Přeskočit na obsah

Nápověda:Diskusní stránka

Z Wikicitátů

Diskusní stránka je speciální stránka Wikicitátů, obsahující diskusi o obsahu příslušného článku. Pro prohlédnutí diskusní stránky k článku klikněte na odkaz diskuse poblíž okraje obrazovky. Pokud jste na stránce diskuse, kliknutím na článek se vrátíte zpět k hlavnímu článku.

Nevyhnutelně nastávají situace, ve kterých mohou spolupracující autoři vydělat na tom, že o článku budou diskutovat – právě proto byl vytvořen jmenný prostor pro diskuse.

K čemu se diskuse používá?[editovat]

Ve Wikicitátech se diskusní stránky používají pro vylepšení obsahu článku z encyklopedického hlediska. Mohou se na ně umisťovat otázky, výzvy, text odstraněný z hlavního článku (např. pro svou zmatečnost či zaujatost), argumentace ohledně změn v textu, nebo poznámky k textu.

Obecně však diskusní stránky neslouží pouze k obecným debatám o daném tématu. Wikicitáty nejsou chat, je to sbírka citátů. Jinými slovy, diskutujte o článku, ne o jeho tématu.

Je ovšem jasné, že uživatelé jsou jenom lidé, takže se čas od času v diskusi objeví nějaká ostřejší debata – a občas dokonce vede k vylepšení článku! Takže samozřejmě existuje jistá míra tolerance.

Diskusní stránky uživatelů[editovat]

I vaše uživatelská stránka má diskusní stránku, která má navíc některé speciální schopnosti. Zaprvé, v hlavičce stránky máte vedle vašeho jména přímý odkaz na vaši diskusní stránku. Pokud někdo vaši diskusní stránku upraví, na začátku každé stránky, kterou si budete prohlížet, bude zobrazen text Máte nové zprávy.

Tyto diskusní stránky mohou být občas využívány k osobní komunikaci mezi wikipedisty, ale je třeba si uvědomit, že tyto stránky jsou veřejné. Pokud chcete komunikovat soukromě, použijte e-mail (viz Wikicitáty:E-maily uživatelům).

Pokud chcete něco napsat do diskusní stránky nějakého uživatele, klikněte na odkaz diskuse při prohlížení osobní stránky uživatele (na kterou se dostanete kliknutím na uživatelovo jméno). Na stránce posledních změn a v seznamu vašich sledovaných stránek se můžete dostat na diskusní stránku uživatele pouhým kliknutím na odkaz (Diskuse) za uživatelovým jménem či IP adresou.

Standardy a konvence v diskusích[editovat]

Na diskusních stránkách platí několik konvencí. Nejedná se o striktní „pravidla“, ale jsou užitečná pro vyšší čitelnost a použitelnost diskusí.

  • Podepisujte svoje příspěvky: Podepíšete se tak, že do textu vložíte tři vlnovky (~~~), které budou po uložení nahrazeny vaším uživatelským jménem. Pokud vložíte čtyři vlnovky (~~~~), budou nahrazeny vaším uživatelským jménem a časem vaší editace. (Ve většině prohlížečů můžete podpis vložit i kliknutím na ikonku podpisu nad editačním okénkem.) Nezapomeňte, že toto platí pouze pro diskusní stránky! Encyklopedické články se nepodepisují!
  • Odsazujte pro vyjasnění průběhu diskuse: První diskutující začne na levém okraji, další začne svůj příspěvek jednou dvojtečkou (:), další dvěma dvojtečkami. Pokud první diskutující odpoví, opět začne na levém okraji a druhý a třetí opět použijí jednu, resp. dvě dvojtečky. Tím je zřejmé, který diskutující co řekl. Nezapomeňte, že ve Wikicitátech nelze odsazovat pomocí mezer, k odsazování slouží dvojtečky!
  • Oddělujte témata diskuse: Každé nové téma oddělte samostatným titulkem (== Téma ==). Tak bude možné přidávat příspěvky jen editováním příslušné části diskuse. Pokud použijete tlačítko + a zadáte název tématu, vloží se stejný titulek automaticky. Můžete také používat oddělovací čáru (----), ale někteří uživatelé to nemají rádi.
  • Postupujte shora dolů: Čím je příspěvek níže, tím je novější (a naopak).
  • Klidně ignorujte typografické konvence: Nejdůležitější je jasně vyjádřit hlavní myšlenku.
  • Odkazujte dle libosti: Odkazy na články jsou v diskusích užitečné stejně jako kdekoli jinde a odkazy na neexistující články je mohou dostat na seznam žádoucích článků.
  • Neměňte, co řekli jiní: Opravy překlepů a gramatických chyb jsou v pořádku, ale nevkládejte někomu do úst něco, co neřekl. Jestli budete opravovat či mazat svoje vlastní příspěvky, je na vás; vyhněte se ale zpětným změnám, které by znemožňovaly pochopit nebo zkreslovaly reakce ostatních.
  • Držte se tématu: Diskusní stránky mohou být podstatně neformálnější, subjektivnější i humornější než články, ale slouží k rozřešení nějakého problému s článkem; osobní útoky k ničemu nevedou.

Viz též[editovat]