Přeskočit na obsah

Moše Barazani

Z Wikicitátů
Moše Barazani

Moše Barazani (14. června 1926, Bagdád – 21. dubna 1947, Jeruzalém) byl kurdský Žid žijící v Jeruzalémě v britské mandátní Palestině, člen židovské ozbrojené podzemní revizionistické skupiny Lechi. Pro držení ručního granátu a úmysl zabít britského vojenského velitele byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Spolu se svým spoluvězněm Me'irem Feinsteinem z Irgunu se měli stát prvními Židy popravenými Brity v Jeruzalémě. To ale nechtěli připustit, a tak v předvečer popravy spáchali v cele sebevraždu.

Výroky[editovat]

  • Židovský národ vás vnímá jako svého nepřítele a cizí režim v naší domovině. My, Bojovníci za svobodu Izraele, s vámi bojujeme, abychom osvobodili domovinu. V této válce jsem padl do vašeho zajetí a nemáte právo mne soudit. Popravami nás nezastrašíte a nepovede se vám nás zničit! Můj lid a všechny národy, které utiskujete, budou bojovat proti vašemu impériu až do jeho zničení.[1]17. března 1947 během soudního procesu v projevu k britskému vojenskému soudu

Reference[editovat]

  1. KATZ, Yossi. A Voice Called: Stories of Jewish Heroism. Jerusalem : Gefen, 2010. 234 s. Dostupné online. ISBN 978-9652294807. Kapitola Barazani and Feinstein: Dignity in the Shadow of the Gallows, s. 92-97. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat]