Přeskočit na obsah

Dwight David Eisenhower

Z Wikicitátů
34. prezident USA
Gen. Dwight David Eisenhower (1956)

Generál Dwight David Eisenhower, známý též jako Ike (14. října 1890, Denison, Spojené státy americké – 28. března 1969, Washington, Spojené státy americké) byl americký voják a politik. Za druhé světové války byl vrchním velitelem (západních) spojeneckých expedičních sil v Evropě (1944–1945). Po válce nějakou dobu pobýval v nejvyšších vojenských funkcích USA, načež v roce 1952 odešel do důchodu a vstoupil do politiky. Získal nominaci Republikánské strany na prezidenta. Tento úřad poté skutečně získal, a stal se tak 34. prezidentem Spojených států amerických (1953–1961).

Výroky

[editovat]
 • Při přípravě bitvy jsem vždy zjistil, že plány jsou k ničemu, ale plánování je nezbytné.
  In preparing for battle I have always found that plans are useless, but planning is indispensable.[1]
 • Uspět můžeme pouze v případě, že si najdeme v životě, ve válce či v čemkoliv jiném jediný, prvořadý cíl a všechna ostatní rozhodnutí tomuto cíli podřídíme.
  We succeed only as we identify in life, or in war, or in anything else, a single overriding objective, and make all other considerations bend to that one objective.[2]
 • Každá zbraň, která je vyrobena, každá válečná loď, která je spuštěna, každá vypálená raketa znamená v důsledku okradení těch, co mají hlad a nejsou nakrmeni, kterým je zima a nejsou oblečeni.
  Every gun that is made, every warship launched, every rocket fired signifies, in the final sense, a theft from those who hunger and are not fed, those who are cold and not clothed.[3]

Reference

[editovat]
 1. NIXON, Richard Milhous. Six crises. [s.l.] : W. H. Allen, 1962. S. 235. (angličtina) 
 2. U.S. News & World Report, Svazek 42. [s.l.] : U.S. News Publishing Corporation, 1957. S. 121. (angličtina) 
 3. DIVINE, Robert A.. Eisenhower and the Cold War. [s.l.] : Oxford University Press, 1981. S. 108. (angličtina) 

Externí odkazy

[editovat]