Ezer Weizman
Vzhled
Ezer Weizman (15. června 1924, Tel Aviv, Izrael – 24. dubna 2005, Ceasarea, Izrael) byl izraelský prezident, velitel Izraelského vojenského letectva, který zastával několik ministerských postů. Významně se zasloužil o přijetí egyptsko-izraelské mírové smlouvy.
Výroky
[editovat]- Stejně jako ostatní rodilí Izraelci neboli Sabrové jsem neměl osobní zkušenost s holocaustem ani jsem s tím nebyl nijak úzce spojen, avšak stejně jako většina příslušníků mé generace jsem žil v jeho stínu. Tomu se nelze v Izraeli vyhnout. Čím víc se to snažíme potlačovat, tím víc to vyskakuje z hlubin našeho podvědomí. Shledal jsem, že přemýšlím nad osudem této ženy. Byla zachráněna ze samotných čelistí očistce – jen proto, aby nalezla smrt v Nahariji. Když uslyšela první salvu kaťuší, vyběhla ven, aby zavolala své dvě děti do krytu – a byla na místě zabita, před jejich očima. Tato scéna je bude patrně strašit po zbytek jejích života.
Předpokládá se, že ministr obrany provádí své vyhodnocení a dospívá ke svým rozhodnutím chladným racionálním myšlením. Není přitom ze zásady místo pro city. Je jeho povinností vzít v úvahu celou paletu otázek: Je vojenský zásah nezbytný? Co se stane v jeho důsledku? Co na to řeknou Spojené národy? Ale ministr obrany je pouze z masa a krve. Jeho soudy nemohou být zcela odděleny od jeho osobnosti, od jeho pocitů – a možná dokonce ani od jeho filosofie. Během doby, kdy jsem byl velitelem letectva, jsem často radíval politickým místům, aby používala naše letadla proti nepřátelským cílům; a potom, když byla moje rada přijata, jsem vysílal piloty na jejich cestu.
Jako ve všech demokraciích má zvolená vláda úplnou kontrolu nad vojenskými silami a velitel letectva se zodpovídá ministru obrany. Ale nyní byla konečná odpovědnost na mně, a já jsem zjistil, že jsem rozpolcen. Existovaly ohledy, které mě vedly k váhání, zda použít letectvo. Vláda Likudu měla jestřábí image, který jsem si nepřál více zdůrazňovat.
A byl tu také další podstatný moment: každá akce z naší strany pravděpodobně vyprovokuje teroristy, aby rozšířili odvetu na naše severní osady. Tato eskalace by vedla ke zhoršování bezpečnosti v hustě obydlené oblasti.
Musel jsem mít na mysli i to, že naši piloti nejsou žádní supermani. Stačila jen jediná bomba, která by spadla mimo cíl, a už tak dost pošramocené pověsti Izraele u světového veřejného mínění by byla zasažena další rána. Je těžké snést pohled na televizní záběry libanonských dětí, hrabajících se troskách a hledajících své rodiče – strašný a někdy nevyhnutelný důsledek války. Nicméně jsem v duchu viděl tu ženu z Naharije. Na Sinaji už nedošlo k žádnému krveprolití déle než tři roky. Ale na severu mohl izraelský občan přijít o život ve víru každodennosti. S teroristy není možné mít slitování. Se souhlasem ministerského předsedy Begina jsem vydal pokyn, aby letouny odstartovaly na svou misi.
po raketovém teroristickém útoku v severním Izraeli, při kterém zahynula žena přeživší holocaust, se rozhoduje zda a jak reagovat na tento útok[1] - Stát Izrael, v těch či oněch hranicích, musí být součástí Blízkého východu. Musíme najít způsob jak žít s Araby.
v reakci na nepokračující mírový proces, 1980[2] - Je mi jasné co se ode mne jako od prezidenta neočekává, ale zatím mi není jasné co se ode mne očekává.
řekl v žertu krátce po svém zvolení prezidentem[3]
Ve výrocích
[editovat]- Weizman je jediná izraelská osobnost, se kterou mohu jednat … je můj mladší bratr.
Anvar al-Sadát, egyptský prezident při egyptsko-izraelských mírových jednáních[4] - Představoval všechno mýtické a hrdinské, ale i všechno šovinistické a impolitické z izraelské společnosti.
Michael B. Oren, spisovatel a autor knihy Šest dní války[3] - Díky nedostatku taktu, bystré inteligence a politické prozíravosti se stal v Izraeli jednou z nejzajímavějších politických osobností.
deník Haaretz[5]
Reference
[editovat]- ↑ GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha : BB Art, 2002. ISBN 80-7257-740-9. s. 475.
- ↑ SILVER, Eric. Ezer Weizman [online]. The Independent, [cit. 2009-04-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ 3,0 3,1 MYRE, Greg; ORME, William. Ezer Weizman, Former President of Israel and Hero of 1967 War, Dies at 80 [online]. The New York Times, 2005-04-25, [cit. 2009-04-24]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ JOFFE, Lawrence. Obituary: Ezer Weizman [online]. The Guardian, [cit. 2009-04-24]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Zemřel bývalý izraelský prezident Weizman [online]. iDNES.cz, [cit. 2009-04-24]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat]- Encyklopedický článek Ezer Weizman ve Wikipedii