Muammar Kaddáfí

Z Wikicitátů
Přejít na: navigace, hledání
Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí (19. června 1942, Syrta, Libye – 20. října 2011, Syrta, Libye) byl libyjský diktátor. Měl přezdívky "Vůdce", "Největším proletář světa", "Prorok z pouště", "Býk arabského lidu" nebo "vzteklý pes Blízkého východu".


  • Ameriku objevil arabský Emír Ká, podle něhož byl také kontinent pojmenován. Indiáni jsou původem Arabové, kteří se z Libye a Jemenu kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám přemístili do Ameriky, a to přes Kanárské ostrovy. (o indiánech a Novém světě)
  • Anglický dramatik William Shakespeare byl arabského původu. Původně se jmenoval šejk Espír či šajch Aspír. Vinou nejednotného anglického pravopisu bylo jeho jméno zkomoleno do podoby známé současníkům. (o Williamu Shakespearovi)
  • Kdybych nebyl Vůdcem, byl bych spisovatelem, básníkem nebo učitelem. (o svém literárním nadání)
  • Muslim, který obchoduje se Švýcary, je nevěřící. (reakce na výsledek švýcarského referenda o stavbě mešit)[1]
  • Neexistuje problém s AIDS. Ten virus HIV je mírný, není agresivní. AIDS, malárie a moucha tse-tse, to všechno jsou nepřátelé našich nepřátel. Je to armáda Boží, která chrání Afriku. (o AIDS a jiných nemocech)
  • Stojíme tváří v tvář šílenci, který chce zabíjet vlastní lidi. Musíme tam někoho poslat, zastavit ho, nechat spoutat a pak poslat do blázince! (výrok o Jordánském králi Husajnovi, v souvislosti s událostmi Černého září. Pronesen na summitu arabských států 1970)[2]

O Muammaru Kaddáfím[editovat]

  • Soudní proces s Muammarem Kaddáfím by odhalil i spoluúčast mnoha Libyjců, včetně členů nové vlády, na Kaddáfího zločinech. Zřejmě proto musel být Kaddáfí bez soudu zabit.[3]
Petr Uhl

Reference[editovat]

  1. Kaddáfího narozeninové překvapení. Týden, 8. březen 2010, čís. 10, s. 41.
  2. Šilený pes Arábie. Reflex, 3. březen 2011, čís. 9, s. 40.
  3. Petr Uhl: Oprávněné Schwarzenbergovy pochyby. Právo, Publicistika, str. 6, 22. X. 2011.

Externí odkazy[editovat]