Aldous Huxley: Porovnání verzí

Z Wikicitátů
Smazaný obsah Přidaný obsah
Marv1N (diskuse | příspěvky)
m typo
ChtitBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: lt:Oldusas Hakslis
Řádek 55: Řádek 55:
[[is:Aldous Huxley]]
[[is:Aldous Huxley]]
[[it:Aldous Huxley]]
[[it:Aldous Huxley]]
[[lt:Oldusas Hakslis]]
[[pl:Aldous Huxley]]
[[pl:Aldous Huxley]]
[[pt:Aldous Huxley]]
[[pt:Aldous Huxley]]

Verze z 3. 6. 2009, 12:06

Šablona:Článek o člověku

Citáty

Konec civilizace

  • „Ó ty nový krásný světe,“ opakoval. „Ó ty nový krásný světe, který takové máš obyvatele! Poleťme hned.“
    „Někdy se vskutku vyjadřujete neobyčejně divně,“ pravil Bernard a díval se upřeně na mladíka ve zmateném údivu. „A vůbec, neměl byste raději počkat, až ten nový svět opravdu uvidíte?“
—Z rozhovoru divocha s Bernardem Marxem v rezervaci[1]
  • „Ale já nechci pohodlí. Chci Boha, chci poezii, chci skutečné nebezpečí, chci svobodu, chci to, co je dobré, a chci hřích.“
    „Zkrátka,“ pravil Mustafa Mond, „požadujete právo být nešťastný.“
    „Tak tedy ano,“ pravil divoch vzdorně, „požaduji právo být nešťastný.“
—Rozhovor divocha a Mustafy Monda[2]


Láska

  • Cynická lidová moudrost tvrdí, že láska je slepá. Ve skutečnosti jsou slepí ti, kdo nemilují a tudíž nevědí, jak hezký a láskyhodný je svět.

O Huxleyovi

  • Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou smyslových filmů, heče peče a her s odstředivým míčem. Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší. Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.
Neil Postman, Amusing Ourselves to Death, 1985

Reference

CHYBA: {{Wikipedie}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „článek“, „kategorie“, „portál“, „rozcestník“.

  1. Konec civilizace, kap. 8, str. 100
  2. Konec civilizace, kap. 17, str. 172