Němčina

Z Wikicitátů

Němčina je západogermánský jazyk, kterým hovoří přibližně 200 milionů lidí, z toho 100 milionů v Evropě.

Ve výrocích[editovat]

  • Němčina je mi mateřštinou, ale čeština je mému srdci bližší.
    Franz Kafka
  • Používání němčiny bylo v roce 1945 po válce na veřejnosti zakázáno. Německé děti nemohly navštěvovat žádné školy. Děti zůstavších Němců musely navštěvovat od roku 1946 české školy. Učitelé se neustále vyptávali, jestli se doma hovoří také česky. Zákazem rodného jazyka je lidem brána jejich identita, protože myšlení se váže na řeč. Samozřejmostí je také, že německé děti byly ve vzdělávání a poté i profesně znevýhodněny.[1]
    Hans Jandl
  • Soudím, že v naší nové republice by nemělo být z němčiny dovoleno mluvit více než jen právě tři slovíčka: Heim ins Reich!
    Prokop Drtina, 16. května 1945
  • Kdysi dávno svázala jakéhosi nešťastníka bolest zubů a on si krátil čas vymýšlením němčiny.
    In early times some sufferer had to sit up with a toothache, and he put in the time inventing the German language.[2]
    Mark Twain
  • Němci nelidským způsobem porcují svá slovesa. Sloveso má přece dost těžký život, i když je v celku. Je zcela nelidské ho štěpit. Ale přesně to Němci dělají. Vezmou část slova a někam ho strčí jako kolík, a pak vezmou zbytek a strčí ho jinam jako druhý kolík, a do takto vymezeného prostoru nakydají němčinu.
    The Germans have an inhuman way of cutting up their verbs. Now a verb has a hard time enough of it in this world when it's all together. It's downright inhuman to split it up. But that's just what those Germans do. They take part of a verb and put it down here, like a stake, and they take the other part of it and put it away over yonder like another stake, and between these two limits they just shovel in German.[3]
    Mark Twain

Reference[editovat]

  1. Hans Jandl: Fakta sudetoněmecko-českých dějin. Bund der Vertriebenen e. V., Landesverband Hessen, Wiesbaden, 2003, 80 s.
  2. 14. sešit poznámek, listopad 1877 – červenec 1878
  3. projev Disappearance of Literature, 20. listopadu 1900

Externí odkazy[editovat]