Přeskočit na obsah

Jane Austenová

Z Wikicitátů


Portrét Jane Austenové, namalovaný pravděpodobně její sestrou Cassandrou kolem roku 1810

Jane Austenová (16. prosince 1775, Steventon, Anglie - 18. července 1817, Winchester, Anglie) patří ke klasickým autorům Anglie na přelomu 18. a 19. století. Je zakladatelkou moderního rodinného románu v anglické literatuře.

Výroky[editovat]

 • Nechci, aby lidé byli velmi příjemní, protože se tak nemusím obtěžovat s tím, abych je měla hodně ráda.
  I do not want people to be very agreeable, as it saves me the trouble of liking them a great deal.
  dopis sestře Cassandře, 24. prosince 1798

Dílo[editovat]

 • Určitě není na světě tolik mužů s velkým jměním jako hezkých žen, které by si je zasloužily.
  But there certainly are not so many men of large fortune in the world as there are pretty women to deserve them.
  Mansfield Park (1814)
 • Nemohu déle mlčky naslouchat. Musím s Vámi mluvit pomocí takového prostředku, jaký mám po ruce. Rozrýváte mi duši. Napolo zoufám, napolo doufám. Neříkejte mi, že je příliš pozdě, že ten vzácný cit je navždy pryč. Znovu Vám nabízím své srdce, které pro Vás tluče ještě víc, než když jste je před osm a půl rokem téměř zlomila. Nesmíte říkat, že muž zapomíná rychleji než žena, že jeho láska dříve pohasne. Nemiloval jsem nikoho než Vás. Byl jsem snad nespravedlivý, byl jsem malicherný a uražený, věrný jsem však byl vždycky, jen kvůli Vám jsem přijel do Bathu. Jen na Vás myslím, jen pro Vás dělám plány. - Nepoznala jste to? Cožpak jste neporozuměla mé touze? - Nebyl bych čekal ani těch deset dní, kdybych byl mohl číst ve Vašich citech tak, jako Vy jste prohlédla ty moje. Mohu stěží psát. Každým okamžikem slyším něco, co mě rozechvívá. Tlumíte hlas, já však dovedu zachytit jeho zvuk, který by jiní nerozeznali. Vy předobré, ušlechtilé stvořeí! Jste k nám opravdu spravedlivá. Věříte, že muži jsou schopni opravdové náklonnosti a stálosti. Věříte, že já jsem z nich nejhorlivější a nejvěrnější.
  F.W.
  Musím odejít v nejistotě o svém osudu; vrátím se však sem nebo se přidám k Vaší společnosti, co nejdřív budu moci. Postačí slovo, pohled a bude rozhodnuto, zda dnes večer vejdu do domu Vašeho otce, nebo už nikdy.
  Anna Elliotová (Persuasion, 1818) – dopis Anně od kapitána Fredericka Wentwortha

Externí odkazy[editovat]