Frenologie

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frenologický náčrt lidské hlavy (1894)

Frenologie (česky zastarale též lebosloví, lebozpyt) je obor kdysi považovaný za vědu, který si klade za cíl zkoumat souvislosti mezi nejrůznějšími výstupky na lebce a duševními vlastnostmi jedince.


  • Jiní navrhovali, aby se frenologicky vyzkoumalo, kde má v lidském mozku píseň, kde román a kde drama sídlo své; kdyby pak chtěl otec míti ze syna např. Shakespeara, mohl by těžkými kameny obložiti všechny zbytečné části dětské lebky, aby zakrněly, a nechat vyvinout jen částku dramaturgickou.
Jan Neruda [1]
  • Funguje to asi takhle. Frenologie, jak každý ví, je způsob, jak určit charakter, schopnosti a možnosti člověka z vypuklin a dolíků v jeho lebce. Z toho vyplývá – podle onoho druhu logického myšlení, které charakterizuje ankh-morporskou populaci –, že by bylo možno ty věci změnit nebo vylepšit, pokud by se takové vypukliny na správných místech vytvořily. Zajdete si prostě do oficíny a objednáte si uměleckého ducha se sklonem k sebepozorování a přiobjednáte si lehkou hysterii. V praxi pak dostanete několik úderů do hlavy, které vám někdo zasadí dřevěnými palicemi různé velikosti.
Terry Pratchett: Muži ve zbrani [2]

Reference[editovat]

  1. Dílo Jana Nerudy XII - Feuilletony z let 1863 a 1864. Kvasnička a Hampl 1924, str. 15
  2. Terry Pratchett: Muži ve zbrani. Talpress, Praha 1997 (překlad: Jan Kantůrek)

Externí odkazy[editovat]