadí do třech skupin – ty co autor skutečně řekl a je to prokazatelné (uvedením místa a času), ty jež mu jsou přisuzovány (to znamená, že někdo jen napíše, že jej má na svědomí tento autor, ale nenapíše kdy a kde takže autorství je neprůkazné) a citáty o člověku. Ten „nový jednotný vzhled“ se právě o toto snaží. Snaží se dát smysl.
V tom případě navrhuji zaplatit aspoň dvacet brigádníků, kteří by prolézali státní knihovnu a zjišťovali, jestli to ten který autor skutečně řekl. A ještě by se to mohle dělit na to, co řekl, co napsal, co možná řekl, co možná napsal, co možná někde četl, co nejspíš neřekl a nenapsal, co řekl či napsal dle někoho, kdo něco podobného řekl či napsal před ním, a tak by se dalo pokračovat dál. Když sem někdo chce přidat článek a zjistí, že musí zjistit, jestli to opravdu řekl nebo možná taky ne, tak si to radši rozmyslí a na wiki se vysere. Výše píšeš, že nemáš "deset rukou, pět počítačů a šestnáct hlav", tak nepředělávej články do zbrusu nový podoby, ale přejmi jednoduchou podobu z anglických wikicitátů, kterou jsem já na články používal, a svojí jedinou hlavu věnuj smysluplnější práci. Přiznávám, že netuším, jak fungují roboti, takže se v něčem můžu mýlit, ale rozhodně dokáži říct, co sem lidi můžu přilákat a co je odpuzuje. no offence ;-) --Gepvun 12:35, 22. 2. 2007 (UTC)
To, co tu tak halasně kritizujete, je běžná praxe napříč všemi lepšími Wikicitáty, mimo jiné třeba na Wikicitátech slovenských nebo anglických. Výroky a citáty je prostě ve slušné a nearogantní společnosti zvykem zdrojovat. Nikdo to dělat nemusí, ale chce-li, aby Wikicitáty k něčemu vypadaly, je to přinejmenším záslužná činnost.
Dlužno podotknout, že těch dvacet brigádníků by tak jako tak nebylo k zahození.
A roboti neroboti, chci prostě udělat Wikicitáty hezké a atraktivní -- toť vše.
--Martin Kozák 18:31, 23. 2. 2007 (UTC)
Nevím, o jakých problémech píšete. Pokud ten vzhled o který usiluji problémy dělá, uveďte je, prosím. Vyřešíme je. Od toho tu jsem.
Mám trochu strach z efektu slovenské Wikipedie. Cílem opravdu nejsou statisíce stránek a článků. Cílem je mít kvalitní obsah a atraktivní úpravu. Bez něho i bez ní je vše zcela na nic. O to víc by mě zajímalo, čím vlastně koho odrazuji. Mazáním obrázků? Možná. Ale stát má své zákony a pravidla a ty je třeba dodržovat.
Není třeba stát v permanentní opozici. Třeba je spolupracovat a dát Wikicitátům jedinou, kompaktní, pěknou a pro běžného čtenáře přijatelnou formu a tvář.
--Martin Kozák 13:32, 7. 12. 2006 (UTC)

Staletí[editovat]

Smím se zeptat, proč zmizely kategorie řadící autory podle staletí, ve kterých žili? Pro mě to byly rozhodně nejpoužívanější kategorie, když jsem nehledal podle jména.. --Gepvun 12:35, 22. 2. 2007 (UTC)

No, snažíme se zjednodušit systém kategorií který je opravdu poněkud přebujelý a vyhledávání podle jména se nám zdá téměř dostačující – s Dannym jsme se shodli, že jak z mého pohledu, tak z jeho, to pro nás byly naopak nejméně použivané kategorie. Většinou znáte jméno toho, koho hledáte… Ony i profese jsou problematické, ideální by bylo, aby každá osoba měla jen jednu, maximálně dvě profese a více nic. Množství kategorií je zlo – kategorie nejsou klíčová slova – a to platí samozřejmě i pro Wikipedii.
Vím, že je to osobní názor. Možná to bylo poměrně náhlé, to je pravda, ale s Wikicitáty je problém ten, že tu komunita téměř neexistuje a odpovídající čekací doba na reakce podobné té vaší by byla třeba i půl roku. A to je škoda času.
Jen proto.
--Martin Kozák 18:44, 23. 2. 2007 (UTC)
Netuším, v čem by to zlo mělo být. Tím spíš nevím, proč by pak mělo být škoda času na diskusi... --Cinik 19:06, 2. 11. 2007 (UTC)

Hranaté závorky v odkazu na zdroj[editovat]

Některé uváděné zdroje (například volby.ihned.cz) používají v URL hranaté závorky, což koliduje s wikisyntaxí pro externí odkazy a důsledkem je poškození a nefunkčnost odkazu. Řešením je v takovém odkazu znaky [ a ] nahradit posloupnostmi %5B a %5D – ukázka je vidět na Jiří Paroubek#O spolupráci s komunisty, vždy však doporučuji před uložením použít náhled a v něm funkčnost odkazu vyzkoušet.

Pokud je tento URL-encode hack „kanón na vrabce“ a dá se problém vyřešit jinak, tak mě prosím opravte. --Milda 09:40, 19. 3. 2007 (UTC)

Vybraný citát z hlavní strany[editovat]

Zdravím, podstranu hlavní strany /Vybraný citát jsem převedl na šablonový systém, čili je jej možné snadno upravovat ve známé a především lidsky srozumitelné syntaxi. Bude-li kdokoliv chtít, může se realizovat. Podotýkám, že je třeba být zaregistrovaný. --Martin Kozák 09:11, 27. 3. 2007 (UTC)

První dojem z Wikicitátů[editovat]

Podíval jsem se na pár hesel a přiznávám, že dojem není dobrý: jako kdyby se to celé nebralo vážně. To znehodnocuje práci, kterou do toho zřejmě vkládáte.

  1. Citáty, které nemají uvedený zdroj, by se měly přinejmenším uvádět jako "neověřené" nebo "připisované", pokud vůbec mají smysl. Tak Platón obsahuje vesměs "citáty", které s Platonem nemají nejspíš nic společného.
  2. Mylné a neověřené citáty se pak šíří do cswiki a jinam, protože je lidé pokládají za "zdroj" (viz Descartes, kde jsem to opravil).
  3. "Jednotný tvar" a šablona je dobrá věc (konkrétní vzhled je jiná věc - zdá se mi, že zabírá příliš mnoho místa a stránky budou nepřehledné), měla by ale vyžadovat přesné uvedení zdroje.
  4. Pokud se citáty myslí vážně, mělo by se počítat i s tím, že vedle českého znění bude uveden i originál.
  5. Heslo Charta 77 je exemplární POV a osobní útok.
  6. Doporučuji inspirovat se francouzskou šablonou, po mém soudu by se obě části měly spojit do jedné:
{{citation|C'est proprement avoir les yeux fermés, sans tâcher jamais de les ouvrier, que de vivre sans philosopher.}}
{{réf Livre|référence=Les Principes de la philosophie/Delalain|page=2|section=Lettre-préface|s=Principes de la philosophie}}

Pokus o překlad:

{{citát|text.}}
{{odkaz Kniha|référence=název|strana=2|oddíl=předmluva|s=Principes de la philosophie}}

Srdečně zdraví --Sokoljan 08:58, 1. 5. 2007 (UTC)

Zdravím, díky za reference. Wikicitáty byly a jsou zanedbané, jediný správce přestal být aktivní před již skoro rokem a tak jsem, tuším, od října prozatimním správcem alespoň já (když pominu Dannyho, ale ten je tu především kvůli technické údržbě) a i já budu zanedlouho maturovat, takže času je pramálo.
To, o čem mluvíte, je zcela správné, myslím si totéž. Díky za připomínky k jednotné šabloně, podívám se i na zbytek. Francouzský systém je bezvadný a velmi vážně o něm uvažuji. Rozhodně moc díky za všechny připomínky. Pokusím se, aby byly reflektovány. --Martin Kozák 21:29, 5. 5. 2007 (UTC)
Pokud se mohu připojit se svými názory: ani já současný stav nepovažuji za ideální a s některými Sokoljanovými připomínkami souhlasím, s některými však ne.
  • U některých žijících veřejně činných osob, vesměs politiků, jsou ozdrojovány snad všechny kontroverzní výroky. Mnoho citátů o životě, lásce atd. je (a dá se předpokládat, že i nadále bude) čerpána ze sekundárních zdrojů (různé časopisy), kde bývají primární zdroje uváděny málokdy. Tedy z principu všechny takové citáty spadají mezi přisuzované a řešením by bylo je zařadit do sekce s takovým nadpiskem, podobně jak to dělá Ham na slovenských Wikicitátech (nemyslím si však, že by na každé stránce měla být předem udělána struktura potvrzené, přisuzované a výroky o..., když tam bude všehovšudy jen pár přisuzovaných výroků. Cíl, kterým je přisuzované výroky ozdrojovat a přesunout do potvrzených, je velice dlouhodobá záležitost, spočívající v hledání citátů v dílech oněch autorů a ve dvou třech lidech těžko realizovatelná. Pokud sem zavítá skutečný znalec některého autora a skoro po paměti dokáže některé citáty ozdrojovat a o jiných uvést, proč jsou mylně připisovány, je to perfektní, ale dá se očekávat, že to bude výjimečná situace.
  • Pokud někdo nekriticky přebírá neozdrojované citáty, pak je to jeho problém :-), asi nečetl Wikicitáty:Vyloučení odpovědnosti. To platí i pro Wikipedii a další takové projekty.
  • To, že některá stránka porušuje wikipedistické NPOV, samo o sobě za problém nepovažuji. Toto není encyklopedie, ale sbírka citátů, tam už z principu POV bude, protože obsahuje názory té osoby, jejíž citáty zde jsou. Důležité je, aby to nebylo záměrné POV od editorů Wikicitátů, například kdybychom sem zapisovali jen výroky proti Paroubkovi a pro Topolánka, přestože najdeme k těmto osobám i výroky opačného ražení.
  • Osobní útoky jsou špatné, ne však protože my jsme je zde uveřejnili, ale protože je ten který člověk řekl nebo napsal. Když např. Rath řekne něco hodně nepěkného o Topolánkovi a je to ozdrojováno, znamená to, že my to zde nemáme zdokumentovat, protože je to osobní útok? Není to pak cenzura? Jinak totéž co v předchozí odrážce o POV. --Milda 08:04, 6. 5. 2007 (UTC)
S přebíráním neozdrojovaných citátů to sice je pravda, ale neznamená to, že je třeba, abychom všechny námitky v tomto směru odmítali s tím, že za obsah nikdo neručí. Je to totéž, jako kdyby byly ve Wikipedii samé nesmysly a my jsme říkali: „nevadí, vždyť my za obsah neručíme“.
K POV. I skladbou uvedených citátů je možné podat negativní a zaujatý obraz. Pokud uvedu výhradně citáty negativní, je třeba upozornit, že mohou mít charakter (osobního) útoku. Jen je, myslím, třeba tyto věci řešit jinak. Pokud ty citáty jsou ozdrojované, je třeba indikovat, že jejich skladba není vyvážená a jako takové mohou vyvolávat zkreslené představy o daném subjektu. Vím, že Wikicitáty nemají vyvolávat představy žádné. Jenže to neznamená, že je nevyvolávají… Je třeba na to upozornit. Jen tak.
--Martin Kozák 10:43, 6. 5. 2007 (UTC)

Sbírky citátů[editovat]

Viz s:cs:Wikisource diskuse:Autorské právo#Citáty a sbírky citátů, na co jsme narazili, sice to ještě není dodiskustované ale přesto... -jkb- 09:02, 29. 5. 2007 (UTC)

(Přesouvám sem relevantní část diskuse, která sem patří asi rozhodně víc než na Wikisource. --Mormegil 07:31, 7. 6. 2007 (UTC))
Vzhledem k tomu, že odkaz sem byl na cs wiki hozen bez jakéhokoli kontextu, mohu se jen dohadovat, o co šlo. Každopádně: nekomentované sbírky citátů nějakého dosud chráněného (např. žijícího) autora jsou porušením autorských práv i podle běžného výkladu českého autorského zákona. Tedy např. toto IMHO porušuje český autorský zákon. --Mormegil 21:39, 1. 6. 2007 (UTC)
Šlo o to, že jsem při doplňování interwiki nové stránky na Wikicitátech narazil na německou stránku de:Erich Kästner, kde bylo upozornění, že dle vykonavatele závěti si prý Kästner nepřál být citován. Neznaje německy, požádal jsem -jkb- (jakožto kolegu s dobrou znalostí němčiny) o přečtení diskuse a její krátké shrnutí.
@Mormegil: Můžete, prosím, více rozvést svůj předchozí příspěvek? Co je komentovaná sbírka citátů, jak by měla stránka Jiří Suchý vypadat, aby autorský zákon neporušovala, případně proč u Wikicitátů to porušení AZ je a u knih, které také jsou pouhou sbírkou citátů bez uvedení zdrojů, z nichž u některých autorů citátů ještě majetková práva k dílům nevypršela, to porušení AZ asi není, když mohou být vydávány, prodávány a ve veřejných knihovnách půjčovány? Případně můžeme diskusi přesunout na Wikicitáty:Pod lípou. --Milda 06:13, 2. 6. 2007 (UTC)
Jde o to, že český autorský zákon dovoluje užívat výňatky z díla ve svém díle; pokud pouze sesbíráte něčí citáty, pak užíváte cizí autorské dílo, ale jelikož zde není žádné vaše dílo, zákonná výjimka se zde neuplatňuje a potřebujete souhlas autora. To je přinejmenším mně známý výklad zákona (samozřejmě zestručněný, pro přesnější popis a podrobnosti se podívejte do komentáře k AZ). Nevím, zda se u nás vydávají sbírky citátů žijících lidí, a pokud ano, zda mají vydavatelé souhlas těchto lidí (jen podotýkám, že až do nedávné novelizace byly politické projevy z ochrany autorským právem vyňaty), to se ptejte jinde. Nejsem právník, takže vám moc neporadím, jenom upozorňuji na mně známé problémy. --Mormegil 07:31, 7. 6. 2007 (UTC)

Konkrétní příklad vydávaných (vydaných) sbírek citátů, které mám teď před sebou:

  • Václav Dušek: Veselý aforistikon, Nakladatelství Svoboda, Praha 1992
  • Václav Dušek: Aforismy, bonmoty, citáty – O ženách, o mužích a o lásce, nakl. Motto, Praha 1999

V obou případech se jedná o prostou sbírku citátů (v první knize s ilustracemi Bohumila Ceplechy), respektive výběr z rozsáhlé sbírky „autora“. Část citátů pochází od volných autorů (antičtí filozofové, staří spisovatelé atd.), část jsou přísloví a část dosud chránění autoři. Vlastní přínos, který ze sbírky citátů dělá nové dílo, je u toho snad jen ten, že Dušek udělal výběr ze své domácí sbírky a nějak tento výběr uspořádal. To máme my taky – uspořádáváme podle autorů i podle témat, u plodných autorů i podle témat v rámci autora, doplňujeme základní životopisné údaje a charakteristiku autora, opatřujeme obrázkem (pokud je k dispozici) a odkazy do encyklopedie. Na rozdíl od Duška, který vůbec neuvádí zdroje (nebo maximálně jako zdroj název časopisu bez bližší datace, ale to zase jen jako náhražku toho, že nezná autora), se je snažíme tam, kde jsou nám primární zdroje známy, uvádět. Dle mého (podotýkám laického) názoru: jsou-li dílem Duškovy sbírky, jsou dílem i Wikicitáty. --Milda 08:13, 7. 6. 2007 (UTC)

Jenomže právě tímto se zabýval mnou zmíněný německý soud, který zjistil (s platností alespoň pro Německo), že spočívá-li příspěvek autora sbírky citátů pouze v tom, že udělal výběr, tak tento tzv. vlstní přínos z toho nové dílo nedělá. Citace dle de:w:Zitatensammlung, viz také meta:Rechtsfragen März 2005, -jkb- 08:26, 7. 6. 2007 (UTC)
V tom případě je divné, že na německých Wikicitátech nejsou tak důslední u všech dosud chráněných autorů, např. Clarke, Faulkner, Hemingway a mnoho dalších, z Němců např. Thomas Mann. Můžeš, prosím, přečíst a shrnout, co k tomu je psáno v úvodu německé de:Kategorie:Copyright? --Milda 08:59, 7. 6. 2007 (UTC)

Po pravdě, moc tam nestojí. Autoři 70 let po smrti a více - OK, co je míň, tam nutno dávat pozor. Jinak věci bez souvislosti. Ale, pokouším se nově interpretovat či přeložit onen rozsudek spolkového soudu (Bundesgerichtshof, 1972): stojí tam

  • Für die Aufnahme urheberrechtlich geschützter Textstellen in eine sogenannte Zitatensammlung, bei der sich der eigenpersönliche Beitrag des Herausgebers einer solchen Zusammenstellung im Wesentlichen in der Auswahl und Gliederung des Entlehnten erschöpft, bedarf es der Erlaubnis der Inhaber des Urheberrechts an den entlehnten Textstellen“ (viz de:w:Zitatensammlung),
    tedy „... sbírka citátů, kde vlastní přínos vydavatele ... spočívá ve výběru a členění..., vyžaduje svolení držitelů práv...“ - tedy neříká nic o vzniku či nevzniku nového díla a nových práv, ale je nutno svolení (což je malounlinký rozdíl asi)

a k tomu rozhodnutí zemského soudu Mnichov 1990 (cit. dle tamtéž)

  • Nach dieser Bestimmung sind Zitate zulässig, wenn die Stelle eines Werks nach der Veröffentlichung in einem selbständigen Sprachwerk angeführt wird, dh es muß ein selbständiges Werk ... Werden in einem Sonderheft einer Monatszeitung einzelne Zitate als Beiträge ohne irgendwelche verbindenden Texte nebeneinandergestellt, ist das zitierende Werk als Sammelwerk nicht selbständig, sondern vom zitierten Werk abhängig...
    tedy „podle tohoto rozhodnutí jsou povoleny citáty, jsou-li uvedeny v samostatném díle ... jsou-li citáty použity ... pouze jako výčet výroků bez spojovacího textu ... nejsou takové citace samostatným dílem ale jsou závislé na citovaném díle...“ (IANAL !!!!!)

takže zakopaného psa asi nutno hledat v tom, je-li taková stránka na Wikiquote novým, samostatným dílem, které je nejen nějakým seřazením více citátů; v tomto smyslu vyznívá i již uvedené dobrozdání právníků pro Wikimedia Deutschland: pro citáty (resp. i aforismy) z ještě chráněných děl ve sbírkách citátů je třeba souhlasu držitele práv, protože

  • „...Aneinanderreihung fremder Textstellen nicht als „Zitieren“, mithin als Anführen von Belegstellen für eigene Gedankengänge, bezeichnet werde...“
    tedy „...pouhé nashromáždění různých částí díla ... není citací...“

No, proč s tím Němci na Wikiquote zacházejí tak laxně to ovšem nevysvětluje, když jinak co se týče kopyrajtu jsou vcelku přísní. Ještě jednou: IANAL, -jkb- 12:44, 7. 6. 2007 (UTC)

Dodatek: rozumím německé Wikiquote stále míň a míň. Na stránce de:Wikiquote:Urheberrechte beachten (tedy asi Řiďte se autorským zákonem) více méně stojí, že to, co stojí ve Wikiquote, tam stát vlastně nesmí... jeden odkaz na en:Wikiquote:Copyrights říká něco o možnosti posoudit vše jako fair use dle US práva, které ale v Německu neplatí... -jkb- 13:19, 7. 6. 2007 (UTC)

A ještě další větší dovětek. Pozeptal jsem se na de:Wikiquote:Ich brauche Hilfe#Kästner und Zitatensammlungen a obratem tam byla odpověď, která dost objasňuje. Problém je jim znám. Asi před necelým rokem nastartovali projekt de:Wikiquote:Reform, který to má řešit (stále běží). Prozatimní výsledky, které jsou již dodržovány:

  • bezpodmínečné uvádění zdroje citátu
  • pokud možno omezení na krátké citáty (to je nějak definováno zákonem - existují i velké citáty či tak)
  • omezení počtu citátů u literárních autorů na 5 až max. 10 citátů

V rámci zmíněného projektu se de.quote snaží prezentovat se (no, dnes či v budoucnu) jako instituce v oblasti vzdělání, což vychází či vyjde vstříc různým omezením zákonodárství. O dalších koncepčních změnách ap. se stále diskutuje, a sice má to být vše uvedeno v soulad s německou pobočkou nadace, tedy Wikimedia Deutschland. Mimo pár odkazů v diskusi na meta:Resolution:Licensing policy/Cs jsem zjistil, že diskuse se živě účastnil i kolega Histo (resp. dříve Historiograf) z de.wiki, kterého znám již po léta jako experta dewiki na právní otázky zejm. otázky copyrightu. -jkb- 17:17, 7. 6. 2007 (UTC)


Zdravím, já osobně bych to zatím viděl tak, že nebudeme problém, který ještě nenastal, řešit. Jak je vidět, nepanuje v této oblasti právě jasný stav, nejde zde o pregnantní a prostým právně nevzdělaným okem zcela jasně rozlišitelné porušování autorského zákona, proto pro jeho řešení ani není dostatek podkladů. --Martin Kozák 11:20, 29. 7. 2007 (UTC)

Could someone please look for spelling errors on this page. Thank you. --81.15.51.66 15:19, 24. 7. 2007 (UTC)

Tématické články[editovat]

Zdravím, poslední dobou mám stále intenzivnější chuť udělat řádnou probírku tématických článků. Bylo by hezké, kdyby všechny citáty byly zařazeny ve dvou článcích -- v jednom tématickém a v jednom autorském, ale reálně to není z hlediska správy obsahu příliš možné. Proto navrhuji články typu Týden, Čokoláda, Blázen a velmi mnohé další rozčlenit do článků podle autorů a zrušit. Ponechána by měla být pouze klasická „otřepaná“ témata typu Člověk, Přátelství, Štěstí, Žena atd. Pište, máte-li někdo něco proti. --Martin Kozák 11:48, 29. 7. 2007 (UTC)

Považuji za extrém dělat to jako na slovenské doméně, kde se citáty třídí skoro podle každého slova kromě předložek a spojek, ale nějak výrazně bych stávající témata neredukoval. Když zůstanu u uvedených příkladů, tak na stránce Týden prakticky nic zajímavého není, to se dá smazat hned. Ale třeba citáty na téma čokoláda se hodí mít pohromadě (představ si, že píšeš do nějakého všeobecného časopisu článek o čokoládě a hledáš citát, kterým ten článek chceš uvést nebo proložit) – ale bohužel právě zde nejsou uvedeni autoři, takže pokud se je nepodaří dohledat, tak promazat. V každém případě bych doporučil přidávat na tématické stránky jen takové citáty, které skutečně o tom tématu především jsou, ne že se tam to slovo vyskytuje někde ve vedlejší větě, ale citát je primárně o něčem jiném. --Milda 14:12, 29. 7. 2007 (UTC)
No, mě osobně přijde užitečné, aby citát: "Láska je jako sněhová vločka, když si už myslíš, že je tu navždy, tak se rozplyne," byl na stránce Láska i na stránce Sněhová vločka, ale třeba i na stránce Navždy. ---xfi- 20:01, 19. 9. 2007 (UTC)
To spíš už na stránce Věčnost.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 23:41, 25. 10. 2007 (UTC)
Předpokládám, že nebude problém najít cenné citáty pro všechny výše zmíněná témata a tudíž je nesmysl je rušit. Souhlasím ale do jisté míry s poslední větou Mildy. --Cinik 19:14, 2. 11. 2007 (UTC)

Wikimedia Česká republika - sdružení českých uživatelů projektů nadace Wikimedia Foundation[editovat]

Byla schválena konečná verze stanov, která (pokud nebude problém na Ministerstvu či v Nadaci nebo nezmění-li je Valná hromada) vstoupí v platnost okamžikem registrace sdružení na Ministerstvu vnitra.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 00:53, 19. 9. 2007 (UTC)

Betawiki: better support for your language in MediaWiki[editovat]

Dear community. I am writing to you to promote a special wiki called Betawiki. This wiki facilitates the localisation (l10n) of the MediaWiki interface. You may have changed many messages here on this wiki to use your language, but if you would log in to for example the English language Wiktionary, you would not be able to use the interface as well translated as here. Infact, of the 1793 messages in the core of MediaWiki, 1678 messages have been translated. Betawiki also supports the translation of messages of almost 80 extensions, with 984 messages.

If you wish to contribute to better support of your language in MediaWiki, as well as for many MediaWiki extensions, please visit Betawiki, create an account and request translator priviledges. You can see the current status of localisation of your language on meta and do not forget to get in touch with others that may already be working on your language on Betawiki.

If you have any further questions, please let me know on my talk page on Betawiki. We will try and assist you as much as possible, for example by importing all messages from a local wiki for you to start with, if you so desire.

You can also find us on the Freenode IRC network in the channel #mediawiki-i18n where we would be happy to help you get started.

Thank you very much for your attention and I do hope to see some of you on Betawiki soon! Cheers! Siebrand@Betawiki 09:04, 24. 9. 2007 (UTC)

Vnitřní odkazy v rámci Wikicitátů versus odkazy do Wikipedie[editovat]

Po delší době, kdy jsem se věnoval téměř výhradně projektu Wikisource, jsem opět nakoukl na Wikicitáty a v dnešních posledních změnách jsem si všiml, že na stránce Pravda byly podivné odkazy směřující ne na autorské stránky v rámci Wikicitátů, nýbrž na Wikipedii (takové to [[w:Václav Havel|Václav Havel]]). To ale není dobře, odkazovat by se mělo pouze v rámci domény – raději červený odkaz na neexistující stránku, však ji časem někdo vytvoří, než odkaz, který se barevně jeví podobně, jako když stránka existuje; to pak hrozí, že to dlouho nikdo neopraví a chybějící stránku nevytvoří.

Například když kliknu na jméno Václav Havel u jeho citátu Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!, musím se dostat na stránku s dalšími citáty autora, nikoli na jeho životopis na Wikipedii. Na stránku na Wikipedii vede až – a to poměrně výrazný – odkaz ze stránky Václav Havel. V historii stránky vidím, že nevhodný způsob odkazování pochází z úplných počátků této domény, používaný možná z obav před „červeňáky“. Odkazy jsem opravil a prosím ostatní přispěvatele, aby případné další odkazy tohoto typu na jiných stránkách, pokud na ně narazí, opravovali. Díky všem. --Milda 22:04, 30. 10. 2007 (UTC)

Tak tak. Na Wikipedii a jiné sesterské projekty se odkazuje pomocí šablon {{Wikipedie}} a spol.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 19:38, 31. 10. 2007 (UTC)

Přejmenování Zanatica[editovat]

Prosím o přejmenování na to, co používám všude jinde, tj. User:Honza Záruba. Zanatic 21:59, 25. 12. 2007 (UTC)

Přejmenován.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 22:06, 25. 12. 2007 (UTC)

Wikiverzita v novém kabátě[editovat]

Logo Wikiverzity

V těchto dnech probíhá přestavba Wikivezity do přehlednější a estetičtější podoby. Cílem je vytvořit přehlednější a estetičtější prostředí nejenom pro ty, kteří se přicházejí něco naučit, ale i pro ty kteří by rádi vytvořili nějaký výukový modul. Hlavní strana by měla nabízet rozcestník na jednotlivé portály základních sekcí Wikivezity. Dále se připravují audio a video prezentace a nápovědy, přehrávatelné přímo na určité stránce.

Wikiverzita vznikla jako devátý samostatný projekt nadace Wikimedia Foundation v roce 2006 odštěpením se od Wikiknih, kde se před tím po několik let vyvýjela. Hlavním cílem projektu je vyvýjet výukové moduly (projekty, předměty, hodiny) pro všechny věkové skupiny a umožňovat přístup k otevřeném e-learningovému vzdělávání. V současnosti existuje pět samostatných wikiverzit: anglická, španělská, frouncouzská, italská a německá. Ostatní wikivezity se incubují v incubátoru nebo na beta.wikiversity.org. Wikiverzita má i vlastní koordinační projekt pro projekty a jako jediná ze všech projektů Nadace WF může uveřejňovat vlastní výzkum. Česká mutace wikiverzity se nachází ve stavu inkubace na: http://beta.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita

Poradi citatu[editovat]

Myslim, ze citaty by meli byt serazeny, v ramci moznosti, podle vyznamu. Napriklad na strance Buh by myslim meli byt citaty George Washingtona, bible a sv. Ignace z Loyoli vyse nez vyroky pana Pavla Korosina.--Gggg 10:37, 28. 1. 2008 (UTC)

Linky[editovat]

Co u nás najdete[editovat]

Problémy[editovat]

  • nedostatek aktivních uživatelů - je nejpalčivější problém pro Wikiverzitu. Aby jsme si mohli požádat o vlastní doménu, potřebujeme určitý počet aktivních uživatelů, kteří zajistí rozvoj projektu. Nemusíte být ani vyučující, stačí přijít a začít organizovat své studium (např. na zkoušky) v rámci Wikiverzity.
  • přicházíme o potencionální uživatele z vysokých, středních a základních škol - v poslední době se setkáváme se zvýšeným zájmem vzdělávacích institucí o Wikiverzitu. Vzhledem k tomu, že ale neexistuje cs s vlasní doménou, odcházejí tyto síly většinou na en.
  • schází nám volně dostupné materiály - především z Wikiknih/Wikisource, ale i Wikimedia Commons a Wikipedie. Tento problém není tak palčivý, dá se určitým způsobem řešit. Navíc do budoucna předpokládáme, že by Wikivezita těmto projektům mohla nepřímo výrazně pomáhat tvorbou učebních materiálů (Wikiknihy), odborným opravováním článků (Wikipedie), či focením odborných obrázků (Wikimedia Commons).


PŘIJĎTE SE UČIT, PŘIJĎTE NÁS PODPOŘIT!

Vložil --80.250.1.238 10:36, 3. 1. 2008 (UTC), tedy w:cs:User:Juan de Vojníkov

Dotazy[editovat]

Dlouho piplané stanovy prošly schvalováním v chapters comittee (výboru pro pobočky) a od 19. ledna 2008 čekají na schválení správní radou Wikimedia Foundation. Poté bude možno přistoupit k registraci Sdružení.

Přípravný výbor mezitím zveřejnil poslední verzi organizačního řádu. K té je v současné době možno formulovat připomínky, o jejich zapracování se bude jednat na IRC #wikimedia-cz ve čtvrtek 24. 1. 2008 ve 21:00. Každý, kdo se zajímá o rozvoj pobočky, je vítán. --RuM 02:29, 23. 1. 2008 (UTC)
P.S. Případné komentáře k tomuto oznámení prosím pište přímo na metu. Díky.

Refrence[editovat]

Bylo by možné dát pod editačšní okno základní skripty (či jak se tomu říká) pro tvorbu referencí? Děkuji předem. --Cinik 07:52, 15. 3. 2008 (UTC)

Podána žádost o schválení české Wikiverzity[editovat]

Dobrý den. Rád bych všechny upozornil, že byla obnovena žádost české Wikiverzity o uznání oficiálního statusu a o přidělení domény. Budeme rádi, když nás podpoříte! K žádosti se můžete vyjádřit zde: meta:Requests for new languages/Wikiversity Czech Juan de Vojníkov 14:55, 8. 4. 2008 (UTC)

Sebráno z diskusí: citáty neznámých autorů[editovat]

přeneseno z Wikicitáty diskuse:Hlavní strana

Mám tu sbírku citátů co pobaví ale autor je neznámý.JE to posbíráno z náhodných diskusí,diskusí na insternetu atd.JE možné to tu nějak uložit?

Můj názor: veselé anonymní hlášky by zde být neměly. Jednak kvůli určité serióznosti tohoto projektu – požadujeme u autorů citátů nějakou doložitelnou významnost, podobně jako je u biografií na Wikipedii posuzována encyklopedická významnost osob, tzn. nebereme například hlášky studentů a učitelů, jednak kvůli autorským právům – autorský zákon umožňuje v § 31 citovat, ale zároveň ukládá povinnost uvést, je-li to možné, autora a zdroj. Jistě není problém založit si s vtipnými hláškami vlastní vebovou stránku např. na webzdarma.cz nebo na nějakém blogovacím serveru. Pokud nám zde budete chtít pomoci se sbíráním citátů významných osob, budeme rádi, a odkaz na vaši soukromou sbírku vtipných hlášek si pak můžete dát na svou uživatelskou stránku. --Milda 06:11, 19. 4. 2008 (UTC)

Citáty neznámých autorů na existujících stránkách[editovat]

Na několika stránkách, např. Život (tam jsem je dnes ráno smazal, takže viz historii) nebo Peníze, jsou citáty neznámých autorů, u nichž není uveden ani zdroj. Navrhuji, abychom takové citáty promazali a v budoucnu zde ponechávati citáty neznámých autorů, jen pokud u nich bude uveden dostatečně věrohodný zdroj (např. opsáno z náhrobku…, motto filmu… atd.). --Milda 07:48, 20. 4. 2008 (UTC)

Zbytečné zpochybňování neutrality článků[editovat]

Zdravím diskutující, jaké možnosti existují na Wikicitátech, když chci odstranit z článku upozornění, že může vyvolávat "zkreslené představy", které k němu někdo přidal evidentně neprávem (konkrétně se jedná o článek Miloš Zeman, viz diskuze u něj)? Díky

Pro začátečníky, kteří chtějí poradit od živého člověka[editovat]

Zdravím všechny,může mi prosím někdo poradit ja zní v latině vět Bůh odpouští já ne!Děkuji.Případné info prosím na seby1@seznam.cz. Tento nepodepsaný komentář přidal/a 89.24.235.197 13. 8. 2008, 19:06 UTC+2

Zdravím!

Přispěl jsem na Wikicitáty. Rád bych, kdyby se někdo zkušený podíval na ty stránky a poradil mi případně, jestli jsem něco neudělal špatně či jsem mohl udělat něco lépe.

Vytvořil jsem tyto dvě nové stránky:

William Lyon Phelps

Adam Mickiewicz

A k těmto dvěma stránkám jsem přidal na konec po jednom citátu:

Arthur Schopenhauer

Židovská přísloví

Citáty a přísloví bych chtěl přidávat na portál z pár knížek a kalendářů, které mám doma.

A pak ještě, jestli jsem zde s touto prosbou správně.

Děkuji. Hrdlodus 6. 8. 2008, 17:10 (UTC)[odpovědět]

Zpřehlednění wikicitátů[editovat]

Navrhuji kompletně zpřehlednit wikicitáty jako takové a zavést jednotný a přehledný systém. Někde jsou autoři citátů pod dvojitou odrážkou, jinde pouze jméno za citátem. V některých heslech se dokonce vyskytují citáty kurzívou atd. Další roli v přehlednosti hraje fakt, že většina citátů je řazena systémem nejnovější na konec (viz např. Umění), což samozřejmě zdržuje v hledání konkrétního citátu, popř. zbytečně zaplňuje stránku, neboť se jeden a ten samý citát vyskytuje na jedné stránce víckrát. Jindy jsou sice citáty řazeny podle abecedy, ale podle autora (viz např. Smích). Podle mého názoru je nejlepší řazení v tématu i u konkrétní osoby podle počátečního písmena citátu (viz např. Bohatství, Gabriel Laub).

Navrhuji sepsat základní rady pro zpřehlednění wikicitátů (např. řazení podle abecedy citátu/autora; uvedení autora za dvojtou pomlčkou na stejném řádku jako citát apod.).

Sama se snažím přispívat a tak rozšiřovat wikicitáty, proto uvítám konkrétní rady od zkušenějších uživatelů. Dále se ráda zapojím do jakékoli činnosti pro zpřehlednění wikicitátů a jednotlivých hesel. --Bonolennes 20:03, 2. 9. 2008 (UTC)

Ahoj (nevadí tykání? všiml jsem si na diskusní stránce, že v květnu jsem vykal a ještě ke všemu používal příčěstí minulé pro mužský rod). Máš pravdu, že to zde není jednotné a takto to nepřispívá k přehlednosti. Pokud se tomu hodláš věnovat, budeme jenom rádi, my „služebně starší“ se hodně věnujeme i jiným projektům a na Wikicitáty pak již tolik času nezbývá.
Řazení na autorských stránkách by určitě mělo být abecední, na tématických stránkách preferuji také abecední podle počátečního písmene citátu spíše než podle autora. S tím, že příležitostní uživatelé něco přidají na konec, nic nenaděláme, holt to po nich budeme upravovat. Ohledně uvádění autorů citátů na tématických stránkách sám nevím, co je lepší, vyskytuje se verze s autorem v závorce, za pomlčkou (–) nebo dvěma spojovníky (--, asi jako analogie s podepisováním pomocí --~~~~ na diskusních stránkách), na jiných jazykových verzích často s odrážkou o úroven níž (což je sice přehledné, ale IMO sémanticky nevhodné, protože to ve většině případů není seznam).
Pokud se ti chce, můžeš začít svou představu sepisovat třeba na stránce Wikicitáty:Vzhled a styl/Návrh, a až to doladíme, přesuneme to na obvyklý název (viz např. w:Wikipedie:Vzhled a styl). Našel jsem, že před necelými dvěma roky se snažil Martin udělat nějaké vzory (Wikicitáty:Vzory/Lidé, Wikicitáty:Vzory/Témata), ale asi to usnulo. Ještě existuje Wikicitáty:Rady a informace, ale to je spíš jen rozcestník na další, většinou neexistující stránky. --Milda 3. 9. 2008, 08:11 (UTC)[odpovědět]
Prosím, prosím, to jsou dva a půl roku staré věci ještě od Doda. Já je na svědomí nemám. Mám ale na svědomí jinou aktivitu. Doporučuji prostudovat článek Albert Camus jak po stránce vzhledu, tak po stránce zdrojového kódu. Úvodník totiž řeší šablona. Není zcela dokončena, mohou se vyskytnout problémy, tedy editujte s odvahou. Díkes. --Martin Kozák 3. 9. 2008, 19:26 (UTC)[odpovědět]
Omlouvám se za mystifikaci, já tě v historii viděl jako autora několika posledních editací a už jsem nezkoumal, co jsi v tom dělal za změny. --Milda 4. 9. 2008, 09:47 (UTC)[odpovědět]
Děkuji za cenné rady a rychlé reakce na můj návrh. Vše jsem si prošla a doufám, že moje editace budou spíše k užitku než na škodu. Co se týče řazení citátů u jednotlivých článků podle tématického okruhu, snažím se takto postupovat zejména tam, kde je citátů více a stránka se tak stává nepřehlednou. Dále všechna přísloví na stránce dávám pod nadpis "Téma v příslovích" nebo "Téma v Bibli" z důvodu lepšího přehledu. Přesto však s ohledem na vaše rady vyvstává otázka, a sice, zda u tématu použít úvodník či nikoliv (u Autora je toto rozhodování celkem jednoznačné, u témat nevím, zda jen neodkázat na příslušný článek ve Wikipedii). Ještě jednou díky za vaše ohlasy. --Bonolennes 6. 9. 2008, 15:30 (UTC)[odpovědět]
Souhlasím, že citáty by měly být řazeny podle nějakého kritéria, ale u témat bych se přimlouval za řazení podle autorů. Řazení podle počátečního písmene je víceméně náhodné (a tedy o ničem nevypovídající) a u cizojazyčných citátů navíc záleží na překladu – takže nemusí vždy zabránit dvojímu přidání "téhož" citátu. Naproti tomu řazení podle autorů přináší výhodu tam, kde existuje více citátů jednoho autora na totéž téma – ty se potom přirozeně drží pospolu.
U opravdu rozsáhlých témat a plodných autorů by možná stálo za zvážení rozčlenit článek na tématické podsekce (jak už tomu v některých článcích je). Potom by se ty citáty, které spolu souvisejí úžeji, nacházely blízko u sebe.
Někdo tu také myslím navrhoval, aby se citáty z opravdu významných děl či od opravdu významných autorů řadily prioritně hned na začátek, nezávisle na pravidle o řazení. Chápu, že to s sebou nutně nese spory o tom, zda je Masaryk významnější než Kundera apod., ale pokud někdo na Wikicitátech hledá "pár citátů na téma Pravda", pak ho nejspíš zajímá víc Seneca než Chaplin.
Autoři citátů by myslím měli být uváděni na nový řádek – rozdíl v přehlednosti je značný. Je-li sémanticky nevhodná odrážka, šlo by možná použít odsazení pomocí dvojtečky.
--78.45.42.186 3. 9. 2008, 13:18 (UTC)[odpovědět]


Osoby x Lidé[editovat]

Nevím, jestli to patří na hlavní stranu, ale jde o věc většího rozsahu, tak snad si toho tady někdo zodpovědný povšimne: Existuje Kategorie:Osoby (a v ní podkategorie Osoby podle abecedy a podkategorie k jednotlivým písmenům) a Kategorie:Lidé (a v ní opět Lidé podle abecedy a podkategorie k jednotlivým písmenům). Jednotlivé osobnosti jsou potom řazeny podle jednoho z obou systémů, takže je v tom zmatek - myslím, že by se měla zachovat jen jedna z obou kategorií a oba systémy sloučit dohormady. To ovšem znamená změnit kategorii u cca poloviny všech osobností, což není zrovna snadné. Co si o tom myslíte?--Lukas Sova 7. 1. 2009, 09:15 (UTC)[odpovědět]

Původní systém byl pod Lidé, ale protože například postavy z kulturních děl nejsou lidé v primárním slova smyslu, přechází se postupně na Osoby. Nejde tedy o slučování, ale o přechod z jednoho systému na druhý. Bohužel jsem tu na to téměř skoro sám a bota z mnoha důvodů pouštět nechci - zároveň totiž hesla při rekategorizaci upravuji do jednotného vzhledu a stylu, takže podle zařazení do kategorie poznám, zda je to již upravené heslo či ještě ne. Je to běh na delší trať. Z toho důvodu jsem i do jednotlivých kategorií pod Lidé přidal upozornění na nově vznikající kategorie typu Osoby.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 7. 1. 2009, 15:57 (UTC)[odpovědět]

Děkuji za vysvětlení a doufám, že se Vám to bude dařit. --Lukas Sova 8. 1. 2009, 08:57 (UTC)[odpovědět]

Právní konzultace[editovat]

Upozorňuji na novou službu, kterou editorům poskytuje Wikimedia ČR: odborné konzultace v právních otázkách týkajících se obecně projektů i konkrétních zveřejňovaných materiálů. Podrobnosti na stránce wmcz:Právo. (Diskutujte tamtéž, prosím.) --Egg 28. 1. 2009, 21:56 (UTC)[odpovědět]

Jména autorů[editovat]

Nebylo by dobré dohodnout, jak psát autory citátů? Viděl jsem, že se píší jako " -- Jméno", "--Jméno", " --Jméno", nebo pod citát. Nevím, jestli se to tu už neprobíralo, ale chtělo by to sjednotit. Já osobně jsem pro první variantu. -- Zbyněk Stara 11. 2. 2009, 19:53 (UTC)[odpovědět]

Hledáme spolupracovníky pro projekt vědecká fotografie[editovat]

Hledáme spolupracovníky, kteří by se chtěli aktivně podílet na projektu Vědecká a odborná fotografii. O co se jedná? Jedná se o získávání vědeckých a odborných fotografií a jiných souborů s patřičnými informačními daty pro projekty WMF. Hledají se fotografové, marketingoví poradci, lidé z oblasti vědy a výzkumu a další co by měli chuť pomoc. Více informací na Metě.--Juan de Vojníkov 22. 2. 2009, 20:16 (UTC)[odpovědět]

Bot policy[editovat]

Hello. To facilitate steward granting of bot access, I suggest implementing the standard bot policy on this wiki. In particular, this policy allows stewards to automatically flag known interlanguage linking bots (if this page says that is acceptable), which form the vast majority of such requests. The policy also enables global bots on this wiki (if this page says that is acceptable), which are trusted bots that will be given bot access on every wiki that allows global bots.

This policy makes bot access requesting much easier for local users, operators, and stewards. To implement it we only need to create a redirect to this page from Project:Bot policy, and add a line at the top noting that it is used here. Please read the text at m:Bot policy before commenting. If you object, please say so; I hope to implement in two weeks if there is no objection, since it is particularly written to streamline bot requests on wikis with little or no community interested in bot access requests. Nemo bis 28. 9. 2009, 23:06 (UTC)[odpovědět]

Implemented. —Pathoschild 22:39:36, 17 říjen 2009 (UTC)

Konference[editovat]

Milí tvůrci Wikicitátů, 5. prosince se v Městské knihovně uskuteční první konference o Wikipedii a dalších projektech. Přestože nese název Wikikonference: Wikipedie a její zdroje, Wikipedie jako zdroj, nebude rozhodně jen o Wikipedii, a proto pokud máte nějaké téma, které se týká Wikicitátů a zejména otázek zdrojů na Wikicitátů a Wikicitátů jako zdroje, nabídněte ho prosím na Wikipedii na stránce Wikipedie:Konference. Prosím nepište mi své dotazy a připomínky zde, omlouvám se, že budu sledovat pouze stránku na Wikipedii. Děkuji. Okino 8. 10. 2009, 19:40 (UTC)[odpovědět]

Wikimania Scholarships[editovat]

The call for applications for Wikimania Scholarships to attend Wikimania 2010 in Gdansk, Poland (July 9-11) is now open. The Wikimedia Foundation offers Scholarships to pay for selected individuals' round trip travel, accommodations, and registration at the conference. To apply, visit the Wikimania 2010 scholarships information page, click the secure link available there, and fill out the form to apply. For additional information, please visit the Scholarships information and FAQ pages:

Yours very truly, Cary Bass
Volunteer Coordinator
Wikimedia Foundation

Šablona[editovat]

Dobré dopoledne. Bylo by možné, v nějaké dohledné době, natransportovat Šablona:Citace elektronického periodika? --Rotarion 6. 5. 2010, 08:11 (UTC)[odpovědět]

Naimportováno.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 6. 5. 2010, 11:03 (UTC)[odpovědět]
Děkuji za ochotu a (neobvyklou) rychlost. --Rotarion 6. 5. 2010, 11:14 (UTC)[odpovědět]

Formát hesla[editovat]

Vím, že jsem otravná, ale bylo by možné uvažovat o nějakém Wikicitáty:Formát hesla? Něco kompletního a přesně definovaného, aby se nemusela překopírovávat stará hesla? --Rotarion 7. 5. 2010, 17:42 (UTC)[odpovědět]

Bohužel musím konstatovat, že {{Pracuje se}} na tom, ale jde mi to vzhledem k práci jinde bohužel pomalu. Zkusím to posunout v seznamu výše a urychlit.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 7. 5. 2010, 18:03 (UTC)[odpovědět]
To se vážně nenajde 15 minut k dokončení?? :( --Pondělek 26. 7. 2010, 19:44 (UTC)[odpovědět]

Šablona:Článek o člověku[editovat]

Co s touto šablonou? Ponechávat v článcích, nebo smazat? --Lenka64 5. 6. 2010, 15:57 (UTC)[odpovědět]

To byla slepá vývojová ulička. Průběžně odstraňovat a přepisovat na běžný formát.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 6. 2010, 16:39 (UTC)[odpovědět]

Inspirace?[editovat]

Co zavést něco podobného jako Němci: -- Zitate von weniger als 70 Jahre toten Personen werden nur noch mit ordentlicher Quellenangabe zugelassen. Ohne Quellenangabe wird das Zitat gelöscht. -- ?? --188.95.127.228 21. 6. 2010, 19:07 (UTC)[odpovědět]

Asi by se hodil překlad do češtiny pro ty, kteří neumějí německy. Díky.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 21. 6. 2010, 20:15 (UTC)[odpovědět]

Zhruba: Citáty osob, které zemřely před kratší dobou než 70 let, jsou povolené pouze s uvedením zdroje. V případě její absence jsou mazány. Okino 23. 6. 2010, 22:11 (UTC)[odpovědět]

Myslím, že by to nebylo od věci. Stejně by každý citát měl být zdrojován.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 13. 8. 2010, 21:26 (UTC)[odpovědět]


Proč to omezovat jen na ně? Povinnost zdrojovat by se měla týkat všech citátů. --Dezidor 3. 9. 2010, 22:06 (UTC)[odpovědět]

Smazat stránky zcela očividně porušující autorská práva[editovat]

Je třeba smazat různé stránky z důvodů porušování autorských práv. První várka, která je zjevně porušuje už na první pohled, čítá:

  1. Hvězdná brána
  2. Dr. House
  3. Červený trpaslík
  4. Chirurgové
  5. Casablanca (film)
  6. Duna
  7. Jistě, pane ministře
  8. Andromeda
  9. How I Met Your Mother
  10. Zeměplocha

Kromě toho většina "citátů" má význam jen pro fanoušky daných děl, nejedná se o žádné nosné a citované myšlenky.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 13. 8. 2010, 21:08 (UTC)[odpovědět]

Sice jsem tu jen na návštěvě, ale souhlasím. Seznamy hlášek z čehokoli jsou obecně právně problematické. Myslím, že do budoucna by se mělo ustanovit pravidlo, co je možné vkládat a za jakých okolností a naopak co nepřipadá v úvahu a kdybychom z toho chtěli dělat výjimky, jaké náležitosti musí být splněny. --Reaperman 13. 8. 2010, 21:22 (UTC)[odpovědět]
Souhlasím, plus bych přivítala, aspoň u nově vkládaných citátů, nutnost uvedení zdroje - jinak okamžité smazání. --Středa 14. 8. 2010, 08:24 (UTC)[odpovědět]
Tyhle stránky jsou mi trnem v oku už delší dobu, ale dosud jsem je šetřil s tím, že bude lépe napřed stanovit pravidla pro „citáty“ tohoto typu a pak dáme vkladateli přiměřený čas na přepracování. Ale klidně smaž. --Milda 14. 8. 2010, 10:45 (UTC)[odpovědět]

Zásahy globálních správců[editovat]

Podle pravidel jsou projekty s méně než deseti správci automaticky monitorovány tzv. protivandalským týmem a mohou na nich zasahovat tzv. globální správci. Podle týchž pravidel je možné, aby na základě konsenzu komunity konkrétního projektu byl ten projekt vyjmut z monitoringu. Můj osobní názor je ten, že jsme tu dostatečně aktivní na to, aby za nás dělali práci jiní. Co si myslíte vy?
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 11. 2010, 00:21 (UTC)[odpovědět]

Nemám na to vyhraněný názor. Osobně mě naštve, když na svébytný projekt přiběhne některý stevard a smaže ani ne hodinu starý experiment, tohle si jistě dokážeme ohlídat sami a když neškodný ranní experiment zůstane do večera a noční do rána, žádná velká škoda nenastane a na posledních změnách není takový cvrkot, aby z nich experiment během půl dne odroloval pryč. Pak si ale uvědomím, že nás tady není mnoho s patříčnými právy na to, abychom dokázali projekt nonstop hlídat před masivní vandalizací. Tedy pokud by byla kompromisní varianta, kdy globální správci budou projekt sledovat, ale zasahovat budou jen v případech „penisových“ vandalů nebo hromadné vandalizace (zjevné poškození většího počtu stránek během krátké doby), ale jednotlivé ne-neodkladné experimenty nechají lokálním správcům, nebyl bych proti. --Milda 9. 11. 2010, 15:29 (UTC)[odpovědět]

Kategorizace šlechty[editovat]

Předpokládá se založení nějaké kat. pro (nejen britské) aristokraty, kteří nejsou/nebyli panovníky a ani nemají/neměli zaměstnání? Nebo se nechají jen ve dvou kat., tedy národnost a osoby podle písmena? --Čtvrtek 25. 11. 2010, 08:01 (UTC)[odpovědět]

Něco jako Kategorie:Aristokraté nebo Kategorie:Šlechtici? Asi klidně. Možná by mne u nějaké konkrétní osoby napadl i nějaký jiný název...
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 28. 11. 2010, 18:37 (UTC)[odpovědět]

Koncert na oslavu 10 let Wikipedie[editovat]

Wikimedia Česká republika vás zve na koncert uspořádaný na oslavu 10 let Wikipedie ve prospěch Wikimedia Commons. Více na Wikipedii a ještě více na speciální stránce na wiki věnované celosvětovým oslavám.
Těšíme se na vaši návštěvu. Okino 7. 1. 2011, 14:35 (UTC)[odpovědět]

Systémové řešení - návrh[editovat]

Navrhuji

1.vkládat jednotlivé citáty pouze jako hesla wikicitátů.

2.zařadit "otagovat" všechny významné prvky citátu prostřednictvím kategorie.

Například: rčení "VINO LAC SENI - Víno je mléko starců." zařadit do kategorií: víno, mléko, stařec, latinské, anonymní, lidské potřeby.

3.pro každou zmiňovanou kategorii - podstatné jméno a sloveso vytvořit základní stránku kategorie s popisem.

Pokud souhlasíte, bude mi ctí ve větší míře než dosud přispívat. Pokud mě chcete kontaktovat přímo, přidejte nick k portálu volny.cz--Dendrofil 4. 3. 2011, 15:32 (UTC)[odpovědět]

Aktivní editoři jsou zde potřeba, ale vaše koncepce je dost neobvyklá, pokud vezmu v úvahu obecnou praxi na wikicitátech v různých jazycích...kromě klasických (latinských) vět jsou tu i "moderní" názory různých osob a nějak nevím, jak je dle bodu 1) zpracovat. --Pátek 4. 3. 2011, 16:39 (UTC)[odpovědět]
Je to jednoduché - citát bude názvem hesla. Vlastní stránku by tvořily poze poznámky k heslu a kategorizace. Například Heslo: "A přece se točí" V popisu by bylo uvedeno, že ho vyslovil Galileo Galilei a zároveň příležitost tohoto výroku -

právě odcházel z inkvizičního soudu. Kategorie bych napsal: Země (nevyjádřený podmět), otáčení, Galileo Galilei a Astronomie.--Dendrofil 4. 3. 2011, 17:09 (UTC)[odpovědět]

Pokud nejsou žádné připomínky, tak já zítra začnu.

Je mi líto, ale toto pojetí je zcela proti smyslu Wikicitátů a wikistránek obecně. Jaký by mělo smysl mít co výrok, to název stránky? Za další si, prosím, uvědomte, že se sem nepíší jen krátké několikaslovné věty, ale třeba i věty na tři, čtyři řádky. Pokud by se z toho udělal následně nadpis, zabral by na výšku více než celou obrazovku. Rovněž je třeba brát v potaz, že délka názvu stránky je omezená. A řadu dalších faktorů. Vhodné by bylo přistoupit k tomu opačně: Nejdříve nám popište, kterou funkci zde postrádáte, že vám to znemožňuje nějaký druh činnosti, a pak můžeme diskutovat o tom, jak to řešit. Každopádně rozhodně se žádnou revolucí tohoto typu ani zítra, ani nikdy jindy v budoucnu nezačínejte, neb je to nepoužitelné.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 6. 3. 2011, 11:08 (UTC)[odpovědět]

Dobrá tedy. ten můj návrh přináší jednu výhodu a tou je zasíťování těch citátů a přísloví. Kategorie vlastně vytvoří průnik indexů-tagů těchto přísloví. V současných podmínkách musí být citát napsán tolikrát, kolik témat zahrnuje + autora + původ + některá další specifika. Tomu by se zabránilo--90.178.250.157 6. 3. 2011, 11:51 (UTC)[odpovědět]

Pozvánka k projektu nové hlavní strany Wikiverzity[editovat]

Dobrý den. Na české Wikiverzitě byl založen nový projekt - Hlavní strana. Projekt má ambice pomoci s diskusí a tvorbou nové hlavní stránky a to formou jednotlivých návrhů a vzájemné spolupráce (tedy jakási škola hrou). Máte-li zájem, přijďte na Wikiverzitu, neváhejte se registrovat a nebojte se zapojit. --Krvesaj 18. 4. 2011, 21:46 (UTC)[odpovědět]

Jaký název kategorie pro obyvatele Svaté Lucie? --Čtvrtek 2. 6. 2011, 05:37 (UTC)[odpovědět]

Obávám se, že tam to jednoslovně nějakou koncovkou -ák, -an, -ar, -ec, -ouz, případně samotným kořenem, nepůjde. Ani IJP nepomohla. Asi bych dal Kategorie:Osoby ze Svaté Lucie, abychom dodrželi názvosloví s osoby a zároveň nerozlišovali státní příslušnost / národnost / obyvatelství.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 12. 6. 2011, 11:44 (UTC)[odpovědět]

Výzva k referendu o obrázkových filtrech[editovat]

Nadace Wikimedia Foundation bude na základě pokynu Správní rady pořádat hlasování, abychom zjistili, zda členové komunity podporují vytvoření a užívání volitelného osobního filtru obrázků, který by čtenářům umožnil dobrovolně si skrýt konkrétní druhy obrázků výhradně u jejich uživatelského účtu.

Další podrobnosti a vysvětlující materiály budou brzy k dispozici. Referendum se plánuje na 12.–27. srpna 2011 a bude provozováno na serverech nezávislé třetí strany. Podrobnosti o referendu, činovnících, požadavcích na hlasující a pomocné materiály budou brzy vystaveny na m:Image filter referendum.

Za koordinační výbor
Philippe (WMF)
Cbrown1023
Risker
Mardetanha
PeterSymonds
Robert Harris

Čistka[editovat]

Vzhledem k tomu, že je tu pořád spousta neozdrojovaných citátů plus nedávné faux pas s Klausem, navrhuji toto:

  • 1) každý nový citát přidaný bez zdroje, zvláště IPéčkem, nedohledatelný lehce z dostupných zdrojů, bude smazán (do týdne?)
  • 2) každý nový citát přidaný se zdrojem, který nelze lehce ověřit bude nějak evidován a pokud se ho nepodaří ověřit, bude smazán (lhůta v řádu měsíců?)
  • 3) staré citáty bez zdroje: postupně dohledat, nedohledané evidovat a určité době případně smazat (vyzkoušeno na Wellsovi - dohledání refů na 2 citáty zabralo i se zápisem asi 10 minut, jeden je původní zdroj)
  • 4) knihy, filmy a spol. - tam jsem pro ponechání jen široce známých vět a úryvků plus názory na tato díla. Vše ostatní smazat.

Je tu minimální provoz a já jsem tu téměř každý den, takže na nové přírůstky můžu vždy mrknout plus se budu podílet na dohledávání refů pro staré citáty. --Středa 27. 7. 2011, 11:38 (UTC)[odpovědět]

Bude ještě větší Cenzura? A pravda bude někde ve Středu? — Tento nepodepsaný příspěvek přidal neregistrovaný uživatel z IP adresy 213.195.215.130 (diskuse)
Nechápu. Pokud se obáváte o své příspěvky, nemusíte, pokud se tedy týkají tématu a mají pravdivý zdroj. Cenzura je trochu něco jiného. --Středa 27. 7. 2011, 20:29 (UTC)[odpovědět]
Já to podporuji. Ověřitelnost je důležitá, ne-li nezbytná podmínka pro udržení důvěryhodnosti projektu, na jehož tvorbě se může podílet kdokoliv.
Otázka je, co považujeme za vhodné zdroje – přidával jsem citáty a přísloví z různých terciárních zdrojů včetně tajenek křížovek (kdyby mi můj otec před pár lety nevyhodil bezmála půlmetrový štos vyluštěných Křížovek a hádanek za několik let, mohlo jich být o dost víc), ale tyto zdroje prokazují jen to, že jsem si „citát“ nevymyslel já sám, u novějších nebo nedatovaných zdrojů se dokonce hrozí nebezpečí, že budeme zdrojovat sebou samými (tj. pokud takový časopis nebo autor jiné sbírky citátů čerpal z Wikicitátů), nedozvíme se z nich už, jestli uvedený klasik tuto větu opravdu (nebo právě takhle) pronesl, natož o okolnostech vzniku. Setkal jsem se s případem, kdy byla jako „moudrá slova“ autora vydávána věta, kterou sice dotyčný napsal v některém svém díle, jenže tam byla vyřčená jednou z postav, od osobních názorů autora tedy mohla být na míle vzdálena. Po této zkušenosti se nedá terciárním zdrojům příliš věřit, na druhou stranu pátrání v primárních či sekundárních tištěných zdrojích je mnohonásobně časově náročnější, ne vše je již dostupné v elektronické textové podobě pro Googlování.
Podporuji též přísnější režim u filmů a seriálů, s Dannym jsme smazali několik stránek z kategorie Seriály, obsahujících desítky citací dialogů (na to může zmínkou o cenzuře narážet neregistrovaný diskutující), které, pominu-li nepřiměřenost rozsahu (Dr. House měl 50 kB) z hlediska autorského zákona, jsou problematické i tím, že mimo omezený okruh jejich fandů nejou ničím zajímavé. Ony ani zlidovělé hlášky Hliník se odstěhoval do Humpolce nebo Na funkci to nebude mít vliv nenesou bůhvíjaké myšlenkové poselství. --Milda 27. 7. 2011, 22:51 (UTC)[odpovědět]

V kostce se mi plán velice líbí a podporuji ho:

  1. souhlas
  2. souhlas tak napůl - je třeba domyslet, jak by se to označovalo apod... ale v principu je to v konečném důsledku totéž, co předchozí bod
  3. souhlas
  4. v podstatě souhlas, ale záleží to případ od případu; kromě toho beztak většina citátů z děl - typicky filmů a seriálů - by měla být smazána kvůli možnému restriktivnímu výkladu autorských práv (to by spíš vysvětlili ti, kteří AP rozumějí, já jen přejímám)

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 26. 8. 2011, 18:54 (UTC)[odpovědět]

Please create some templates[editovat]

Hello. Please create some templates - commonscat, Wikiversitet/Wikiverzita, Wikinews/Wikizprávy. Examples see on my page - Uživatel:Averaver. --Averaver 13. 8. 2011, 13:01 (UTC)[odpovědět]

Commonscat by se mi taky hodila. --Sedmý den Páně 14. 8. 2011, 15:36 (UTC)[odpovědět]

Chceme tu aktivitu uživatelů s globálními právy?[editovat]

Chceme tu aktivitu uživatelů s globálními právy? Konkrétně globální adminy a stewardy? Podle mých zkušeností z českých wiki, kde kdy zasahovali, to vesměs vždy bylo spíše chování slona v porcelánu, někdy i destruktivní a práci přidělávající, což je povětšinou dáno jazykovou bariérou a neznalostí lokálních pravidel, zvyků, úzů apod. Byli jsme o-nás-bez-nás zapsáni na seznam wiki, kde tito uživatelé mohou editovat, a k odstranění z něj je prý (značně paradoxně) potřeba lokální konsenzus. Takže osobně jsem proti kterýmkoliv zásahům globálních uživatelských skupin s výjimkou grupy, která může editovat uživatelské rozhraní, což jsou rozumní vývojáři.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 23. 10. 2011, 12:38 (UTC)[odpovědět]

Jako Danny. --Sedmý den Páně 23. 10. 2011, 12:40 (UTC)[odpovědět]
Souhlasím. --Reaperman 1. 1. 2012, 20:00 (UTC)[odpovědět]
Pokud máme odmítnout globální správce, tak se ještě někdo, kdo jste aktivní, o lokální práva správce přihlaste. Jsme tu s Dannym jediní dva správci a každý z nás sleduje nejméně dva další projekty a máme i další aktivity, které nám nedovolují sledovat Wikicitáty nepřetržitě. --Milda 2. 1. 2012, 19:40 (UTC)[odpovědět]

Terms of Use update[editovat]

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

Hello,

The Wikimedia Foundation is discussing changes to its Terms of Use. The discussion can be found at Talk:Terms of use. Everyone is invited to join in. Because the new version of Terms of use is not in final form, we are not able to present official translations of it. Volunteers are welcome to translate it, as German volunteers have done at m:Terms of use/de, but we ask that you note at the top that the translation is unofficial and may become outdated as the English version is changed. The translation request can be found at m:Translation requests/WMF/Terms of Use 2 -- Maggie Dennis, Community Liaison 27. 10. 2011, 00:37 (UTC)[odpovědět]

Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants[editovat]

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

  • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?
  • Do you want to improve retention of our existing editors?
  • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Fellowships for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation 21. 12. 2011, 12:52 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Announcing Wikipedia 1.19 beta[editovat]

Wikimedia Foundation is getting ready to push out 1.19 to all the WMF-hosted wikis. As we finish wrapping up our code review, you can test the new version right now on beta.wmflabs.org. For more information, please read the release notes or the start of the final announcement.

The following are the areas that you will probably be most interested in:

  • Faster loading of javascript files makes dependency tracking more important.
  • New common*.css files usable by skins instead of having to copy piles of generic styles from MonoBook or Vector's css.
  • The default user signature now contains a talk link in addition to the user link.
  • Searching blocked usernames in block log is now clearer.
  • Better timezone recognition in user preferences.
  • Improved diff readability for colorblind people.
  • The interwiki links table can now be accessed also when the interwiki cache is used (used in the API and the Interwiki extension).
  • More gender support (for instance in logs and user lists).
  • Language converter improved, e.g. it now works depending on the page content language.
  • Time and number-formatting magic words also now depend on the page content language.
  • Bidirectional support further improved after 1.18.

Report any problems on the labs beta wiki and we'll work to address them before they software is released to the production wikis.

Note that this cluster does have SUL but it is not integrated with SUL in production, so you'll need to create another account. You should avoid using the same password as you use here. — Global message delivery 15. 1. 2012, 00:02 (UTC)

Politická kategorie[editovat]

Hledám vhodný název pro kategorii obsahující kategorie typu Disidenti, Komunisté, Signatáři Charty 77, Političtí vězni apod. Nejneutrálnější název, který mne zatím napadl, je Osoby podle politického hlediska, ale nevím, jestli to není moc šroubované. Napadá někoho něco lepšího? Díky.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 5. 2. 2012, 10:44 (UTC)[odpovědět]

Mne nenapadá nic a s navrhovaným názvem souhlasím. --Sedmý den Páně 5. 2. 2012, 11:27 (UTC)[odpovědět]

MediaWiki 1.19[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language.) The Wikimedia Foundation is planning to upgrade MediaWiki (the software powering this wiki) to its latest version this month. You can help to test it before it is enabled, to avoid disruption and breakage. More information is available in the full announcement. Thank you for your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). 12. 2. 2012, 14:54 (UTC)[odpovědět]

Survey invitation[editovat]

First, I apologize that part of this message is in English. If you can assist by translating it for your local community, I would greatly appreciate it.

The Wikimedia Foundation would like to invite you to take part in a brief survey.

Prostřednictvím tohoto průzkumu by Nadace ráda zjistila, jaké zdroje wikimediáni chtějí a potřebují (některé mohou potřebovat financování) a s jakou prioritou. Nebudou zde všechny programy Nadace (výslovně vyňaty jsou základní činnosti) – pouze zdroje, o které by mohli žádat jednotliví přispěvatelé či organizace spojené s nadací Wikimedia, jako např. pobočky.

Cílem je určit, co by VÁS (nebo skupiny jako pobočky či kluby) mohlo zajímat, seřazené podle preferencí. Do tohoto seznamu jsme nezařazovali věci jako „udržování serverů v provozu“, protože ty nejsou zodpovědností jednotlivých přispěvatelů nebo dobrovolnických organizací. Tento průzkum by nám měl ukázat, na kterých prioritách se přispěvatelé shodují a neshodují.

To read more about the survey, and to take part, please visit the survey page. You may select the language in which to take the survey with the pull-down menu at the top.

This invitation is being sent only to those projects where the survey has been translated in full or in majority into your language. It is, however, open to any contributor from any project. Please feel free to share the link with other Wikimedians and to invite their participation.

If you have any questions for me, please address them to my talk page, since I won’t be able to keep an eye at every point where I place the notice.

Thank you! --Mdennis (WMF) (diskuse) 5. 3. 2012, 21:27 (UTC)[odpovědět]

Propagace projektu[editovat]

Zdravím. Sdružení Wikimedia Česká republika má k dispozici v rámci programu Presentation&Outreach grantové peníze určené k financování aktivit a materiálů k propagaci jednotlivých projektů Wikimedia. Sdružení se účastní různých akcí, kde propaguje především Wikipedii a Wikimedia Commons. Ostatní projekty včetně Wikicitátů zůstávají poněkud stranou a materiály, do kterých byly sesterské projekty zahrnuty, bývají tvořeny lidmi, kteří na těchto projektech nepůsobí, čemuž odpovídá výsledek. Přímo se tedy nabízí možnost, aby jednotlivé projekty samy, pokud mají dost lidí a o tento druh propagace zájem, navrhly vlastní letáky či jiné propagační materiály tak, aby nejlépe vystihovaly jejich potřeby. Tyto materiály by pak mohlo sdružení využívat, aby lépe seznámilo potenciální čtenáře či editory s nabídkou i jiných projektů než je Wikipedie. Zároveň mám příslib jednoho člena sdružení, že v případě potřeby je ochoten podělit se o své zkušenosti a pomoci s dokončovacími pracemi. Oslovuji proto zdejší komunitu, aby tuto možnost zvážila a v případě zájmu připravila nějaký návrh. --Reaperman (diskuse) 11. 3. 2012, 23:11 (UTC)[odpovědět]

Hello, I am operator of a bot EleferenBot, and would like to have the bot flag.

--Eleferen (diskuse) 13. 3. 2012, 17:17 (UTC)[odpovědět]

Granted.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 22. 3. 2012, 22:04 (UTC)[odpovědět]

Pojmenování článků o Indiánech[editovat]

Jsem moc rád, že tu máme prvního zástupce Indiánů, protože jejich výroky bývají mnohdy skutečnými perlami.

Zároveň nám tu tím vznikla situace pro nás poněkud neznámá, a to jak tyto články pojmenovávat, tedy jestli použít indiánské, anglické nebo české jméno. Na Wikipedii se pro složená jména používá český překlad, k čemuž bych se nejspíše klonil i tady, a u jmen jednoslovných (přesněji u "skutečných" jmen jako Geronimo, Tekumseh apod. a nikoliv "přezdívek" [kdyby bylo něco jako Usměvavý apod.]) používat tu variantu jména, pod níž je daný Indián znám asi nejvíce. Z ostatních variant pak vždy samozřejmě udělat přejmenování a v článku je zmínit.

Uvítám další názory, jak to řešit. Díky.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 18. 3. 2012, 13:34 (UTC)[odpovědět]

Netrvám na žádné určité podobě a přizpůsobím se ostatním. --Úterý (diskuse) 3. 4. 2012, 12:48 (UTC)[odpovědět]

Update on IPv6[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it, as well as the full version of this announcement on Meta)

The Wikimedia Foundation is planning to do limited testing of IPv6 on June 2-3. If there are not too many problems, we may fully enable IPv6 on World IPv6 day (June 6), and keep it enabled.

What this means for your project:

  • At least on June 2-3, 2012, you may see a small number of edits from IPv6 addresses, which are in the form "2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334". See e.g. w:en:IPv6 address. These addresses should behave like any other IP address: You can leave messages on their talk pages; you can track their contributions; you can block them. (See the full version of this announcement for notes on range blocks.)
  • In the mid term, some user scripts and tools will need to be adapted for IPv6.
  • We suspect that IPv6 usage is going to be very low initially, meaning that abuse should be manageable, and we will assist in the monitoring of the situation.

Read the full version of this announcement on how to test the behavior of IPv6 with various tools and how to leave bug reports, and to find a fuller analysis of the implications of the IPv6 migration.

--Erik Möller, VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation 2. 6. 2012, 00:49 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

2011 Picture of the Year competition[editovat]

македонскиnorskpolski

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2011 Picture of the Year competition is now open. We are interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year 2011. Any user registered at Commons or a Wikimedia wiki SUL-related to Commons with more than 75 edits before 1 April 2012 (UTC) is welcome to vote and, of course everyone is welcome to view!

Detailed information about the contest can be found at the introductory page.

About 600 of the best of Wikimedia Common's photos, animations, movies and graphics were chosen –by the international Wikimedia Commons community– out of 12 million files during 2011 and are now called Featured Pictures.

From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons Features Pictures of all flavors.

For your convenience, we have sorted the images into topic categories.

We regret that you receive this message in English; we intended to use banners to notify you in your native language but there was both, human and technical resistance.

See you on Commons! --Picture of the Year 2011 Committee 5. 6. 2012, 18:09 (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Latinská úsloví a výroky[editovat]

Latinská úsloví a výroky jsou zcela mimo kterýkoliv stávající systém třídění citátů. Navíc jejich obsah z hlediska Wikicitátů je značně diskutabilní - věci jako "ad hoc" apod. dle mne zcela jasně patří na Wikislovník, ale ne na Wikicitáty. Řada z výroků má rovněž svého autora, tedy patří na jeho stránku. A v neposlední řadě jsou tam duplikáty. Případný zbytek prošlý těmito síty se dá rozhodit podle témat. A tyto dvě stránky následně smazat.

Zajímalo by mne, co si o tom myslíte vy, jak s tím naložit, především ve světle zachování nějakého systému.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 9. 6. 2012, 08:54 (UTC)[odpovědět]

Ano, souhlasím se zrušením a pro ty neanonymní zařazením k autorovi. Stejně to částečně duplikuje mnohem lépe zpracovanou Wikipedii. --Sobota (diskuse) 9. 6. 2012, 13:16 (UTC)[odpovědět]

Mobile view as default view coming soon[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it, as well as the instructions on Meta)

The mobile view of this project and others will soon become the default view on mobile devices (except tablets). Some language versions of these projects currently show no content on the mobile home page, and it is a good time to do a little formatting so users get a mobile-friendly view, or to add to existing mobile content if some already exists.

If you are an administrator, please consider helping with this change. There are instructions which are being translated. The proposed date of switching the default view is July 5.

To contact the mobile team, email mobile-feedback-llists.wikimedia.org.

--Phil Inje Chang, Product Manager, Mobile, Wikimedia Foundation 29. 6. 2012, 04:46 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Help decide about more than $10 million of Wikimedia donations in the coming year[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

Hi,

As many of you are aware, the Wikimedia Board of Trustees recently initiated important changes in the way that money is being distributed within the Wikimedia movement. As part of this, a new community-led "Funds Dissemination Committee" (FDC) is currently being set up. Already in 2012-13, its recommendations will guide the decisions about the distribution of over 10 million US dollars among the Foundation, chapters and other eligible entities.

Now, seven capable, knowledgeable and trustworthy community members are sought to volunteer on the initial Funds Dissemination Committee. It is expected to take up its work in September. In addition, a community member is sought to be the Ombudsperson for the FDC process. If you are interested in joining the committee, read the call for volunteers. Nominations are planned to close on August 15.

--Anasuya Sengupta, Director of Global Learning and Grantmaking, Wikimedia Foundation 19. 7. 2012, 19:57 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Request for Comment: Legal Fees Assistance Program[editovat]

I apologize for addressing you in English. I would be grateful if you could translate this message into your language.

The Wikimedia Foundation is conducting a request for comment on a proposed program that could provide legal assistance to users in specific support roles who are named in a legal complaint as a defendant because of those roles. We wanted to be sure that your community was aware of this discussion and would have a chance to participate in that discussion.

If this page is not the best place to publicize this request for comment, please help spread the word to those who may be interested in participating. (If you'd like to help translating the "request for comment", program policy or other pages into your language and don't know how the translation system works, please come by my user talk page at m:User talk:Mdennis (WMF). I'll be happy to assist or to connect you with a volunteer who can assist.)

Thank you! --Mdennis (WMF)6. 9. 2012, 01:51 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Wikidata is getting close to a first roll-out[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language.)

As some of you might already have heard Wikimedia Deutschland is working on a new Wikimedia project. It is called m:Wikidata. The goal of Wikidata is to become a central data repository for the Wikipedias, its sister projects and the world. In the future it will hold data like the number of inhabitants of a country, the date of birth of a famous person or the length of a river. These can then be used in all Wikimedia projects and outside of them.

The project is divided into three phases and "we are getting close to roll-out the first phase". The phases are:

  1. language links in the Wikipedias (making it possible to store the links between the language editions of an article just once in Wikidata instead of in each linked article)
  2. infoboxes (making it possible to store the data that is currently in infoboxes in one central place and share the data)
  3. lists (making it possible to create lists and similar things based on queries to Wikidata so they update automatically when new data is added or modified)

It'd be great if you could join us, test the demo version, provide feedback and take part in the development of Wikidata. You can find all the relevant information including an FAQ and sign-up links for our on-wiki newsletter on the Wikidata page on Meta.

For further discussions please use this talk page (if you are uncomfortable writing in English you can also write in your native language there) or point me to the place where your discussion is happening so I can answer there.

--Lydia Pintscher 10. 9. 2012, 13:12 (UTC)[odpovědět]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Wikimedia Highlights, Srpen 2012[editovat]

Highlights (přehledy) ze zprávy nadace Wikimedia Foundation a ze zprávy Wikimedia engineering ze srpna 2012 s výběrem dalších zajímavých informací o "událostech z Wikimedia"
About · Help translate · Distributed via Global message delivery (wrong page? Fix here), 26. 9. 2012, 02:50 (UTC)

Upcoming software changes - please report any problems[editovat]

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

All Wikimedia wikis - including this one - will soon be upgraded with new and possibly disruptive code. This process starts today and finishes on October 24 (see the upgrade schedule & code details).

Please watch for problems with:

  • revision diffs
  • templates
  • CSS and JavaScript pages (like user scripts)
  • bots
  • PDF export
  • images, video, and sound, especially scaling sizes
  • the CologneBlue skin

If you notice any problems, please report problems at our defect tracker site. You can test for possible problems at test2.wikipedia.org and mediawiki.org, which have already been updated.

Thanks! With your help we can find problems fast and get them fixed faster.

Sumana Harihareswara, Wikimedia Foundation Engineering Community Manager (talk) 16. 10. 2012, 02:47 (UTC)[odpovědět]

P.S.: For the regular, smaller MediaWiki updates every two weeks, please watch this schedule.

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Fundraising localization: volunteers from outside the USA needed[editovat]

Please translate for your local community

Hello All,

The Wikimedia Foundation's Fundraising team have begun our 'User Experience' project, with the goal of understanding the donation experience in different countries outside the USA and enhancing the localization of our donation pages. I am searching for volunteers to spend 30 minutes on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.

The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real-time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be low amounts, like 1-2 dollars)

By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. Please sing up and help us with our 'User Experience' project! :) If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!

Thanks!
Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation

Sent using Global message delivery, 17. 10. 2012, 16:52 (UTC)

Statistika[editovat]

Bylo by možné vytvořit něco jako Wikicitáty:Statistika, kde by byl aspoň odkaz na externí statistiky wikicitátů? --Středa (diskuse) 24. 10. 2012, 12:54 (UTC)[odpovědět]

Vytvořit je možné skoro všechno, když se ví, oč jde... ;-) Co by to mělo obsahovat, co by se tu mělo měřit?
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 24. 10. 2012, 13:18 (UTC)[odpovědět]
Stránku jsem založil. Je to to, co jste si představoval(a)? --Milda (diskuse) 26. 10. 2012, 14:24 (UTC)[odpovědět]
Ano...děkuji moc. --Pátek (diskuse) 26. 10. 2012, 14:43 (UTC)[odpovědět]

Vnitřní odkazy[editovat]

Srdečně zdravím místní přispěvatele. Rád bych se zeptal, jak to na Wikicitátech chodí s umísťováním vnitřních odkazů. Při jedné úpravě jsem současně odstranil dle mne nadbytečný opakující se odkaz, ale vzápětí byl vrácen zpět. Konkrétně šlo o heslo Jiří Wolker, kde se vyskytují za sebou slova „Lidé lidem“, přičemž z prvního z nich vede odkaz na heslo Lidé, a z druhého znovu odkaz na to samé heslo. Podíval jsem se tedy na Wikicitáty:Průvodce/Odkazy, kde jsem kromě technických rad našel sekci Kdy odkazovat, kde se píše: Když se potřebujete rozhodnout, zeptejte se sami sebe „Pokud bych četl tento článek, byl by pro mě takový odkaz užitečný?“ Chápal bych ještě, pokud by se jednalo o odkazy umístěné v různých citátech, ale v tomto konkrétním případě je odpověď dle mne jasná: Nebyl. Jan.Kamenicek (diskuse) 4. 12. 2012, 17:04 (UTC)[odpovědět]

V článcích, které již prošly údržbou a unifikací, se odkazuje každé substantivum, a to i tehdy, když se opakuje. Při kopírování takového citátu na příslušnou subjektovou stránku pak tak dojde ke zvýraznění příslušného slova/slov.
Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 4. 12. 2012, 17:56 (UTC)[odpovědět]
Podle mne se tím moc nevysvětluje, proč musí být zvýrazněna slova, jdoucí přímo za sebou. Jediné, co z vysvětlení vyplývá, je, že kdyby byl ve spojení "Lidé lidem" odkaz jen na prvním slově, tak by při kopírování na příslušnou stránku bylo zvýrazněno jen to první slovo. V tomto konkrétním případě možná dokonce o důvod víc, proč tam dát ten odkaz jen jednou. (Navíc by to asi tedy chtělo aktualizovat příslušnou nápovědu.) Jan.Kamenicek (diskuse) 4. 12. 2012, 20:04 (UTC)[odpovědět]