Alexander Mach

Z Wikicitátů
Alexander Mach (třetí zleva)

Alexander Mach (11. října 1902, Slovenský Meder, dnes Palárikovo, Uhersko – 15. října 1980, Bratislava, Československo) byl slovenský novinář, funkcionář HSĽS, hlavní velitel Hlinkových gard a ministr vnitra Slovenského státu.

Výroky[editovat]

  • Nemusíte mi věřit, ale byli jsme ohromeni - ani nevím, zda je tento výraz správný - prostě otřáslo mnou, když jsem se dozvěděl, že se Židé v Polsku masově likvidují. Ne, nechce to být výmluva, já jsem to opravdu do léta 1942 nevěděl. Chtěli jsme, i já, samozřejmě, řešit židovskou otázku, chtěl jsem, aby odešli ze Slovenska, ale nechtěl jsem, aby je vraždili.
    Nemusíte mi veriť, ale boli sme ohromení - ani neviem, či je tento výraz správny - prosto otriaslo mnou, keď som sa dozvedel, že sa Židia v Poľsku masovo likvidujú. Nie, nechce to byť výhovorka, ja som to naozaj do leta 1942 nevedel. Chceli sme, aj ja, pravdaže, riešiť židovskú otázku, chcel som, aby odišli zo Slovenska, ale nechcel som, aby ich vraždili.[1]
  • Každý gardista označí ve svém okolí dva až tři lidi, všechny nepřátele státu, abychom je mohli odstranit. (1940)[2]

Reference[editovat]

  1. GYARFAŠOVÁ, Soňa. Židovský novinár po rokoch spovedal Alexandra Macha (rozhovor). sme.sk [online]. 2014-03-13 [cit. 2014-05-30]. Dostupné online.
  2. KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století [online]. Libri, [cit. 2016-07-28]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat]