Přeskočit na obsah

Anexe Krymu

Z Wikicitátů

Ruská anexe Krymu následovala bezprostředně po událostech krymské krize. Na podkladě ukrajinské krize Rusko společně s místní domobranou obsadilo poloostrov, vyvolalo volby o jeho odtržení od Ukrajiny a následně ho anektovalo. Anexe Krymu je z hlediska mezinárodního práva kontroverzní a vyvolala silnou reakci Západu i Ukrajiny.

Ve výrocích[editovat]

  • Způsob, jakým Ruská federace eskaluje situaci na Ukrajině, mi bohužel připomíná rok 1968 a narušení suverenity Československa. Postup Ruské federace jednoznačně odmítám a odsuzuji. Neshody v Evropě již neřešíme a nemůžeme řešit silou. Všichni včetně Ruska musí respektovat mezinárodní právo a závazky z něho plynoucí. Rusko se v roce 1994 v Budapešti zavázalo nejen k respektování teritoriální celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny, ale k jejich garantování. Je nepřijatelné, aby Ruská federace nebrala vážně ani svá vlastní slova, ani své závazky. Takové chování by nemohlo zůstat bez odezvy.[1] -- Lubomír Zaorálek, toho času ministr zahraničí ČR
  • Krym je ruský stejně, jako je Zakarpatsko maďarské.[2] -- Tamás Gaudí-Nagy, poslanec za maďarskou stranu Jobbik
  • Zločinná a protiprávní anexe Krymu a vojenské akce na Ukrajině těžce poškodily (rusko-německou) spolupráci.[3]
    (na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Vladimirem Putinem během oslav 70. výročí konce druhé světové války) -- Angela Merkelová, kancléřka Spolkové republiky Německo

Reference[editovat]

  1. SVOBODOVÁ, Věra. Nepřijatelné, nebezpečné, odmítáme. Čeští politici odsuzují ruský vpád na Krym. lidovky.cz [online]. 2014-03-02 [cit. 2014-03-16]. Dostupné online.
  2. Poslanec Jobbiku šokoval: Krym je ruský stejně, jako Zakarpatsko maďarské. lidovky.cz [online]. 2014-04-10 [cit. 2014-04-11]. Dostupné online.
  3. Merkelová v Moskvě mluvila tak tvrdě, že to Putinovi tlumočníci raději nepřeložili. Novinky.cz [online]. 2015-05-12 [cit. 2015-05-12]. Dostupné online.

Související[editovat]

Externí odkazy[editovat]