Přeskočit na obsah

Wikicitáty:Správci

Z Wikicitátů

Správci jsou uživatelé, kteří mají „práva správce“. Správci nejsou žádnou zvláštní autoritou, jsou rovni každému jinému uživateli co se týče práv i zodpovědnosti. Jsou to prostě uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považování za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou. Správci, který po dobu půl roku neprovede žádnou zaznamenanou akci, mohou být automaticky odebrána práva správce.

Komunita však nechává správce vykonávat důležité údržbářské práce, které vyžadují těch několik dodatečných funkcí, které jsou správcům povoleny. Mezi tyto práce patří např. kontrola nových a změněných stránek a mazání zřejmého vandalismu a pomoc uživatelům s problémy, jejichž řešení vyžaduje správcovská práva. Jelikož správci jsou zkušenými uživateli, ostatní uživatelé žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Správci

[editovat]

automatický seznam všech správců

Bývalí správci

[editovat]
  • Milda - 5. prosince 2007 – 23. června 2023

Byrokraté

[editovat]

Schopnosti správců

[editovat]

Software MediaWiki, na kterém Wikicitáty běží, obsahuje několik funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující:

Zamčené stránky

[editovat]

Mazání a obnovování smazaných stránek

[editovat]
  • Mazat stránky včetně jejich historie. Běžní uživatelé navrhují stránky ke smazání na stránce Wikicitáty:Hlasování o smazání, pokud je tam učiněno rozhodnutí stránku smazat, některý ze správců to vykoná. Někdy je smazání stránky čistě technickou záležitostí, např. v případě, že přesměrovač překáží při přejmenování stránky, nebo pro opravu stránky, jejíž historie byla poškozena. Jindy se mazáním odstraňuje zjevný vandalismus nebo materiál, který porušuje autorská práva.
  • Prohlížet smazané stránky a obnovovat je.
  • Trvale mazat obrázky. To je nevratná úprava, jakmile je nějaký obrázek smazán, je smazán navždy. (Poznámka: k tomu není žádný konkrétní důvod, nemožnost obnovovat smazané obrázky je prostě jedna z vlastností aktuální verze MediaWiki.)

Vracení změn

[editovat]
  • Rychle vracet změny stránek (revertovat). Jakýkoli uživatel (přihlášený i nepřihlášený) může stránku vrátit na dřívější verzi. Správci mají rychlejší automatizovaný nástroj pro vracení, který jim umožňuje vracet vandalské úpravy. Při pohledu na seznam příspěvků uživatele nebo při prohlížení rozdílů mezi posledními verzemi je u každé změny, která je pro danou stránku aktuální, odkaz „vrácení zpět“. Kliknutím na tento odkaz se článek vrátí na poslední verzi, kterou nevytvořil daný uživatel, přičemž tato změna je označena jako malá editace, se shrnutím Editace uživatele "X" vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je "Y".

Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn

[editovat]
  • Správci mohou ze stránky Poslední změny skrývat vandalismus. K tomu stačí k URL pro přístup k seznamu uživatelových příspěvku přidat &bot=1, např. //cs.wikiquote.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Contributions&target=Vandal&bot=1. Pokud se na této stránce klikne na odkaz pro vrácení změn, bude jak původní editace, tak editace obnovující nový stav skryta z implicitního zobrazení seznamu posledních změn (bude označena příznakem robot). Změny nejsou skryty ze seznamu příspěvku, historií stránek či seznamu sledovaných stránek, pouze se implicitně nezobrazují, pro jejich zobrazení je třeba kliknout na odkaz „zobrazit roboty“. Cílem této funkce je omezit obtěžování vandalem. Tato vlastnost nesmí být používána při vracení běžné úpravy, pouze pro jednoduché případy jasného vandalismu.

Blokování a odblokování uživatelů

[editovat]
  • Blokovat IP adresy, rozsahy IP adres a uživatelská jména, na čas omezený nebo neomezený.
  • Odblokovat zablokované IP adresy, rozsahy IP adres a uživatelská jména.
  • Vizte Speciální:Ipblocklist pro seznam zablokovaných uživatelů a Kniha zablokování pro záznamy dřívějších blokování.

Vzhled a texty rozhraní

[editovat]
  • Správci mohou měnit text uživatelského rozhraní editací stran ve jmenném prostoru MediaWiki. Všechny tyto strany jsou zamčeny, takže je nemohou editovat běžní uživatelé.
  • V tomto jmenném prostoru také existuje stránka MediaWiki:Monobook.css, editací které může správce změnit CSS styl používaný na Wikicitátech.

SQL dotazy

[editovat]
  • Pokud je to systémovou konfigurací povoleno, může správce pokládat přímé SQL dotazy (pouze pro čtení) do databáze. (Tato vlastnost je obvykle z výkonnostních důvodů v konfiguraci zakázána.)

Ostatní úrovně přístupu

[editovat]

Kromě správců existuje pro software MediaWiki několik dalších úrovní přístupu (zde setříděno zhruba podle vzrůstajících oprávnění; správci patří hned za přihlášené uživatele):

Přihlášení uživatelé

[editovat]

Běžní uživatelé, včetně návštěvníků, kteří se „nepřihlásili“, mohou přesto dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Wikicitátů.

Ale pouze přihlášení uživatelé mohou načítat soubory a přejmenovávat stránky. Pro přihlášení vizte Speciální:Userlogin.

Správci se zvláštními právy

[editovat]

Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou měnit ostatní uživatele na správce (ale nikoli odebírat status správce). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy.

Stevardi

[editovat]

Uživatelé s právem „steward“ mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele na libovolném projektu nadace Wikimedia. To umožňuje přidělovat a odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem robot. Jejich činnost je zaznamenávána na meta:Bureaucrat log, žádosti o jejich pomoc patří na stránku meta:Requests for permissions. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy.

Vývojáři

[editovat]

Nejvyšší úrovní přístupu (ve skutečnosti celá skupina úrovní, rozdíly jsou ovšem pro běžného uživatele neviditelné) je „vývojář“. Vývojáři mohou provádět přímé zásahy do softwaru a databází Wikicitátů. Vývojáři obvykle neprovádějí většinu běžných administrativních funkcí. Správce lze kontaktovat prostřednictvím e-mailové konference wikitech-l. Pro seznam vývojářů a další informace vizte meta:Developer (anglicky).

Zneužívání pravomocí správce

[editovat]

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá. V současné době může být správcovství odebráno buď rozhodnutím Jimba Walese nebo rozhodnutím Arbitrážní komise. Podle jejich rozhodnutí také mohou být uděleny nižší tresty, např. omezení využívání některých schopností. Technicky mohou administrátorská práva odebrat stevardi.

Seznam kandidatur na správcovství

[editovat]

Návrhy na udělení správcovských oprávnění (meta:Requests for permissions):

Žádost o práva správce / Request for sysop rights

[editovat]

Bukovník

Žádám o práva správce. Z důvodu málo správců na Wikicitátech. Mám 31 editací a 3 založené články, většina mých editací je většinou bez problémů. Hlavně bych chtěl práva správce využít na patrole.

  • support/pro - Podporuji. Bezproblémové editace. Správců je zde hodně málo. --Adámoz (diskuse) 28. 4. 2020, 09:53

(UTC)

Děkuji za důvěru.--Bukovník (diskuse) 28. 4. 2020, 10:51 (UTC)[odpovědět]
  • Nevím sice, zda tu mám hlasovací právo, každopádně jsem se z Wikipedie o této žádosti dozvěděl a nedá mi to, abych se k ní zde nevyjádřil. Vůbec se mi totiž nelíbí, že se správcem chce stát nováček s čtyřiceti editacemi a měsícem působení. Zrovna na Adámozův hlas bych upřímně řečeno příliš nedával. --Khamul1 (diskuse) 5. 6. 2020, 11:38 (UTC)[odpovědět]
  • Stejně jako Khamul1, stačí se podívat co natropil na cswiki a snad netřeba více komentovat a navíc zneužívá loutkové účty… --Robins7 (diskuse) 18. 6. 2020, 21:04 (UTC)[odpovědět]
    Při vší úctě, když chci někoho na projektech WMF jaksi zneuctívat, tak ho alespoň pingnu. To jen tak na okraj. --Ján Kepler (diskuse) 19. 6. 2020, 04:02 (UTC)[odpovědět]
    Tak já předpokládám, že uživatel své žádosti o práva pravidelně kontroluje. U nás při ŽOPS nebo PAR taky při každém komentáři žadatele nepingujeme… --Robins7 (diskuse) 19. 6. 2020, 11:06 (UTC)[odpovědět]

Pro informaci, Bukovník je loutka Adámoze (spojeno skrz CU cswiki). 37.188.129.218 17. 6. 2020, 04:33 (UTC)[odpovědět]

Žádost o práva byrokrata / Request for bureaucrat rights

[editovat]