Václav Klaus: Porovnání verzí

Z Wikicitátů
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Dinybot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: en:Václav Klaus
Řádek 110: Řádek 110:
[[Kategorie:Premiéři|Klaus, Václav]]
[[Kategorie:Premiéři|Klaus, Václav]]


[[en:Václav Klaus]]
[[pl:Václav Klaus]]
[[pl:Václav Klaus]]

Verze z 17. 12. 2007, 01:40

CHYBA: {{Wikipedie}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „článek“, „kategorie“, „portál“, „rozcestník“. Václav Klaus – bankovní úředník, prognostik, ministr financí, premiér ČR, předseda Poslanecké sněmovny, prezident ČR

O Václavu Klausovi

  • Z mnoha svých názorů, s nimiž po roce 1989 vstupoval do politiky, slevil, jedna potřeba však zbytněla: distance od všech a od všeho. Ze světa lidí se Klaus vzdálil do světa forem – a z tohoto hlediska pro něho bylo životní výhrou, když se stal prezidentem, protože taková role formální život v podstatě předepisuje, člověk už za něj ani „nemůže“. Čím dál víc v podstatě každého svého kritika obviňuje ze zlých úmyslů, aniž se pokouší analyzovat jeho motiv. Není snadné s ním debatovat, protože debata se nevede o názorech, nýbrž o charakterech těch, kteří je zastávají. Svět má dvě části: tu, kterou Klaus „zná“ a jejíž (pro něho příznivé) názory vítá, a tu, kterou znát odmítá, protože ji pokládá za nepřátelskou jednou provždy.
    Pavel Kosatík: Odstup nade všechno. Předběžný portét Václava Klause, naprostého politického praktika – MF Dnes, 15.1.2005

Česky

Politická praxe
  • Hra na politické šachovnici je pro někoho snad vzrušující, ale vážnost doby, v níž žijeme, a úkoly, které jsou před námi, vyžadují spíše kvalitní politický program a politiky, které ho budou umět realizovat než vynalézavou politickou taktiku (i když připouštíme, že se bez nich politika také neobejde).
    (VK:Proč jsem optimista?1992)
  • Řešení není v ničem jiném než v důsledném zavedení tržních vztahů, jedině ty nám ukáží, kdo si co skutečně zaslouží. neztratí se v nich ani ti eventuální Einsteinové nebo van Goghové, ztratí se v nich však zcela jistě ti, kteří toho k našemu krajíci budou přidávat příliš málo a kteří byli zvyklí, že toho bez zásluhy dostávali moc.
    (Literární noviny, 1. 7. 1990)
  • Toto je, ale opravdu, ale opravdu špatně položená otázka.(opakovaně)
Demokracie, svoboda, nevládní organizace a občanská společnost
  • Základní stavební kameny naší civilizace nejsou něčím, co vymyslí několik mudrců a co "zavedou" osvícení, demokraticky či nedemokraticky ustanovení vůdcové. Jsou něčím, co vzniklo neorganizovaně a neplánovaně tisíciletým vývojem člověka a lidstva, co vykrystalizovalo během života našich předků, co se uchovalo v jejich dílech, které přežily do současnosti a co se nesmazatelně vrylo i do našeho dnešního života.
    (VK:Proč jsem optimista?1992, kapitola:Proč jsem konzervatistem?)
  • Občanská společnost je polemika se svobodnou společností a je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat.
    (na semináři "o nebezpečí hrozícím obyvatelům Česka ze strany nevládních organizací a vůbec o občanské společnosti" v Centru pro ekonomiku a politiku v Praze, červenec 2005)
    (z článku Nešťastný debakl zeleného osamělce, Právo, 14. 7. 2005)
    (výrok Zelená perla roku 2005)<
  • Každý dolar v kapse občana je pro totalitu nebezpečnější než disidentský časopis.
  • Obecně si myslím, že to je další pokus do našeho demokratického politického standardního systému instalovat nestandardní - a v tomto smyslu protisystémový - prvek, který je celá léta znám pod pojmem nepolitická politika. (O Straně zelených)
    • Lidové noviny
Zákony
  • Jsem přesvědčen, že vládní návrh tiskového zákona musí být ... odmítnut ... i proto, že žádný tiskový zákon nepotřebujeme.
    –Lidové noviny, 18.6.1999
  • Hluk je neodstranitelnou součástí životního prostředí člověka, protože je důsledkem aktivního a produktivního života lidí. Snaha hluk beze zbytku odstranit (nebo jej totálně plánovat a regulovat) je neslučitelná se samotnou podstatou svobodné společnosti.
    –Odůvodnění veta zákona o hodnocení hluku v životním prostředí 9. 2. 2005 [1]
  • I já jsem vlekař! – prezidentovo vyjádření k vetu zákona o tzv. „vlekařských vysokých školách“ (President ČR Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Stanovisko presidenta republiky je vedeno u PS jako sněmovní tisk č. 906/7.), 7. dubna 2006 [2]
O Etice
  • O výrazu etika neumím hluboce filozofovat a filozofování o tomto slově ani moc nevěřím.

VK, Narovinu

  • Ve chvíli, kdy tato kniha bude v tisku, se pravděpodobně zúčastním v Monte Carlu mezinárodního fóra na téma business ethics: Co může stát dělat proti korupci. Nejprve jsem váhal, jestli mám na tuto konferenci jet, protože si dovedu živě představit, jaké zploštělé, trivializované, povrchní, ofrněné, nafoukané, arogantní postoje tam budou od údajných odborníků na etiku zaznívat, zejména vůči ekonomikám postkomunistických zemí a ekonomikám třetího světa. Nicméně manželka mi docela správně říkala, prosím tě, jeď tam, protože je potřeba, aby to tam také někdo vysvětloval jiným způsobem.

VK, Narovinu

Věda
  • V debatě s vědci, kteří léta poukazují na špatnou ekonomickou situaci začínajících badatelů, použil argument, že pro vědu je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení. "O tom, že ve Spojených státech se vědcům daří lépe, už se hovořilo před sto lety, dosud ale mozky vysáty nebyly",řekl prezident. Debatu s akademiky, kterou místy doprovázely salvy smíchu, uzavřel Klaus hledáním bodu, ve kterém se česká věda nachází.

O tom že chudoba cti netratí přesvědčoval V.K. české vědce

  • Chci ostře odmítnout tezi, že je jistá odlišnost mezi pohledem obyčejného člověka, který je podle této hypotézy plytký a málo o věcech uvažuje, a postojem lidí “neobyčejných”, kteří jsou o něco více než my ostatní a všechno vidí daleko hlouběji. Myslím, že žádný rozdíl mezi obyčejnými lidmi není, mimo jiné proto, že žádní takoví lidé mezi námi nejsou.

V.K. Narovinu

  • Skutečnost, že Číňané odložili povinný mundúr maocetungovského střihu a místo něj oblékli džínsy a trička s nápisem I Love NY nebo I Love Coca-Cola, je podle mého názoru větší průlom a větší osvobození člověka než vznik jednoho nezávislého, či dokonce opozičního časopisu. Pokud tomuhle někdo nerozumí, nechápe podle mého názoru vůbec nic.
  • Globální oteplování způsobené lidmi je nesmyslná fikce, Dá se naopak předpokládat, že když se oteplí oceán, nad Antarktidou bude více sněžit a masa ledovců naroste (19.9. 2006)
  • Občas slyšíme, že se svými úvahami o věcech, jako jsou klimatické změny, ekonomové pletou do řemesla meteorologům či biologům, ale to vůbec není pravda. Nic z jejich oborů si nikdo z nás nedovolí komentovat, natož zpochybňovat.
    [3]
O sobě
  • Je třeba mít vizi a jasné a silné postoje, fyzickou i psychickou sílu, schopnost vzdorovat, tvrdohlavost, vytrvalost. Potřebujete mít dobrý kompas v oblasti idejí. Musíte číst Hayeka a často pročítat Fraser Forum. Tajným receptem ale je i být pilnější a pracovitější než konkurenti. To je důležitější než cokoliv jiného
  • Veřejnost by se měla hlouběji podívat na pohádku o sametové revoluci, která zde strašnou dobu přetrvává“...„Rozdělování lidí na disent a ne disent považuji za hluboký omyl. Slovo disent bych já sám skoro nikdy nevyslovil, protože to je pro mne nedefinovaná entita,“...“Trvám na tom, že rozkližování komunistického režimu probíhalo na více paralelních frontách"..."Diskutujme například o mých seminářích, které shromažďovaly minimálně tak velký počet lidí jako jakékoliv aktivity takzvaného disentu".

(MF Dnes, 1.12. 2004)

  • Jedu lyžovat a stoupnu si do fronty u vleku, co bych dělal také jiného. Na té kotvě pak jedu s člověkem, který to vůbec netuší a začneme si povídat. Ten je z toho často vyplašen a překvapen. Já to skutečně nedělám jako divadélko, jdu prostě lyžovat.

www.klaus.cz

  • Přiletěl jsem na jeden den do Guatemaly. Na soukromé univerzitě Francisco Maroquín, posazené v kouzelném údolí v takové skoro džungli, jsem dostal čestný doktorát. Odskočil jsem si tam ze státní návštěvy Mexika. Přijedete tam a oni vás zavedou do knihovny, do dokumentačního oddělení, ukazují vám, co všechno tam mají, a říkají, tak jestli chcete, uděláme malou zkoušku, co je tady v rámci knihovny pod jménem … Ten šok, když zjistíte, co v té guatemalské univerzitě mají mých textů a odkazů na mé texty, je naprosto deprimující. Hned vedle jsou živé sopky. Je to Guatemala. V noci spíte a mezi třetí a čtvrtou hodinou se ozve podivný zvuk, a přestože jste nikdy u sopky nebyli a nevíte, jak má sopka dunět, tak v tom polospánku přesně víte, že to udělala sopka, že to není jiný zvuk. Svou veledůležitost bychom opravdu neměli přeceňovat. Svět je vůči nám hodně shovívavý, hodně férový a hodně pozorný. Ani nevím, jestli si to zasloužíme.

(Narovinu)

  • Otázka: Navíc spolu můžete hovořit italsky.

Odpověď: Teoreticky můžeme hovořit i italsky, ale já hovořím italsky s italským politikem jen, když jeho angličtina je horší, než moje italština, ale s Prodim se musím přiznat, že jeho angličtina je lepší, než moje italština, tak to my zůstaneme u té angličtiny.

  • Davos jistě nic z těchto věcí definitivně nevyřešil, ale jasná a ostrá výměna názorů velmi důležité skupiny lidí je v každém případě přínosem. Přínosem je i nezbytné vzájemné naslouchání si, stejně jako objevování nových tváří, nových osobností světové politiky, byznysu, vědy a kultury. Člověk si rád popovídá se „starými“ davoskými známými – namátkou zmíním Šimona Pereze z Izraele, polského prezidenta Kwasniewského, amerického ministra financí L. Summerse, Grigorije Javlinského z Ruska, loňského nositele Nobelovy ceny za ekonomii prof. Mundella či mexického guvernéra centrální banky Ortize, ale i s neúnavným a nestárnoucím panem Baťou – a uvidí Umberto Eca a Billa Gatese.
  • Nedávno jsem byl ve Washingtonu, kde jsem se při soukromých rozhovorech setkal se třemi z klíčových hráčů světové ekonomiky. Byl to šéf americké centrální banky Alan Greenspan, šéf Mezinárodního měnového fondu Horst Köhler a prezident Světové banky James Wolfensohn. Mohu každého ubezpečit, že se znám se všemi na úrovni křestních jmen. Po pozdravu jak se mám a jak se mi prezidentuje, když jsme si vážně sedli, byla otázka všech tří shodná: Jak vyřeší Česká republika problém deficitu svých veřejných financí?

www.klaus.cz

  • Jsem optimistou, protože věřím, že se žádné budoucí vládě nepodaří mít takovou moc, aby na sebe strhla větší díl rozhodování, než je schopna zvládnout. (Literární noviny, 26. 4. 1990)
Peníze
  • Já vím, kde ty peníze jsou, ale proč to chcete vědět vy?
    –univerzita Chicago, květen 1995
  • Šíma: To byl pane Klausi úmysl, že ty banky dávaly úvěry bez jištění?

Klaus: To není pravda, dávaly na to co bylo… Klaus: Já bych prostě odmítal pana Salzmana démonizovat takovým způsobem.. Šíma: Ale pan Salzman byl přece za tyto úvěry odpovědný.. Klaus: Bylo by velmi potřeba analyzovat tyto úvěry a ne takhle paušálně v televizním studiu…já si myslím,že by bylo velmi dobré řící, co z těch úvěrů byly náklady a co z těch úvěrů byl skutečně byznys…obchodní neúspěch toho či onoho subjektu - zaviněný, nezaviněný; co byl zjevný omyl, eventuelně poslední skupinka - já myslím,že nejmenší - pokus o podvod toho či onoho.. Ale myslím si, že někdo měl najednou absolutní absenci štěstí. (v TV pořadu Naostro)

  • Mám strach, že podstatnější témata zůstávají mimo pozornost. Týdeník Ekonom minulý týden mezi svými krátkými zprávami uvedl jednu velmi pozoruhodnou informaci: „Centrální registr úvěrů podnikatelských subjektů začne podle rozhodnutí Bankovní rady budovat ČNB“

naprosto nechápu, jak je možné, že nikdo neprotestuje z jiných důvodů, že nikdo z našich nebojácných ochránců svobody, demokracie a trhu nezdvihá varovně prst, že nikdo necítí velké potenciální nebezpečí, že nikdo nechápe, že byl učiněn jeden z důležitých kroků k orwellovskému světu či k Huxleyho „Brave New World“, jeden z kroků k obrovskému zesílení moci a dohledu státu nad všemi z nás.

Internet, počítače
  • Nečtu-li si doma celá desetiletí v encyklopediích, nebudu asi příliš často využívat ani Internet.
    –Lidové noviny, 4.4.1997
  • Taky tam v kanceláři máme ty stroje a já vážně nevím k čemu to může být dobré. (o počítačích)
Islám
  • Jak je to krásné být milován pitomci! (Praha, únor 2006, na soukromé oslavě kolem výročí Vítězného února, v kruhu svých přátel, parafráze na francouzský týdeník "Charlie Hedbo" který 8.2.2006 zveřejnil karikaturu plačícího proroka Mohameda s textem "Je těžké být milovám pitomci".)
Život
  • Džíny jsem měl a mám, ale nikdy jsem neměl džínovou bundu. To pro mně bylo nesmírně cizí a falešné.

(Narovinu, 36)

  • Nedávno jsem se strašně zlobil - už ani nevím, na kterého ze svých dvou dávno dospělých synů, když na otázku, co bude večer dělat, řekl, že půjde s kamarády do hospody. Strašně jsem protestoval. Snažil jsem se mu vysvětlit, že nikdy v životě jsem nešel do hospody. Pozor na to slovo. Samozřejmě jsem byl v hospodě tisíckrát, ale sezení v hospodě nesmělo být primárním programem. Primárním důvodem bylo například to, že se šlo po treningu na pivo - ale po tréningu. Ale že bych trávil večer tím, že půjdu do hospody, to jsem myslím za šedesát let svého života nikdy neudělal.

(Narovinu)

  • Kniha je lidské dílo které má nějakou hodnotu a proto ma tržní cenu podle které se lidé orientují, často i rozhodují, jestli si tu knihu koupí. To je nesporný fakt. Jestliže i tuto banalitu, tuto trivialitu, někdo nechce přijmout, musí počítat s tím že s ním budu zásadně polemizovat. Tak bych charakterizoval spor o kulturu.”
  • Nevěřím, že až zmizí stát, jak vždycky snili marxisté a komunisté – to byly ty jejich „slunecni staty“ a dalsi zname utopie – ze teprve pak se otevre prostor pro vzestup narodni komunity – to povazuji za detinskou predstavu. Dojde pouze k onomu memu povestnemu rozpusteni ceske kostky cukru ve velkem kotliku evropskeho caje. A na to se netesim, z toho se neraduji. Jsem zvykly pohybovat se po celem svete. Letos navstivim 15, mozna 20 zemi. Urcite nejsem ten, kdo by se sveta bal, kdo by se na svet nedival s obrovskym zajmem. Na dnesni vecer si ke cteni pred spanim beru dva texty. Jeden se jmenuje „Peru-dalsi faze transformace“, druhy ma nazev „Mame kvalifikacni krizi mezi nasimi zamestnanci ?“, coz je analyza Spojenych statu. Asi se pohybuji nepretrzite v uvahach tohoto typu, ale presto, kdyz jdu po Praze a jsem na prazskem letisti, kdyz vidim tu neuchopitelnou zmet obleku, barev pleti, typu lidi, nevim, jestli si preji, aby dolehla na Prahu, aby ji zmenila k obrazu svemu. Nejsem si tim jist.

Anglicky

  • I was 25 years old and pursuing my doctorate in economics when I was allowed to spend six months of post-graduate studies in Naples, Italy. I read the Western economic textbooks and also the more general work of people like Hayek. By the time I returned to Czechoslovakia, I had an understanding of the principles of the market. In 1968, I was glad at the political liberalism of the Dubcek Prague Spring, but was very critical of the Third Way they pursued in economics.
– No Third Way Out: Creating a Capitalist Czechoslovakia, Reason, 1990, (June), str. 28-31 - rozhovor z návštěvy USA v únoru 1990

Univerzita Chicago, květen 1995

Pramen: Když Václav Klaus prášil, aneb jak může takový muž vládnout?; 1. květen 1995, University of Chicago, USA; Ing. Václav Bukáč, Illinois, USA (účastník setkání); jak zveřejnil Český týdeník
  • My také máme v ústavě jakousi část, kterou Vy nazýváte Bill of Rights
    –reakce na poznámky profesorů Holma a Einsteina, že '"zákony respektují demokratické principy, ústava zaručující svobodu a práva občanů, stejně jako vytvoření vládních orgánů, které neporušují zákony a ústavu, jsou v USA (ale i v demokraciích obecně) podstatně důležitější než otázky ekonomické"
    –komentář Václava Bukáče: Profesor Einstein řekl, že tato část ústavy ČR má jiné znění. Pan Klaus odporoval, že znění české ústavy je podobné. Na to pan Einstein řekl, že má kopii ústavy ČR nahoře v kanceláři a může ji panu Klausovi přinést, což přítomné posluchače pobavilo. Pan Klaus odpověděl, že to není třeba.
  • Ale prosím Vás, komunisté neměli víc peněz než kdokoliv jiný, možná jen na auto či barák. To jsou neopodstatněné výmysly, že komunisté měli nějaké velké peníze!
    –reakce na otázku jednoho ze studentů, zda to nebyla chyba nechat peníze komunistům, protože oni byli jediní, kteří měli kapitál na privatizaci
    –komentář Václava Bukáče: Studenti se již otevřeně smáli, když tazatel řekl: "Domnívám se, že konference je uspořádaná tak, že my se ptáme a vy máte odpovědět na naše otázky!" Na to pan Klaus odpovědět již odmítl…
  • Já vím, kde ty peníze jsou, ale proč to chcete vědět vy?
    –reakce na otázku: "Pane předsedo vlády, víte kde jsou ty peníze?" tazatele, který citoval článek z Washington Post, kde bylo uvedeno, že peníze, které ČR získala z prodeje státních podniků, měly být ve Fondu národního majetku, ale místo toho jsou používány ke krytí deficitu.
  • O názorech pánů profesorů [hostitelé pana Klause] se již bavit nebudeme. Pokud se týká zákona na ochranu prezidenta a zákona o policii, tyto zákony jsou bezvýznamné a v praxi se nepoužívají.
    –reakce na otázky: "Pane ministerský předsedo, plně souhlasím s názory profesorů Holmese a Einsteina, kteří dávají na první místo vyřešení otázek ústavních, politických a společenských před řešením otázek ekonomických. Mám tři otázky, které s tím souvisejí. První: Kdy zrušíte zákon, podle nějž kdokoliv usvědčený z pomlouvání prezidenta či parlamentu může být uvězněn až na dva roky?" (Šum údivu v sále.) "Druhá otázka: Kdy zrušíte zákon, který dává policii pravomoc používat ilegálních metod při vyšetřování? Komunistická policie skutečně používala ilegálních metod, ale tehdejší vlády se tyto metody uzákonit neopovážila."
  • Všichni emigranti odešli a odcházejí do Spojených států z prospěchu a ekonomických důvodů.

O Evropě

  • Bojím se o Evropu ... Opravdu se o Evropu bojím. Bojím se, a proto jsem proti schválení Evropské ústavy ...
    ... jsem si jist, že většina Evropanů rozumí, co říkám, a že se bojí podobně jako já ...
    ... Evropská unie nepotřebuje žádnou ústavu ...
    ... proces integrace bych už dávno zarazil ... ale realistické by bylo, zmrazit dnešní stav ... v žádném případě nesmíme jít dál ...
    „Bojim se o Evropu” - rozhovor FAZ s Václavem Klausem, 15.3.2005
  • Nejcennějším vkladem, který do integrující se Evropy můžeme právě my přinést, je naše draze zaplacená historická zkušenost.
    (projev 28.10.2007)

Výroky přisuzované (nebo zdroj neuveden

  • Není potřeba přijímat zákony. Drobné akcionáře ochrání neviditelná ruka trhu.
  • Neznám žádné špinavé peníze.
  • Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze. (podle Miroslava Macka)