Yekta Uzunoğlu

Z Wikicitátů
(přesměrováno z Yekta Uzunoglu)
Yekta Uzunoğlu (2017)

Yekta Ergün Uzunoğlu, kurdsky též Yekta Geylanî (* 10. května 1953) je kurdský lékař, publicista a obchodník.

Výroky[editovat]

 • Jsem strašně rád, že pravda konečně zvítězila, i když to trvalo 13 let, déle než v případě Dreyfuse. Je to důkazem, že je třeba za to bojovat.
  Svědek [Gürken Gönen] lhal pod taktovkou jiných … Byli to lidé spojení s bývalými strukturami spolu se zkorumpovanými policisty.
  (Yekta Uzunoglu, ČTK/České noviny, 31.7.2007)
 • Peníze věnuji organizacím, které bojují za právo a spravedlnost v České republice.
  (Yekta Uzunoglu, 31.7.2007, o tom jak naloží s odškodněním, které bude vymáhat po státu za chybné výkony orgánů činných v trestním řízení, ČTK/České noviny, 31.7.2007)

Ve výrocích[editovat]

 • Po uplynutí dvanácti let od zatčení MUDr. Uzunoglu se bezradně ptám svých spoluobčanů a jejich politiků: co dělat dál? Vyhlásit hladovku? Svolat mezinárodní tribunál (minulé století poznalo i Russelův, i Sacharovovův), předložit mu Uzunoglův případ a požádat, aby se k němu vyjádřil? Je to asi poslední, co zbývá, chci-li chodit po této zemi, kterou mám tak rád, se vzpřímenou hlavou a bez palčivého pocitu studu za to, co se v naší justici – a to nejen v případě Uzunoglu – děje.
  (Pohrdám… Dvanáct let marnosti, František Janouch, 13.9.2006, Deník Právo)
 • Příznačnou perličkou případu je, že policisté odmítali doktoru Uzunogluovi po domovní prohlídce vrátit deset měsíců klíče od jeho bytu. Uzunoglu byl ve vazbě a potřeboval, aby mu tam právníci vyzvedli osobní věci. Během doby, kdy byly klíče v policejních rukou, někdo provolal z jeho domácího telefonu přes dvě stě tisíc korun; inspekci se při vyšetřování nepodařilo prokázat, že by škodu způsobili policisté. A vykřičníkem případu je požár, který v roce 1998 zničil Uzunogluův čerstvě dostavěný dům a spolu s ním i řadu dokumentů, které se týkaly případu. Pachatele se nepodařilo dopadnout.
  (Tři vraždy stačí, Uzunoglu – Drama kurdského doktora se blíží ke konci, Jaroslav Spurný, 8.1.2006, Respekt 2/06)

Externí odkazy[editovat]