John Wesley: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 10 měsíci
format, spojeni seznamu
m (+ link: pokuseni)
(format, spojeni seznamu)
 
'''John Wesley''' (17. června 1703 – 2. března 1791) byl anglický křesťanský teolog, jeden z prvních vůdců metodistického hnutí ve 40. letech 18. století.
 
== Výroky ==
----
 
* [[Bližní]] – to není jen tvůj [[přítel]], [[příbuzný]] nebo [[známý]]; to není jen [[člověk]] ctnostný, přátelský; to není jen ten, kdo tě má rád a&nbsp;kdo ti neodmítne žádnou [[laskavost]], nýbrž každá lidská [[bytost]], každá [[duše]], kterou [[Bůh]] stvořil. Ba i&nbsp;ten, kterého jsi nikdy neviděl, jehož neznáš ani [[Jméno|jménem]] ani od vidění, i&nbsp;ten, který s&nbsp;tebou jedná zle a&nbsp;pronásleduje tě, patří mezi tvé [[bližní]]. Také jeho máš milovat jako sebe samého s&nbsp;vytrvalou [[Touha|touhou]] po tom, aby&nbsp;i on byl blažený a&nbsp;šťastný v&nbsp;každém [[směr]]u, a&nbsp;s&nbsp;bezmeznou [[Snaha|snahou]] ochránit jej před vším, co by jej mohlo na [[Tělo|těle]] či na [[duch]]u zarmoutit nebo zranit.<br />''John Wesley, Kázání''<ref>Na každý den 1976. Kalich Praha 1975, s. 98, přel. J. Miřejovský, K. Trusina</ref>
* Rozhoř se [[Oheň|ohněm]] [[nadšení]] a&nbsp;[[lidé]] z&nbsp;celého [[svět]]a se na tebe přijdou dívat, jak hoříš.
* Vydělej, co můžeš; investuj, co můžeš; uspoř, co můžeš.
* JakKdokoli velké je [[pokušení]] k ateismujídlo, které přirozeněby plynejedl, za bohatství;oblečení, ikteré keby kompletnímu zapomínání nasi Bohaoblékl, jakoa byještě snadněco venavíc, vesmíruje nebylo takové Bytostibohatý.<ref>O nebezpečí přibývání bohatství, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=572599</ref>.
 
* KdokoliA má jídlozítra, které byďábel jedl,sebere atvou oblečeníduši, kterécopak byneřekne: „Jaký máš prospěch ze všeho svého bohatství?“ Pořídíš si oblékl,za a ještěpolštář něcopod navícsvou hlavu v ohnivém jezeře, jehořícím bohatýsírou?<ref>O nebezpečí přibývání bohatství, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=599</ref>.
* Považujeme za zrůdnost, když je někdo v posteli, když by [již] měl být v práci. Nemůžeme mít vysoké mínění o tom, kdo je takový otrok ospalosti, že kvůli ní zanedbává svou práci.<ref>O vykupování času, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=552</ref>.
 
* AJak zítra,velké je ďábel[[pokušení]] seberek tvou dušiateismu, copakkteré neřekne:přirozeně „Jakýplyne mášz prospěchbohatství; zei všehoke svéhokompletnímu bohatství?“zapomínání Pořídíšna siBoha, zajako by polštářsnad podve svouvesmíru hlavunebylo vtakové ohnivém jezeře, hořícím sírouBytosti.<ref>O nebezpečí přibývání bohatství, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=599572</ref>?
 
* Považujeme za zrůdnost, když je někdo v posteli, když by [již] měl být v práci. Nemůžeme mít vysoké mínění o tom, kdo je takový otrok ospalosti, že kvůli ní zanedbává svou práci<ref>O vykupování času, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=552</ref>.
 
* Jak velké je [[pokušení]] k ateismu, které přirozeně plyne z bohatství; i ke kompletnímu zapomínání na Boha, jako by snad ve vesmíru nebylo takové Bytosti<ref>O bohatství, český překlad kázání dostupný na http://www.novyzivot.cz/?lang=cs&action=z-krestanske-tradice&id=572</ref>.
 
== Reference ==
11 360

editací

Navigační menu