Josef Vinklář

Z Wikicitátů

Josef Vinklář (14. listopadu 1930 – 18. září 2007) byl český divadelní, televizní a filmový herec.

Výroky[editovat]

 • Každý herec je formovaný také postavami, které hraje – a to k lepšímu i horšímu. Celý život se mi na herectví líbila šance proměnlivosti, kdy jednou můžete být největší darebák a jindy jeho naprostý opak. Herci většinou mají touhu hrát záporné role, protože jsou zajímavější, bohatší a složitější. Právě u nich je potřeba sáhnout hluboko do sebe, vytáhnout své ctnosti, a hlavně nectnosti, a dokonce je bezostyšně zveřejnit. Je to těžké, ale dělá to z dobrých herců velké herecké osobnosti.
 • Stáří má jedinou výhodu, pokud jde o profesi. Můžete si skutečně vybrat to, co chcete dělat, a odmítnout, co nechcete. Přijímám jen takové nabídky, které mě těší, role, které mě zajímají.
 • V životě jsem nikdy nikomu nezáviděl, spíš jsem schopen velkého obdivu k výlučnosti a výjimečnosti. Možná je to tím, že mám své kořeny na vesnici. To vesnické klukovství strašně pomáhá nehrát si na důstojnost. Neoblékat si ráno se sakem podobu na celý den, protože stejně nakonec každý pozná, že je to póza. Herec by měl být ve všedním životě svůj, aby mu zbylo dost sil, až se večer rozevře opona.
  (závěr knihy Pokus o kus pravdy)
 • Měli na mě velký vliv. Werich mi třeba jednou zakázal filmovat. Měl jsem hrát hlavní roli a on říkal: To si musíš rozhodnout, jestli chceš dělat v divadle, nebo filmovat. Voskovec mi to rozmluvil, Werich mi to zakázal. A já jsem mu za to dodnes vděčný.
  (vzpomínky na Wericha s Voskovcem)
 • Nevadí mi, že si mě lidé spojují s doktorem Cvachem, protože ta role byla zajímavá a komplikovaná. Navíc mě zaujalo, že scenárista Dietl měl odvahu ukázat prstem na takového člověka – kripla, který jiným lidem otravuje život a brání jim v hezkém životě nebo práci a který četl úplně zbytečně knížky, protože z nich nikdy nic nepochopil.
 • Celý život fandím Slavii. Začalo to tak, že se mi strašně líbily její sešívané dresy. V dětském podvědomí mi připomínaly kašpárky z pohádky.
 • Pro zbytek mého života platí období ticha. Nahlas už má být jenom práce – divadlo, film a televize.
 • Divadlo miluju, saky paky si zatím nebalím, ale nechci hrát za každou cenu.
 • Byla řada případů, kdy jsem hrál komické role a musim říct, že jsem to měl strašně rád, je to nejtěžší a dělá to největší potěšení lidem.

Ve výrocích[editovat]

 • Je obdivuhodné, že po šedesáti letech u divadla vykonával svou hereckou profesi tak zapáleně a intenzivně. Pracoval do posledních sil. — Michal Dočekal[1]

Reference[editovat]

 1. HRDINOVÁ, Radmila; DVOŘÁK, Stanislav. Odešel doktor Cvach a inspektor Bouše. Novinky.cz [online]. 2007-09-19 [cit. 2015-02-15]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat]