Přeskočit na obsah

Mihaly Csikszentmihalyi

Z Wikicitátů


Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi (2010)

Mihaly Csikszentmihalyi, (* 29. září 1934 v pův. italském Fiume, dnes chorvatská Rijeka) je psycholog maďarského původu, žijící v USA. Ve svých výzkumech se zabývá především optimálním prožíváním, založeným na pojmu proudění (flow), a v souvislosti s tím také růstem osobnosti, kreativitou a motivací.

Výroky[editovat]

  • Jen málo věcí je smutnějších než setkání s člověkem, který přesně ví, co by měl dělat, ale nedokáže se k tomu vzchopit.
  • V přímém rozporu s tím, co si obvykle myslíváme, nejsou nejlepšími okamžiky našeho života pasivní chvíle, kdy něco přijímáme nebo kdy odpočíváme... Nejlepší okamžiky obvykle bývají ty, kdy se naše tělo nebo mysl vzepne k hranicím svých možností ve vědomé snaze dosáhnout něčeho obtížného, co stojí za to.
  • Žádná z vlastností, kterým se můžeme naučit, není užitečnější a důležitější pro přežití, žádná nezlepší kvalitu našeho života s větší pravděpodobností než schopnost transformovat různá protivenství do podnětů a úkolů, které nám mohou přinášet radost.

Dílo[editovat]

  • Hodnota školy nezávisí na její pověsti nebo na její schopnosti vycvičit studenty, aby dovedli čelit základním požadavkům života, ale spíše na míře radosti z celoživotního studia, kterou ve svých žácích dokáže vyvolat. [1]

Reference[editovat]

  1. CSIKSZENTMIHALYI, Mihaly. O štěstí a smyslu života. Praha : NLN, 1996. ISBN 80-7106-139-5.  

Externí odkazy[editovat]