Nápověda:Hledání

Z Wikicitátů

Na této stránce můžete získat informace, jak hledat a najít informace na Wikicitátech.

Abecední seznam všech stránek[editovat]

Seznam všech stránek v hlavním jmenném prostoru se nachází na stránce Speciální:Allpages. Tímto seznamem můžete začít listovat u stránek, které začínají příslušným písmenem:

! A Á B C Č D Ď E É F G H Ch I Í J K L Ľ M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž

Poznámka: Aktuální verze programu MediaWiki zatím neumí správně pracovat s českým řazením, proto všechna písmena s diakritikou jsou ve skutečnosti zařazena až na konci seznamu (totéž platí i jinde ve Wikicitátech).

Tlačítko Přejdi![editovat]

Pokud znáte název článku, který hledáte (např. Jan Masaryk), můžete ho zadat do rámečku Hledat a kliknout na tlačítko Přejdi!. Toto tlačítko vás přesune na stránku s příslušným názvem. Pokud neexistuje stránka s přesně takovým názvem (včetně přesné shody velkých/malých písmen), pokusí se najít stránku s názvem psaným malými písmeny, s prvním písmenem každého slova velkým, nebo se všemi písmeny velkými. Pokud ani tehdy žádnou stránku s takovými názvy nenajde, pokusí se najít stránku, jejíž název alespoň obsahuje zadaný výraz jako část svého názvu, bez ohledu na velikost písmen. Pokud ani toto hledání žádný vyhovující název nenajde, pokusí se provést plnotextové hledání jako v případě tlačítka Hledat (viz níže).

Toto tlačítko je pro přechod na článek se známým názvem ideální nástroj, navíc (jelikož příliš nezatěžuje systém) by mělo fungovat i ve chvílích, kdy je pro velké zatížení serveru plnotextové vyhledávání vypnuto.

Tip pro pokročilé: Pokud znáte zcela přesný název (včetně všech malých/velkých písmen a interpunkce), můžete také zadat název článku přímo do adresního řádku vašeho prohlížeče, např. //cs.wikiquote.org/wiki/Jan_Masaryk.

Tlačítko Hledat[editovat]

Pokud název článku neznáte, pouze víte, že hledáte nějaký článek, ve kterém se píše o modré ústřici, zadejte hledaná slova do rámečku Hledat a klikněte na tlačítko Hledat. Toto plnotextové hledání nalezne všechny články, v jejichž textu se tato dvě slova vyskytují.

Tip: Po zadání hledaného výrazu stačí ve většině prohlížečů stisknout Enter.

Tipy pro úspěšné hledání[editovat]

  • Vyhýbejte se krátkým slovům. Příliš krátká slova jsou při hledání ignorována, vaše hledané výrazy by měly být nejméně třípísmenné. (Také jsou ignorována některá velmi častá anglická slova jako např. the, ale to v českém textu obvykle nehraje roli.)
  • Hledání nebere ohled na velikost písmen. Hledání slov fortran, Fortran i FORTRAN vrátí stejné výsledky.
  • Pokročilé hledání: Při hledání můžete kombinovat hledané termíny pomocí klíčových slov and, or, not a pomocí závorek. Pokud tato slova nepoužijete, budou nalezeny stránky, které obsahují všechny hledané termíny (tzn. implicitní kombinace je and). Pomocí klíčového slova or si můžete vyžádat stránky, které obsahují alespoň jeden ze zadaných termínů, pomocí slova not můžete vyloučit stránky, které obsahují zadané slovo. Např. výraz (president or prezident) and not Masaryk najde stránky, na kterých se vyskytují slova prezident nebo president a nevyskytuje se tam slovo Masaryk.
  • Hledání víceslovného spojení: Pro vyhledání fráze ji stačí uzavřít do uvozovek.

Omezení plnotextového hledání[editovat]

  • Skloňování: Při vyhledávání jsou slova hledána přesně tak, jak byla zadána, tzn. slovo v jiném pádu, čísle apod. nebude nalezeno. Můžete to ošetřit např. pomocí modrá or modré.
  • Regulární výrazy: Ve vyhledávání nelze používat regulární výrazy nebo zástupné znaky jako ? nebo *. (Pokud nevíte, co to znamená, nemusíte se tím zabývat.) Jedinou možností náhrady jsou už zmíněné rozšiřující operátory and, or a not.
  • Zpoždění indexu: Index plnotextového vyhledávání není z výkonnostních důvodů aktualizován okamžitě, změny novější než jeden den tak pravděpodobně nebudou nalezeny.
  • Nefunkčnost vyhledávání: Pokud servery Wikipedie vykazují vysokou zátěž, je plnotextové vyhledávání dočasně vypnuto, neboť je velice náročné na výpočetní výkon. V takovém případě můžete zkusit použít tlačítko Přejdi!, nebo nějaký internetový vyhledávač (viz dále).

Nastavení vyhledávání[editovat]

Některé parametry vyhledávání si registrovaní uživatelé mohou upravit ve svém uživatelském nastavení, v části Vyhledávání.

Externí vyhledávače[editovat]

Články ve Wikicitátech můžete hledat také pomocí běžných internetových vyhledávačů. Např. vyhledavač Google umožňuje omezit hledání na konkrétní doménu pomocí syntaxe site:doména. Např. dotaz "Jan Masaryk" site:cs.wikipedia.org nalezne všechny stránky na cs.wikipedia.org, které obsahují frázi Jan Masaryk.

Externí vyhledávače jsou užitečné zvláště v situaci, kdy je pro vysoké zatížení serverů plnotextové vyhledávání na Wikipedii vypnuto. Jejich drobnou nevýhodou je fakt, že neumí vyhledávat v nejnovějších článcích a nově provedených úpravách, neboť svůj index aktualizují pouze občas. Články starší jednoho měsíce by však měly najít bez problémů.