Dwight David Eisenhower

Z Wikicitátů
(přesměrováno z Dwight D. Eisenhower)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
34. prezident USA
Gen. Dwight David Eisenhower (1956)

Generál Dwight David Eisenhower, známý též jako Ike, (14. října 1890, Denison, Spojené státy americké – 28. března 1969, Washington, Spojené státy americké) byl americký voják a politik. Za druhé světové války byl vrchním velitelem (západních) spojeneckých expedičních sil v Evropě (1944–1945). Po válce nějakou dobu pobýval v nejvyšších vojenských funkcích USA, načež v roce 1952 odešel do důchodu a vstoupil do politiky. Získal nominaci Republikánské strany na prezidenta. Tento úřad poté skutečně získal, a stal se tak 34. prezidentem Spojených států amerických (1953–1961).

Výroky[editovat]

 • Při přípravě bitvy jsem vždy zjistil, že plány jsou k ničemu, ale plánování je nezbytné.
  In preparing for battle I have always found that plans are useless, but planning is indispensable.[1]
 • Uspět můžeme pouze v případě, že si najdeme v životě, ve válce či v čemkoliv jiném jediný, prvořadý cíl a všechna ostatní rozhodnutí tomuto cíli podřídíme.
  We succeed only as we identify in life, or in war, or in anything else, a single overriding objective, and make all other considerations bend to that one objective.[2]
 • Každá zbraň, která je vyrobena, každá válečná loď, která je spuštěna, každá vypálená raketa znamená v důsledku okradení těch, co mají hlad a nejsou nakrmeni, kterým je zima a nejsou oblečeni.
  Every gun that is made, every warship launched, every rocket fired signifies, in the final sense, a theft from those who hunger and are not fed, those who are cold and not clothed.[3]

Reference[editovat]

 1. NIXON, Richard Milhous. Six crises. [s.l.] : W. H. Allen, 1962. S. 235. (angličtina) 
 2. U.S. News & World Report, Svazek 42. [s.l.] : U.S. News Publishing Corporation, 1957. S. 121. (angličtina) 
 3. DIVINE, Robert A.. Eisenhower and the Cold War. [s.l.] : Oxford University Press, 1981. S. 108. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat]