Augustin Štancl

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Augustin Štancl (1920)

Mons. ThDr. Augustin Štancl (5. října 1871, Bruck an der Mur – 21. prosince 1962, Senohraby) byl český římskokatolický kněz, středoškolský profesor, katolický publicista, průkopník českého salesiánského díla a ve své době jeden z největších propagátorů ideje tzv. katolické školy na Moravě.

Výroky[editovat]

  • Naše škola celkem uráží a šlape práva katolíků, znásilňuje jejich svědomí a neuznává jejich světového názoru. Pravíme: celkem, poněvadž jsou čestné výjimky mezi učiteli, ale duch naší školy a našeho vyučování je protikatolický a nevěrecký! Návštěva však této školy je pro katolické děti závaznou? To jest vrchol náboženské nesvobody.[1]
  • Nám nestačí jenom škola obecná ani střední – naším cílem jest katolická universita, ze které by vycházeli opravdu katoličtí právníci, medici a profesoři. Dá Pán Bůh, že na přímluvu sv. Cyrila a Metoda a za pomoci šlechetných dobrodinců se tužby katolického lidu plně splní.[2] (z dopisu olomouckému arcibiskupu Leopoldu Prečanovi, 1940)
  • Politická konstelace nám pro politiku a metody msgra Šrámka příznivou není. U něho je politika všecko a kulturní práce, opravdová práce, mu není nic. Ale politika je až výslednicí vší práce, hlavně kulturní. Msgre Šrámek staví střechu bez základů a tak všecko skončí úpadkem a rozvratem. Znamení jsou už zde. Koalice se poroučí a výsledek nových voleb je pro nás dle lidského dohadu málo slibný! Ale on Msgre Šrámek má svoji hlavu. Ipse solus dominus! [3] (hodnocení politiky Jana Šrámka, předsedy Československé strany lidové, 1929)
  • Největší odměnu na zemi mám, že jsem Vás k nám dovedl a usadil, ne v přepychu a hojnosti, ale skromně, a že se nyní můžete rozvíjeti. Na Vás jest, abyste rostli, já pak, abych zmizel. Přichází stáří, přichází příprava na smrt, a kdo je na ni dobře připraven? Já nikoliv, a tak je třeba se na ni dobře připraviti a ještě pokud možno jest, něco dobrého za vše zlé, co jsem napáchal, vykonati. Nesmíme sníti, nýbrž se probuditi![4] (z dopisu P. Ignáci Stuchlému, prvnímu českému salesiánovi, 1929)

Reference[editovat]

  1. ŠTANCL, Augustin. Pryč s naším školským monopolem!. Hradec Králové 1928, s. 18.
  2. Zemský archiv Opava (pob. Olomouc), fond Arcibiskupství Olomouc, inv. č. 2710, karton č. 1511, Zprávy o Matici CM z let 1927 až 1949, dopis předsedy MCM A. Štancla a jednatele S. Suchánka arcibiskupu Prečanovi, 26. 1. 1940.
  3. Dopisy Monsignora Dra. Augustina Štancla, týkající se českého salesiánského díla sv. Jana Boska. Strojopisná edice, zpracoval v roce 1943 salesián P. Oldřich Med (uloženo v Domě Ignáce Stuchlého ve Fryštáku), dopis č. 70, 22. 9. 1929, s. 108.
  4. Dopisy Monsignora Dra. Augustina Štancla, týkající se českého salesiánského díla sv. Jana Boska. Strojopisná edice, zpracoval v roce 1943 salesián P. Oldřich Med (uloženo v Domě Ignáce Stuchlého ve Fryštáku), dopis č. 71, 28. 11. 1929, s. 109.

Externí odkazy[editovat]