Dědictví

Z Wikicitátů

Dědictví jsou hmotné i nehmotné statky, které zůstanou po zemřelé osobě.

Ve výrocích[editovat]

  • I na poli vzdělanosti můžeme my, malí Slováci, cosi udělat pro Evropusvět. Není třeba velkého bohatství, ale je třeba přinést naše opravdové dědictví. A naše dědictví je cosi vzácné. A my jsme vstoupili na evropskou půdu díky víře. Ta naše víra je geniální.
    Aj na poli vzdelanosti my, malí Slováčkovia, môžeme čosi spraviť pre Európu a svet. Netreba ani veľké bohatstvo, ale treba priniesť naše ozajstné dedičstvo. Naše dedičstvo je čosi vzácne a my sme vystúpili na pôdu európsku vďaka viere. Tá naša viera je geniálna.[1]
    Jozef Tomko
  • Je čas rozebrat Taj Mahal (postavený otroky). Je čas rozebrat Velkou čínskou zeď (postavená otroky). Je čas rozebrat Parthenon (postavený otroky). Je čas rozebrat Koloseum (postaveno otroky). Čas zničit římské silnice v celé Evropě (postaveny otroky). Čas rozebrat mešitu sultána Ameda v Istanbulu (postavena otroky). Čas rozebrat památky na Chrámové hoře (postaveny otroky). Tolik našich nejkrásnějších a nejznámějších staveb bylo postaveno otroky. Seznam je nekonečný; copak bychom měli zničit celé naše dědictvíhistorii, protože lidé jsou tak nevědomí a nevzdělaní, že nemají skutečnou představuobětech, které byly učiněny pro ně, aby se zajistilo, že jsou a zůstanou svobodní?
    Is it time to dismantle the Pyramids, (Built by slaves). It is Time to dismantle the Taj Mahal (Built by slaves). It is time to dismantle the Great Wall of China, (Built by slaves). It time to dismantle the Parthenon (Built by slaves). It is time to dismantle the Colosseum (Built by slaves). time to destroy the Roman Roads throughout Europe, (Built by Slaves). Time to dismantle the Sultan Amed Mosque in Istanbul (Built by slaves). Time to dismantle the Temple on the Mount (Built by slaves). So many of our most beautiful and iconic buildings where built by Slaves. The list is endless should we destroy all of our heritage and history because people or so ignorant and uneducated that they have no real idea of the sacrifices made on their behalf to ensure they are, and will remain free?[2]
    Tommy Robinson, reakce na ničení soch a památníků (11. června 2020)
  • Je to velké dědictví, nesmírný poklad, mnoho různých listin. Všechno by to mělo být zachováno pro další generace.
    It is a great heritage, a huge treasure, great texts of a rich variety. All of it should be kept for posterity.[3]
    Stanisław Dziwisz, vysvětlení, proč nespálil osobní archiv Jana Pavla II., který to žádal ve své závěti
  • Nemusíte být nezbytně Skandinávec, abyste pochopil Sibelia, nebo Čech, abyste pochopil Janáčka. Je tu samozřejmě určité dědictví, geny, které si v sobě neseme, ale hudební intelekt je jednotný. Každý může hudbu pochopit a předat dál. To jsou hlavní mechanismy, které umožňují lidem hudbu interpretovat.[4]
    Aleksandar Marković
  • Považuji náš jazyk, naši historii, naši tradici za vzácné národní dědictví po našich předcích, které jsme povinni našim potomkům předat a obohatit tento národní poklad vlastní prací.
    Uważam nasz język, naszą historię, nasze obyczaje narodowe za drogocenną spuściznę po przodkach, którą następcom naszym święcie przekazać powinniśmy, wzbogaciwszy skarbnicę narodową własną pracą.[5]
    Zygmunt Szczęsny Feliński
  • Schopnost ku práciláska k ní jest nejlepší dědictví, jež může zůstaviti dětem svým i chudýboháč.[6]
    Konstantin Dmitrijevič Ušinskij

Reference[editovat]

  1. Kardinál Jozef Tomko: Aj my, malí Slováčkovia, môžeme čosi spraviť pre Európu a svet. krestandnes.cz [online]. 2009-06-06 [cit. 2013-02-23]. Dostupné online.
  2. V kontakte, 2020-06-11 (cit. 2020-06-12)
  3. Pope aide 'has not burned papers'. news.bbc.co.uk [online]. 2005-06-05 [cit. 2010-10-16]. Dostupné online.
  4. Textové přepisy: "Orchestr je jak malířská paleta," říká dirigent Aleksandar Markovič. ct24.cz [online]. 2010-08-19 [cit. 2011-03-14]. Dostupné online.
  5. Święty Szczęsny Feliński: między Warszawą a Rzymem. rp.pl [online]. 2013/01/19 [cit. 2013/07/02]. Dostupné online.
  6. NOVÁK, Jan Václav; VOROVKA, Karel. Kniha moudrosti, sborník aforismů a sentencí peadagogických. [s.l.] : Bursík a Kohout, 1892. S. 47. (česky) 

Související[editovat]

Externí odkazy[editovat]