John Donne

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obraz Johna Donna od Isaaca Olivera

John Donne (asi 1571, Londýn, Anglie - 31.  března 1631, tamtéž) byl anglický básník a anglikánský kněz, hlavní představitel tzv. metafyzické poezie.


  • Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.
    No man is an island, entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main. If a clod be washed away by the sea, Europe is the less, as well as if a promontory were, as well as if a manor of thy friend's or of thine own were: any man's death diminishes me, because I am involved in mankind, and therefore never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee.[1]

Reference[editovat]

  1. DONNE, John. Devotions Upon Emergent Occasions: Together With Death's Duel. [s.l.] : Echo Library, 2008. ISBN 9781848301115. S. 97. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat]