Štěpán Trochta

Z Wikicitátů
Štěpán Trochta (1970)

Štěpán Trochta (26. března 1905, Francova Lhota – 6. dubna 1974, Litoměřice) byl český katolický biskup a řeholník, 17. biskup litoměřický a jeden z prvních salesiánů u nás.

Výroky[editovat]

  • Actio-sacrificium-caritas (česky: Práce-oběť-láska) – biskupské motto kardinála Štěpána Trochty[1]

Přisuzované[editovat]

  • Jsme tady skoro dva tisíce let. My víme, co jsme, a vy také víte, co jsme. Ale co jste vy, to nevíme! – kardinál Trochta Alexeji Čepičkovi při jednáních mezi katolickou církví a vládou.

Při jednom z mála veřejných vystoupení v době své internace (1950, věřící si vymohli jeho účast na tradiční májové Mši sv., kam byl přivezen v doprovodu agentů Státní bezpečnosti) zahájil pobožnost slovy, že věřící nemusí mít žádný strach, neboť jejich bezpečnost střeží agenti policie. Na konci mše pak požádal přítomné, aby před jeho požehnáním poklekli. Když dožehnal, dodal: A ti, kteří zůstali stát, jsou právě těmi, kteří dbají o naši bezpečnost. Amen.

  • Zprávy beru na vědomí a do dalších podvůdků žehnám! - reakce kardinála Trochty na oznámení svého sekretáře Ladislava Vika, že za jeho nepřítomnosti potřeboval nutně jeho oficiální potvrzení podpory, takže musel zfalšovat jeho podpis.

Reference[editovat]

  1. viz erb vpravo nahoře

Externí odkazy[editovat]