Dílo:Idiot: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 812 bajtů ,  před 2 lety
+info, +ve vyrocich, +ext (wiki), rekat, format, ...
m (Robot: kosmetické úpravy)
(+info, +ve vyrocich, +ext (wiki), rekat, format, ...)
{{Přidat informace o díle}}
'''''Idiot '''''(v originále {{cizojazyčně|ru|''Идиот''}}) je [[román]] [[Rusko|ruského]] spisovatele [[Fjodor Michajlovič Dostojevskij|Fjodora Michajloviče Dostojevského]] sepsaný roku 1866.
----
 
* Tolik si jí vážil a  tak se jí bál, že ji bezmála miloval.
* Krása ... spasí [[svět]].
* Přiveďte vojáka [[voják]]a a postavte ho za boje přímo před jícen děla, střílejte na něho, on stále ještě bude doufat, ale přečtěte témuž vojákovi neodvolatelný rozsudek a  on zešílí nebo se rozpláče.
* Kdo nemá [[národ]], ten nemá ani Boha! Bud'teBuďte si jistí, že všichni ti, kteří přestali chápat svůj národ a  ztrácí s  ním spojení zároveň ztrácí svou otcovskou víru a  stávají se bud' lhostejnými nebo ateisty.
* Dávno už mě trápí jistá myšlenka, ale bál jsem se z ní udělat román, protože je to námět velmi obtížný a nejsem na něj dost připraven, zároveň však je nesmírně lákavý a jsem do něj zamilován. Jde o zobrazení dokonalého, krásného člověka. Nemůže být snad nic obtížnějšího, zvláště v naší době... Jenom á zoufalá situace mě přinutila, abych sáhl po této nedozrálé myšlence... Všichni spisovatelé, nejen naši, ale i všichni evropští, pokud se snažili zobrazit kladnou krásnou postavu měli vesměs neúspěch. Protože je to úkol nadlidský. Krásné je ideál a ani u nás, ani v civilisované Evropě nebyl tento ideál dosud vypracován. Z krásných postav křest'anské literatury je nejucelenější Don Quijote. Je však krásný jedině proto, že je zároveň směšný. Dickensův Pickwik (mnohem slabší myšlenka, než Quijote, ale přece veliká) je také směšný a jen tím vyhrává. U čtenáře vzniká soucit k vysmívané kráse neznající svou cenu, a tudíž i sympatie. Takto vznícený soucit je právě tajemstvím humoru. Jean Valjean (Hugův) je také silný pokus, jenže budí sympatii svým hrozným neštěstím a tím, jak je k němu společnost nespravedlivá. Já nemám nic podobného, vůbec nic, a proto se bojím, že to bude naprostý nezdar. (Dostojevskij o Idiotovi)
 
== Ve výrocích ==
[[Kategorie:Díla:(vše)|{{PAGENAME}}]]
* Dávno už mě trápí jistá myšlenka, ale bál jsem se z &nbsp;ní udělat román, protože je to námět velmi obtížný a &nbsp;nejsem na něj dost připraven, zároveň však je nesmírně lákavý a &nbsp;jsem do něj zamilován. Jde o &nbsp;zobrazení dokonalého, krásného člověka. Nemůže být snad nic obtížnějšího, zvláště v naší době...době… Jenom á zoufalá situace mě přinutila, abych sáhl po této nedozrálé myšlence...myšlence… Všichni spisovatelé, nejen naši, ale i &nbsp;všichni evropští, pokud se snažili zobrazit kladnou krásnou postavu, měli vesměs neúspěch. Protože je to úkol nadlidský. Krásné je ideál, a &nbsp;ani u &nbsp;nás, ani v &nbsp;civilisované Evropě nebyl tento ideál dosud vypracován. Z &nbsp;krásných postav křest'anskékřesťanské literatury je nejucelenější [[D9lo:Don Quijote|Don Quijote]]. Je však krásný jedině proto, že je zároveň směšný. [[Charles Dickens|Dickensův]] Pickwik (mnohem slabší myšlenka, než Quijote, ale přece veliká) je také směšný a &nbsp;jen tím vyhrává. U &nbsp;čtenáře vzniká soucit k &nbsp;vysmívané kráse neznající svou cenu, a &nbsp;tudíž i &nbsp;sympatie. Takto vznícený soucit je právě tajemstvím humoru. Jean Valjean ([[Viktor Hugo|Hugův]]) je také silný pokus, jenže budí sympatii svým hrozným neštěstím a &nbsp;tím, jak je k &nbsp;němu společnost nespravedlivá. Já nemám nic podobného, vůbec nic, a proto se bojím, že to bude naprostý nezdar.<br />— ''[[Fjodor Michajlovič (Dostojevskij|Dostojevskij]] o &nbsp;[[Dílo:Idiot|Idiotovi)]]''
 
== Literatura ==
* Digitalizovaná vydání díla [http://kramerius5.nkp.cz/search?accessibility=public&sort=alphabetical&authors=Dostojevskij,%20Fedor%20Michajlovi%C4%8D&doctypes=monograph&field=title&value=Idiot Idiot] v&nbsp;digitální knihovně Kramerius NK ČR.
== Externí odkazy ==
{{Wikipedie|článek=Idiot (román)}}
 
[[Kategorie:Díla:(vše)Romány|{{PAGENAME}}]]
11 948

editací

Navigační menu