Přeskočit na obsah

Wikicitáty:Citáty z děl

Z Wikicitátů

Doporučení

Text této stránky je doporučení českých Wikicitátů. Vysvětluje standardy, s nimiž většina uživatelů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat.

Wikicitáty obsahují též citáty z literárních, dramatických, hudebních a audiovizuálních děl. Před kvantitou však upřednostňujeme kvalitu, proto shromažďujeme jen takové citáty z knih, divadelních her, operních libret, písňových textů, filmů a televizních seriálů, které lze zařadit do některé z těchto kategorií:

  1. Věty obsahující myšlenku, která může být zajímavá i mimo původní dílo, aniž by vyžadovala delší vysvětlení souvislostí. (Citáty tohoto typu se často hodí i na tematické stránky.)
  2. Věty, které z daného díla bývají často citovány.
    • Příklad: „Být či nebýt, to je oč tu běží.“ (Shakespeare, Hamlet)
  3. Věty nebo dialogy, které „zlidověly, žijí vlastním životem“ i mimo původní dílo.

Různé (rádoby)vtipné hlášky, které jsou většinou zajímavé jen pro úzký okruh fandů konkrétního autora nebo seriálu, nejsou pro Wikicitáty přínosem. Vhodným místem pro jejich publikování jsou fanouškovské stránky, k jejichž založení lze využít bezplatných webhostingových služeb. Větší množství citátů z jednoho díla (u něhož dosud neoplynula doba ochrany majetkových autorských práv), které je pro fandovský přístup k citacím z děl typické, navíc porušuje výjimku autorského zákona pro citace.

Orientační kvantitativní omezení pro citáty z dosud chráněných děl:

  • v průměru jeden citát na 10 minut délky filmu, jednoho dílu seriálu, televizního pořadu, nahrávky opery apod.,
  • čtyři verše z textu písně,
  • 2 % obsahu literárního díla.

V případě, že je uvažované dílo již volné (od smrti autora uplynulo více než 70 let), není třeba se množstvím tolik omezovat. I v takovém případě však posuzujte vybrané citáty z hlediska kvality; celé dílo můžete zveřejnit na sesterském projektu Wikizdrojích. Pokud bylo původní dílo napsáno v jiném než českém jazyce a není doloženo, že citáty pocházejí z překladu, který již je volný (tj. jehož překladatel je také více než 70 let po smrti), je nutné obdobným způsobem zohlednit možná trvající majetková práva překladatele.

Související[editovat]