Mordechaj Anielewicz

Z Wikicitátů
Mordechaj Anielewicz

Mordechaj Anielewicz (1919, Wyszków – 8. května 1943, Varšava) byl vůdce Židovské bojové organizace během povstání ve varšavském ghettu od ledna do května 1943.

Výroky[editovat]

 • Je nemožné vyjádřit slovy, čím jsme prošli. Jedna věc je však jasná. To, k čemu došlo, předčilo naše nejsmělejší sny. Němci z ghetta prchli dvakrát. Jedna z našich rot vzdorovala 40 minut a další více než 6 hodin. Mina, nastražená v oblasti, kde žijí výrobci kartáčů, explodovala. Řada našich rot zaútočilo na rozptýlené Němce. Naše ztráty na životech jsou minimální. To je rovněž úspěch. J. [Jechi'el] padl. Padl jako hrdina, u samopalu. Cítím, že se děje něco velkého, a to, k čemu jsme se odvážili, má mimořádný význam…
  Ode dneška přecházíme na partyzánskou taktiku. Dnes večer vyrazí tři roty s dvěma úkoly: průzkum a získání zbraní. Pamatuj, zbraně s krátkým dostřelem nám jsou k ničemu. Takové zbraně používáme pouze vzácně. Co nutně potřebujeme: granáty, pušky, samopaly a výbušniny.
  Je důležité popsat podmínky, v jakých dnes Židé žijí v ghettech. Odolá nás pouze několik. Zbytek dříve či později zemře. Jejich osud je rozhodnut. Prakticky ve všech skrýších, kde se skrývají tisíce lidí, není pro nedostatek vzduchu možné zapálit svíčku.
  S pomocí radiového přijímače jsme zachytili úžasnou zprávu o našem boji vysílanou rozhlasovou stanicí Šavit. Skutečnost, že o nás vědí i mimo zdi ghetta nás povzbuzuje v našem boji. Mír buď s Tebou, můj příteli! Možná se ještě setkáme! Můj největší sen se stal skutečností. Sebeobrana v ghettu bude realitou. Židovský ozdbrojený odpor a msta jsou skutečností. Jsem světkem velkolepého a hrdinského boje židovských mužů v bitvě.
  — Anielewiczův poslední dopis z 23. dubna 1943 adresovaný Jicchaku Zuckermanovi[1]

Ve výrocích[editovat]

 • Mordechaj se vrhl do obranných aktivit s veškerým svým zápalem. Společně s dalšími skupinami a stranami vznikla [Židovská] bojová organizace, do jejíhož čela jmenovala koordinační komise Mordechaje. (…) Mordechaj byl duší organizace [Židovská bojová organizace], jeden z jejích nejoddanějších aktivistů.[2]
  Emanuel Ringelblum

Reference[editovat]

 1. The Last Letter From Mordecai Anielewicz, Warsaw Ghetto Revolt Commander [online]. Jad vašem, [cit. 2015-04-04]. Dostupné online. (anglicky)
 2. Mordechai Anielewicz [online]. University of South Florida, [cit. 2015-04-21]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]