Přeskočit na obsah

Antonín Přidal

Z Wikicitátů
Antonín Přidal

Antonín Přidal (13. října 1935, Prostějov – 7. února 2017[1]) byl český překladatel z angličtiny, španělštiny a francouzštiny, spisovatel, publicista a vysokoškolský pedagog.

Výroky[editovat]

  • Mikulka je možná nejplodnější autor v tomto slovesném oboru a přitom snese srovnání s klasickými mistry, jako byli Josef Václav Sládek a František Hrubín. Je ovšem jiný, pestřejší a vynalézavější v námětech i slovníku - jeho slon chobot má jak saxofon, ježek malý ferina vypravil se do kina, straka krade z kola páčku, z auta značku, jednu malou propisku a pružinku z notýsku, kočky mají smutek, protože jejich krále Macíka přejelo auto a je teď v kočičím nebi, nebe si obléká hvězdovanou zástěru a v lese číhá strašidlo, co vypadá jak čunidlo. S klasiky ale spojuje Mikulku laskavost pohledu a tónu, pochopení pro dětskou potřebu sbližování, účasti a rodinného přístavu. Není to malé umění, psát o těchto hodnotách bez sentimentu, s úsměvem, který je taškářský a zároveň vlídný.[2]

Reference[editovat]

  1. Zemřel pedagog, překladatel a spisovatel Antonín Přidal. Bylo mu 81 let
  2. Fejeton: Antonín Přidal - Několik dobrých zpráv najednou. rozhlas.cz [online]. 2013-12-16 [cit. 2014-03-26]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat]