Marilyn Monroeová: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 208 bajtů ,  před 9 lety
bez shrnutí editace
m (r2.6.4) (robot změnil: nl:Marilyn Monroe)
[[Soubor:Gentlemen Prefer Blondes Movie Trailer Screenshot (16).jpg|thumb|{{Cizojazyčně|en|Marilyn Monroe}}]]
'''Marilyn Monroe''', vlastním jménem '''Norma Jeane Mortensonová''', též '''Norma Jeane Bakerová''' (1. června 1926 – 5. srpna 1962), byla americká filmová herečka.
 
'''{{Cizojazyčně|en|Marilyn Monroe}}''', vlastním jménem '''Norma Jeane Mortensonová''', též '''Norma Jeane Bakerová''' (1. června 1926, {{Cizojazyčně|en|Los Angeles}}, Spojené státy americké – 5. srpna 1962, {{Cizojazyčně|en|Los Angeles}}, Spojené státy americké), byla americká filmová herečka.
----
 
----
* „Nenávidím být [[Sexsymbol|sexy symbolem]], ale mám-li být [[symbol]]em něčeho, ať je to [[sex]]!“<ref>Mladá fronta DNES, 28.&nbsp;května 2008</ref>
 
* „NenávidímNenávidím být [[Sexsymbol|sexy symbolem]], ale mám-li být [[symbol]]em něčeho, ať je to [[sex]]!<ref>Mladá fronta DNES, 28.&nbsp;května 2008</ref>
* „Hollywood[[Hollywood]] je místo, kde vám zaplatí tisíce dolarů za polibek a padesát centů za duši.
* „SlávaSláva je jako [[kaviár]]. Je krásné jíst kaviár, ale když ho máte každý den… znáte to.
* „ZbožňujiZbožňuji lišku, ale ne druh 20th Century. (anglicky liška = fox, narážka na filmové studio, se kterým měla Marilyn smlouvu)
* „NevadíNevadí mi žít v mužském světě, pokud v něm mohu být ženou.
* „MužMuž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život.
* „LidiLidi mám ráda, ale veřejnost mě děsí.Stejně tak jako mě děsí dav. (Richard Meryman:The last interview with Marilyn)
* „MámMám raději [[pes|psy]] než lidi. Ti mě na rozdíl od lidí nikdy nekousli.
* „JestližeJestliže jsem hvězda, neudělalo ji ze mě studio nebo osoba, ale lidé.
 
=== Řekli o ní ===
 
* „LíbatLíbat Marilyn bylo jako líbat Hitlera[[Hitler]]a. (-- [[Tony Curtis]]<br />(po dokončení natáčení filmu Někdo to rád horké), Donald H.Wolfe ve své knize Vražda Marilyn Monroe ovšem uvádí na pravou míru tento často uváděný citát, vytržený ovšem z kontextu: Tony Curtis se bránil tím,že Billy Wilder při natáčení Some like it hot vyžadoval časté opakování záběrů.Zatímco Tonyho výkon se ale se zvyšujícím počtem záběrů horšil, Marilyn se naopak "rozpalovala". Na to konto Tony Curtis prohlásil:"Po čtyřicátém záběru bylo líbat Marilyn jako líbat Hitlera." Tisk ovšem jeho slova záměrně vytrhl ze souvislosti.)
* „VystupovalVystupoval jsem v Paříži[[Paříž]]i z letadla, zastavili mě novináři a ptali se na Marilyn. Pověděl jsem, co jsem pověděl, jistě to nebylo nic pěkného. Když jsem vystoupil z taxíku, spatřil jsem plakáty… Neřekli mi to ti bastardi. (režisér-- [[Billy Wilder]]<br />(ve vyjádření po smrti Marilyn)
* „NikdoNikdo ji neobjevil, propracovala se vlastními silami až k filmové hvězdě. (-- [[Darryl Zanuck]], šéf studia 20th Century Fox)
* „PatPat a já jsme ji vroucně milovali. Byla možná jednou z nejbáječnějších a nejlaskavějších lidských bytostí, jaké jsem kdy potkal. Cokoliv jiné bych řekl, bylo by zbytečné. (-- [[Peter Lawford]], švagr Kennedyů)
* „PřiPři práci jsem přišel na to, že Marilyn je jakousi kombinací Grety Garbo a Charlieho Chaplina. Jako Garbo byla půvabná a podobnou komiku budící soucit jsem v takové dokonalosti předtím znal jen od Chaplina. Marilyn dokázala, že jste ji v jediném okamžiku litoval a smál se zároveň. (-- [[Joshua Logan]], režisér filmu Autobusová zastávka)
* „PoPo dokončení filmu jsem už neměl bolesti zad a nechtěl jsem udeřit manželku jen proto, že je žena. Když jsem se radil se svým lékařem, jestli bych měl s Monroe ještě točit,řekl mi,že jsem dost starý a bohatý než abych to riskoval. (režisér-- [[Billy Wilder]] po dokončení Někdo to rád horké)
 
== Reference ==

Navigační menu