Přeskočit na obsah

Ukrajina

Z Wikicitátů
Ukrajina

Ukrajina je země ležící ve východní Evropě.

Ve výrocích[editovat]

 • Nutno říci, že z politických důvodů není připomínání Ukrajiny v módě. Ukrajina je zemí, která způsobila či prohloubila potíže ve vztazích mezi Spojenými státy, Evropou a Ruskem, postavila je do šachu. Mluvit dnes o Ukrajině by tedy znamenalo mluvit o vlastních neúspěších. Nemyslím si, že by mlčení o Ukrajině bylo zcela spontánní. V tom smyslu, že Ukrajina, která se samozřejmě nacházela ve sféře vlivu Ruské federace, se rozhodla – rovněž nepochybně pod západním tlakem – obrátit směrem k Evropě a Spojeným státům. Došlo na Majdan, na faktické oddělení od Ruska se všemi hospodářskými důsledky. Ale zároveň z různých důvodů Západ nenastoupil na místo Ruska, nepřemýšlí o zlepšení životních podmínek místního obyvatelstva. Proto tedy v této chvíli Ukrajina prohrává na všech frontách.[1]
  Claudio Gugerotti
 • Ukrajina se ještě nestala skutečným státem a její ekonomika je v troskách. Průměrné příjmy Ukrajinců dosahují jen asi třetiny těch ruských, tamní obrovská nezaměstnanost neustále roste a Kyjev fakticky nemá zlaté rezervy. Ukrajina zkrátka rovná se bankrot.[2]
  Vladimir Ryžkov

Podvržené výroky[editovat]

 • Síla Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejen oddělit, ale také ji postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bratr zabíjí bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí zvrátit situaci až do stadia, kdy budou Ukrajinci nenávidět vše ruské. Všechno ostatní je jen otázka času.
  — (rozšířilo se v roce 2014 z Ruska pravděpodobně jako součást propagandy v rámci krize na Ukrajině, údajně má být autorem německý kancléř Otto von Bismarck)[3][4][5]

Reference[editovat]

 1. Arcibiskup Gugerotti: Ukrajina prohrává na všech frontách. radiovaticana.cz [online]. 2016-08-11 [cit. 2016-08-16]. Dostupné online.
 2. Putin ví, že přestřelil. 2014-03-12 [cit. 2014-07-27]. Dostupné online.
 3. ONDŘEJ, Fér. Rusko na Ukrajině nacvičuje novou válku. Říká se jí on-line maskirovka. iDnes.cz [online]. 2014-7-7 [cit. 2014-8-4]. Dostupné online.
 4. MORGENSTERN, Ulf. Wer hat's gesagt? Bismarck! [online]. Otto-von-Bismarck-Stiftung, 2014-6-16, [cit. 2014-08-04]. Dostupné online. (německy)
 5. GATHMANN, Moritz. Putins Propaganda-Reporter: Russisches Blut aus dem Wasserhahn. Spiegel [online]. 2014-6-13 [cit. 2014-8-4]. Dostupné online. (německy)

Externí odkazy[editovat]

 • Encyklopedický článek Ukrajina ve Wikipedii