Igor Vajda

Z Wikicitátů

Igor Vajda (16. března 1935, Banská Bystrica – 12. prosince 2001, Trnava) byl slovenský muzikolog, hudební kritik a redaktor.

Výroky[editovat]

  • Pro celé Suchoňovo dílo je příznačná kombinace mimohudebních inspiračních zdrojů s principy absolutní hudby. Z boje těchto dvou protikladů vyrůstá jeho skladební organismus plný vnitřního napětí. Jeho skladby mají většinou půdorys hudebních dramat. Objevuje se u něj obdivuhodná rovnováha mezi bezprostřední inspirací a jejím racionálním dotvářením - je to příznačný rys největších uměleckých géniů.
    o Eugenu Suchoňochovi
    Pre celé Suchoňovo dielo je príznačná kombinácia mimohudobných inšpiračných zdrojov s princípmi absolútnej hudby. Z boja týchto dvoch protikladov vyrastá jeho skladobný organizmus plný vnútorného napätia. Suchoňove skladby majú zväčša pôdorys hudobných drám. Badať u neho obdivuhodnú rovnováhu medzi bezprostrednou inšpiráciou a jej racionálnym dotváraním – je to príznačná črta najväčších umeleckých géniov.[1]

Reference[editovat]

  1. KVASNIČKA, Matúš. Eugen Suchoň chýba už 20 rokov. kultura.pravda.sk [online]. 2013-08-05 [cit. 2014-05-31]. Dostupné online.