Přeskočit na obsah

Věra Čáslavská

Z Wikicitátů
Věra Čáslavská (1967)

Věra Čáslavská (3. května 1942, Praha – 30. srpna 2016, Praha) byla česká sportovkyně, sedminásobná olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa ve sportovní gymnastice, bývalá předsedkyně Českého olympijského výboru.

Výroky[editovat]

  • Obětovala bych všechny své dosavadní medaile za letošní vítězství. Protože nebojuji za sebe, ale za nás všechny. A naši lidé si zaslouží vítězství.[1]
    (po podpisu manifestu Dva tisíce slov, před odletem na olympijské hry v Mexiku po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968)
  • Deprese je strašná věc, nechci se rouhat, ale je to snad horší než rakovina. Ztratila jsem patnáct let! Dovedete si to představit?

Ve výrocích[editovat]

  • Pro Japonce je Věra Čáslavská dodnes symbolem tokijské olympiády v roce 1964. A tokijská olympiáda se pro ně stala symbolem poválečného návratu Japonska do světové společnosti. Proto Věru dodnes tolik velebí. — Jiří Zedníček[1]

Reference[editovat]

  1. 1,0 1,1 TOMÍČEK, Matěj; MACEK, Tomáš. Po vleklé nemoci zemřela gymnastka Věra Čáslavská. Bylo jí 74 let. iDnes.cz [online]. 2016-08-31 [cit. 2016-08-31]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat]