Gottfried Helnwein

Z Wikicitátů
Gottfried Helnwein

Gottfried Helnwein (* 8. října 1948, Vídeň) je rakousko-irský umělec. Věnuje se malbě, fotografii, ale také performancím a instalacím.

Výroky[editovat]

 • Zpětně bych řekl, že jsem se z Kačera Donalda naučil více, než ze všech škol, které jsem navštěvoval.
  — z „Memories of Duckburg“, Zeit Magazin, Hamburg, 1989
 • Fantazie a iluze jsou vždy větší a mocnější než tahle obyčejná a nudná věc zvaná realita.
  — z rozhovoru s Yuichi Konno, Yaso magazine, Japonsko, 2003
 • Rakousko stojí na katolickém základě a jestliže moje odvrhnutí katolické víry v době, kdy jsem dospíval, bylo absolutní především pro její utlačující povahu, pak dnes se k ní vracím s respektem. Římskokatolická církev je úžasný vynález, vděčíme jí za nejskvělejší kulturu všech dob. Samozřejmě, že je to zároveň i největší zločinecká organizace všech dob. Masové vraždy, křížové výpravy, inkvizice, pálení čarodějnic, ale na druhou stranu žádná jiná kultura - s respektem ke všem na této planetě - nevytvořila tak nádherné věci. Zvlášť v období baroka a protireformace - inferno-propaganda strašně pomohla umění. Tato tradice totiž dává ohromnou svobodu, umožňuje cokoli. Můžete ukázat vše, neexistuje tabu, zároveň obsahuje silný dramatický náboj. Podívej se na barokní výmalby, svatí a andělé se vznášejí, kostlivci tančí s královnami. Je tu vše - smrt, láska, výsměch vše ve velice expresivní podobě.
  — z rozhovoru s Pavlem Turkem, aktualne.centrum.cz, 2008[1]

Ve výrocích[editovat]

 • Helnwein je jeden z mála vzrušujících malířů dneška.
  Norman Mailer[2]
 • Nikomu nemůžete ukázat to, co už neviděl, v určité rovině nemůžete nikomu říci to, co už sám neví. úkolem umělce je evokovat pocit překvapivého poznání: ukázat divákovi to co ví, ale neví, že to ví. Helnwein je mistrem překvapivého poznání.
  William Seward Burroughs[2]

Reference[editovat]

 1. Rozhovor Gottfrieda Helnweina s Pavlem Turkem na aktualne.centrum.cz
 2. 2,0 2,1 Citáty na cesko.helnwein.com

Externí odkazy[editovat]