Člověk: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 152 bajtů ,  před 11 lety
+ 5
(+ 1 cint)
(+ 5)
*'''Člověk''' nemůže žít bez lásky. Je sám sobě nepochopitelnou bytostí a jeho životu chybí smysl, nepozná-li lásku, nesetká-li se s ní, nezakusí-li ji, nepřivlastí-li si ji nějak a neprokazuje-li ji aktivně druhým. ... [Člověk je] základní cestou, po níž církev jde…, je také cestou pro každého '''člověka'''. -- [[Jan Pavel II.]], ''Redemptor hominis'', č. 10 a 13.
*V něm, totiž v '''člověku''', je založeno veškeré viditelné i neviditelné stvoření. Proto je nazýván „dílnou všeho“, neboť v něm je obsaženo vše, krom Boha. Z téhož důvodu bývá rovněž označován jako „střed“, neboť v sobě jako tělo a duše zahrnuje a sjednocuje nejvzdálenější krajnosti, totiž duchovnost a tělesnot. -- [[Joannes Eriugena]], ''Perifyseon'', 5,20.
* Co je '''člověk''',<br />když žije jenom proto, aby spal<br />a jedl? Nic víc než [[zvíře]], nic víc.<br />Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet,<br />nazírat věci minulé i příští,<br />zajisté nechtěl, aby božský [[rozum]]<br />v nás zahníval a tlel. -- [[William Shakespeare]], ''[[Hamlet]]'', III,4,33.
 
* Neboť '''člověk''' není to nejlepší ve [[vesmír]]u. – [[Aristotelés]].<ref>''Etika Nikomachova'' 1141a23</ref>.
* '''Člověk''' je uprostřed mezi bohy a zvířaty, přiklání se sem i tam; jedni se podobají těm, jiní oněm, a jiní zůstávají mezi, ti mnozí. -- [[Plotinos]]<ref> Plotin ''Enneadés'' III,2,8,9nn</ref>.
* Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich '''člověk''' rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní [[zákon]] ve mně.<br> [[Kant]], ''Kritika praktického rozumu'', Závěr, AA V.161.
* Pole [[filosofie]] v tomto světoobčanském významu lze převést na následující otázky:
* '''Člověk''' je zvíře, které nutně potřebuje [[výchova|výchovu]]. <br> [[Kant]], ''Refl. zur Anthropologie'', AA XV.621.
* '''Člověku''', který si zlomil nohu, můžeme jeho [[neštěstí]] ulehčit tím, že ho přesvědčíme, jak snadno si mohl zlámat vaz.<br> [[Kant]], ''Anthropologie'', AA VII.239.
* '''Člověk''': [[živočich]], který může [[slib]]ovat. -- [[Friedrich Nietzsche]].<ref> ''Genealogie der Moral'', 2.1.</ref>.
* Prostřednictvím '''člověka''' se nemožné tlačí na realitu. – [[Paul Valéry]].<ref> ''Œuvres'' II (1941), ''Paul Valéry'', éd. Gallimard, coll. Bibliothèque de la Pléiade, 1960, chap. Suite, p. 775 </ref>
* Není možné říci [[svět]]u nebo svému tělu: nic od tebe nechci, ale nechtěj nic ode mne. – [[Paul Valéry]].<ref> ''Œuvres'' II (1941), ''Paul Valéry'', éd. Gallimard, coll. Bibliothèque de la Pléiade, 1960, chap. Cahier B, p. 589 </ref>
* Být sám sebou! ... Ale stojí to za tu námahu? – [[Paul Valéry]]<ref> ''Œuvres'' II (1942), Paul Valéry, éd. Gallimard, coll. Bibliothèque de la Pléiade, 1960, p. 811</ref>
* Ponížení je to nejhorší, čeho se může [[člověk]] od [[člověk]]a dočkat. Ponížení, ač nejsem [[soudce]] ani moralista, pokládám téměř za rovnocené [[vražda|vraždě]]. --[[Arnošt Lustig]]<ref>Reader´s Digest Výběr 03/2009, s.35</ref>
* Mýliti se, je lidské. Levitovati, božské. Woody Allen
* Jsem '''člověk''' a nic lidského mi není cizí. -- [[TerentinusTerentius]] <ref>{{Citace monografie | příjmení = Kratochvíl | jméno = Miloš V. | titul = Život Jana Amose | vydavatel = Československý spisovatel | místo = Praha | rok = 1988 | strany = 86 }}</ref>
 
===Nedoložené===
91

editací

Navigační menu