Židé: Porovnání verzí

Z Wikicitátů
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Lenka64 (diskuse | příspěvky)
Zrušena verze 94037 od uživatele 45.92.239.71 (diskuse)
značka: vrácení zpět
Řádek 1: Řádek 1:
kuba je zid slova smyslu - '''žid''' (pokud je psán s malým ž) je příslušníkem [[judaismus|židovského náboženství]]. Žid a žid tedy nemusí být vždy jedno a totéž, byť většinou je.
'''Žid''' (psáno s velkým Ž) je příslušníkem židovského národa, tedy Židem v etnickém slova smyslu - '''žid''' (pokud je psán s malým ž) je příslušníkem [[judaismus|židovského náboženství]]. Žid a žid tedy nemusí být vždy jedno a totéž, byť většinou je.


----
----

Verze z 7. 2. 2020, 10:51

Žid (psáno s velkým Ž) je příslušníkem židovského národa, tedy Židem v etnickém slova smyslu - žid (pokud je psán s malým ž) je příslušníkem židovského náboženství. Žid a žid tedy nemusí být vždy jedno a totéž, byť většinou je.


  • Ano, jsem Žid. Když se předkové tohoto vznešeného gentlemana proháněli coby brutální divoši po jednom neznámém ostrově, moji byli kněží v Šalomounově chrámu.
    (Yes, I am a Jew, and when the ancestors of the right honorable gentleman were brutal savages in an unknown island, mine were priests in the temple of Solomon.)

--odpověď Benjamina Disraeliho na antisemitský výpad, učiněný při parlamentní debatě proti jeho osobě ze strany Daniela O'Connella [1]

  • Potřebovali lékaře. Ovšemže potřebovali lékaře. V posledních měsících pronásledovali v celé zemi židy nejhanebnějším způsobem, zabíjeli je a tisíce jich uvěznili a nyní se jim nedostávalo lékařů, advokátů, zubařů; nebylo divu, že teď nahonem sháněli sotva opeřené lékaře.

--Maria Augusta Trappová [2]

  • Kobylky a housenky, ničící moji Francii, to jste vy, Židé!

--Napoleon Bonaparte

  • Židé ve svých bohatých dějinách hodně zkusili, ale žádné jejich utrpení nebylo tak hrozné, nesnesitelné a masové, jako je nyní. Naší generaci bylo dopřáno, aby se z hrozného osudu Židů poučila, kam vede antisemitismus … Je pravda, že se každý národ pozná podle toho, jak se chová k Židům, a my jsme se chovali slušně. … Antisemitismus je barbarství a ostuda, které zůstanou vyhrazeny Němcům jako znamení … Musíme si uvědomit, že pro nás…antisemitismus je prvním krokem k pangermanismu, který by nám při druhém kroku vrazil kudlu do zad … Židé na tom dnes jsou nejhůře. V polských ghettech je to ještě horší než v Dachau a Oranienburgu. Proto vás prosím, pomáhejte jim, jak můžete.

--Jan Masaryk (Londýn, 29. září 1943 na Roš ha-šana)[3]

  • Většina Židů žije ve víře, že mají pravdu, těžko bych to mohl popsat jinak. A víra je něco, s čím se dá racionálními argumenty těžko bojovat. I laičtí Židé sdílejí tutéž víru. Ani s umírněným Židem tudíž není snadné diskutovat o tom, co se děje na Blízkém východě. Je to (pro ně) velmi emocionální otázka.[4]

-- Karel De Gucht

  • Činnost některých sionistů ve Spojených státech nakonec obrátí všechny lidi proti jejich cílům. Velmi se obávám, že se Židé zachovají stejně jako všichni pronásledovaní: dostanou-li se k moci, začnou projevovat stejnou nesnášenlivost a krutost, s jakou se k nim chovali lidé, v jejichž područí byli. Tato skutečnost mě velmi trápí, protože mi vždycky byli sympatičtí. [5]

-- Harry S. Truman, 1947

  • Některá tvrzení vašeho listu, týkající se mého života a mé osoby, jsou výhradně výplodem bujné redaktorské fantazie. Čtenář se pobaví další aplikací principu relativity. Takhle totiž současně platím v Německu za „německého vědce“ a v Anglii za „švýcarského Žida“. Představme si ale, že osud ze mě udělá černou ovci; pak budu „švýcarským Židem“ v Německu a „německým vědcem“ v Anglii.[6]

-- Albert Einstein, oprava zaslaná Timesům r. 1919

  • Mluvení o víře je způsob, jak maskovat, že Židy necharakterizuje jejich víra, nýbrž příslušnost k židovské národnosti. Musíme se znovu naučit být hrdí na naši minulost a znova se dopracovat k vědomí, že jsme národ s přirozeným kulturním posláním; jen tak v sobě zase upevníme pocit vzájemné pospolitosti.[7]

-- Albert Einstein, 1920

  • Křesťan byl od začátku teoretisujícím židem; žid je tudíž praktickým křesťanem, a praktický křesťan se znovu stal židem.
  • Společenská emancipace žida je emancipace společnosti od židovství

-- Karl Marx, K židovské otázce r. 1843

Reference

  1. http://www.victorianweb.org/history/pms/dizzy.html
  2. Maria Augusta Trappová: S písní kolem světa, Vyšehrad 1971, str. 83
  3. ROTHKIRCHNENOVÁ, Livie; SCHMIDT-HARTMANNOVÁ, Eva; DAGAN, Avigdor. Osud Židů v protektorátu 1939–1945. Praha : Ústav pro soudobé dějiny, 1991. ISBN 80-900953-7-2. S. 136-137.  
  4. Člen Evropské komise De Gucht obviněn z antisemitismu. ceskenoviny.cz [online]. 2010-09-03 [cit. 2010-10-14]. Dostupné online.
  5. GRAUBARD, Stephen. Prezidenti. 1. vyd. Praha : BB art, 2007. ISBN 978-80-7341-973-8. S. 689. (česky) 
  6. BALIBAROVÁ, Françoise. Einstein – radost z myšlení. Bratislava : Slovart, 1995. ISBN 80-85871-33-5. S. 68.  
  7. Balibarová, str. 76.

Externí odkazy

  • Encyklopedický článek Židé ve Wikipedii