Přeskočit na obsah

Wikicitáty:Často kladené otázky

Z Wikicitátů

Zde najdete často kladené otázky (tzv. FAQ) a odpovědi na ně, neboli katechismus (otázky a odpovědi).

Odkud pochází slovo Wikicitáty?

[editovat]

Ze slov wiki a citáty. Wiki je koncepce tvorby internetových stránek a ukládánání znalostí, kterou vytvořil Ward Cunningham. První wiki se označovala buď WikiWikiWeb, nebo jen wiki, což se přeneslo na všechny systémy založené na stejných principech. Název pochází z havajštiny, přesněji ze slova wikiwiki, což znamená rychle.

Co je to citát?

[editovat]

Proč nestačí „papírové“ sbírky citátů, kterých existuje celá řada?

[editovat]

Online sbírka může pohodlně uvádět odkazy na jiné stránky, přinášející další informace (i jinojazyčné), což u tištěných encyklopedií nelze. Hledání v online citátech je rychlejší a pohodlnější.

Můžete ve Wikicitátech umístit informace, které byste stejně chtěli zveřejnit na webu, ale na vašich vlastních stránkách by se obtížněji udržovaly nebo nezískaly tolik pozornosti. Můžete použít i vzájemné odkazy. Na Wikicitátech také můžete s dalšími lidmi snadno spolupracovat a informace tak lze většinou udržovat aktuálnější.

Ve Wikicitátech lze vytvářet mezi hesly nové souvislosti. Například vytvoříte stránku seznam slavných žen a umístíte na ni odkazy na všechny ženy, o kterých se objeví v encyklopedii zmínka. Tyto ženy mohou přitom figurovat i v dalších článcích podle své národnosti, profese apod.

Jaká je jistota, že podávané informace jsou pravdivé?

[editovat]

Na první pohled se zdá, že není možné věřit encyklopedii, do které přispívají lidé nejrůznější úrovně. Mohou uvádět nesmysly a nesmějí porušovat autorské právo jiných encyklopedií. Jenže výhoda Wikipedie je v množství přispěvatelů. Formulace článku musejí být Vaše, avšak podávané informace nesmějí být v rozporu s těmi v encyklopediích. Pokud zjistíte nějaký nesmysl či pravopisnou chybu, můžete vstoupit do stránky a chybu opravit.

Pokud někdo „opraví“ správnou informaci a nahradí ji nesmyslem, původní stránka zůstává archivována a po vyjasnění, kdo má pravdu, může být původní článek vrácen. V zásadě by každý editor měl informace pouze doplňovat, nikoliv měnit. Všechny změny jsou zaznamenávány na stránce poslední změny, takže všichni editoři mohou svou práci navzájem sledovat a při nesouhlasu věc prodiskutovat.

Mám v odkazech používat diakritiku?

[editovat]

Ano, jinak by odkazy nebyly správně česky. URL pak sice nevypadají zrovna hezky, ale na druhou stranu je třeba, aby se odkazy psaly všechny stejně, protože odkaz seznam slavných žen by samozřejmě odkazoval na jinou stránku než odkaz [[seznam slavnych zen]]. Jiným příkladem je štěp versus step. Pro českou Wikipedii je tak samozřejmé, že používáme v odkazech českou diakritiku.

Na začátku jsem měl problémy s diakritikou v některých jiných wiki pro odkazy na českou - jako například ' - až mi někdo, myslím Mormegil, poradil, abych diakritiku převáděl pomocí http://wiki.kn.vutbr.cz/wikipedia/convert.html a co tam vyjde, „pejstnul“ - což pak vypadá například takhle: ' (rozdíl tučných textů je vidět v editaci).

Jde vkládat obrázky?

[editovat]

Podívejte se na návod Wikicitáty:Obrázky. Také si můžete přečíst anglický návod, včetně popisu nové syntaxe. (Místo klíčového slova image se v češtině dává slovo soubor.)

Proč jsou v hlášeních chyby nebo jsou anglicky?

[editovat]

I překladatel je jen člověk. Český překlad trpí spoustou chyb a i Wikipedie má systémové chyby. Autoři programu MediaWiki, na kterém Wikicitáty běží, navíc s rozvojem programu neustále nová hlášení přidávají. Pokud je něco špatně přeloženo či není přeloženo vůbec, oznamte to prosím na diskusní stránce k hlášením. Pokud se jedná o systémovou chybu, oznamte ji prosím anglicky na stránce se seznamem známých chyb.

Proč mi Wikicitáty často nefungují?

[editovat]

Jednou z nějvětších momentálních slabin Wikicitátů je hardware, na kterém běží. Je pořízen z darů a na takovou zátěž nestačí. V případě problémů se zobrazní hlášení „MediaWiki:Noconnect“ Jestliže Wikicitáty ani nemají přístup k šablonám, zobrazí se původní „Nebylo možné se připojit k databázi $1“, případně jiné chybové hlášení. V případě přetrvávajících obtíží si můžete ověřit momentální stav Wikipedie.

Proč je vhodné ukládat změny v textu jen jednou za editaci?

[editovat]

Stručná odpověď: Je to tak všeobecně ohleduplnější a efektivnější.

Delší odpověď: Opakované ukládání drobných změn zbytečně a bezobsažně zaplňuje seznam Poslední změny a historii článku; navíc také zatěžuje databázi Wikicitátů.

Dlouhá odpověď: Používejte více tlačítko Náhled a Uložit změny jen jednou, na konci editace. Je to užitečné pro vás: pomůže to zmenšit počet případů, kdy objevíte chyby, až když je pozdě, a pak se musíte trapně vracet opravovat dokončený text. A především je to užitečné pro komunitu: je nepříjemné a nešikovné, když je seznam posledních změn zaplácaný pěti opakováními téhož hesla několik minut od sebe, přičemž jednotlivé verze se liší jen o pár slov nebo postupně přidávané odstavce. Kdo se chce podívat, co se dělo posledních pár dní, musí pak klikat na zvýšený počet změn, skrollovat dlouhým seznamem, jednoduché změny v té nepřehledné mase snadno zapadnou atd. Jedna editace jedním člověkem by měla přidat jednu novou verzi, definitivní. Pokud se bojíte, že o svůj text přijdete (i když pak si ho můžete připravit offline a používání náhledu tohle také řeší - rozpracovaná verze zůstává v cachi a můžete se k ní vracet tlačítkem Zpět browseru), alespoň jako absolutní minimum u opakovaných editací zatrhněte Tato změna je malá redakční úprava, aby se daly z přehledu takto odfiltrovat.

Jak postupovat při zásazích proti vandalům?

[editovat]

Pokud někdo smaže z článku užitečný obsah, nahradí ho nesmysly atp., napravit to může kdokoli, kdo si toho povšimne: Klikněte na Historie, zvolte poslední nepoškozenou verzi před vandalovým zásahem, klikněte na Editovat stránku (zobrazí se editační okno s varováním, že jde o starou verzi) a uložte ji. Do pole Shrnutí editace zapište např. „vrácení vandalismu/změny/atd“ (lze použít i anglickou zkratku rv - od revert), případně se jmény/IP vandala a autora předchozí verze, k níž se navracíte. uživatele X k předchozí verzi uživatemožno s příslušným shrnutím);

Sysopové mají možnost provést to jedním klikem „vrácení zpět“ z přehledu Příspěvky wikipedisty (viz meta:MediaWiki User's Guide: Reverting a page to an earlier version); shrnutí je pak vyplněno automaticky. Sysopové mohou rovněž blokovat přispívání z anonymních IP adres (a od 21. 7. 2004 v krajním případě i od přihlášených uživatelů), ovšem u adres přidělovaných ISP dynamicky to má omezený účinek.

Na čem a kde běží server Wikicitátů, jaké jsou statistiky návštěvnosti?

[editovat]

Vizte http://www.wikipedia.org/wikistats/EN/ChartsWikipediaCS.htm#5, http://wikimedia.org/stats/cs.wikiquote.org/ a meta:Wikimedia servers

Na stránkách, kde se zobrazuje databáze po částech, nelze zobrazit více než 1000 položek

[editovat]

Stránka zřejmě obsahuje informaci, že „následující informace jsou z cache a nemusí být plně aktuální“. V cache se vždy uchovává pouze prvních 1000 záznamů.

Jak může být citát dlouhý?

[editovat]

Je vhodné se omezit na minimální citaci – takovou, která nese důležitou myšlenku. Někdy se ale nehodí, když je citát vytržený z kontextu, a je tedy možné vložit i delší.

Obsáhlejší texty nebo díla, které již nepodléhají autorským právům, se vkládají do sesterského projektu Wikizdroje.

Je možné ocitovat třeba celý odstavec z novin nebo z knihy?

[editovat]

Jak je to s autorskými právy? "Citát" znamená, že je možno citovat i z díla, které není volné?

[editovat]