Neil Postman

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Neil Postman (8. března. 1931, New York – 5. října. 2003) byl americký odborník na masmédia a mediální teoretik, kulturní kritik.

Dílo[editovat]

Ubavit se k smrti[editovat]

  • Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou "smyslových filmů", "heče peče" a "her s odstředivým míčem".
    Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií, zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší.
    Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.[1]

Crazy Talk, Stupid Talk[editovat]

  • Definice je začátkem debaty, nikoli jejím koncem.
    A definition is the start of an argument, not the end of one.[2]

Reference[editovat]

  1. POSTMAN, Neil. Ubavit se k smrti : veřejná komunikace ve věku zábavy. Překlad Irena Reifová. Praha : Mladá fronta, 1999. 192 s. ISBN 80-204-0747-2.  
  2. POSTMAN, Neil, Crazy Talk, Stupid Talk : How We Defeat Ourselves by the Way We Talk and What to do About It (1976) (anglicky)

Externí odkazy[editovat]