Přeskočit na obsah

Učitel

Z Wikicitátů

Učitel ... a žák.

Ve výrocích[editovat]

Neozdrojované[editovat]

V dílech[editovat]

 • Pokud učitel nevede své žáky k tomu, aby ho předstihli, není možné mluvit o nějakém pokroku.
  John Wyndham, Chocky
 • úctouplatům učitelů, hlavní problém nespočívá v tom, že jsou v průměru příliš nízké – ve skutečnosti mohou být v průměru klidně i příliš vysoké – ale že jsou příliš jednotné a svazující. Špatní učitelé jsou značně přepláceni a dobří učitelé jsou značně nedoceněni. Platové tabulky mají sklon sjednocovat a řídit se věkem, dosaženými akademickými tituly a získanými osvědčeními spíš než skutečným přínosem.
  With respect to teachers' salaries, the major problem is not that they are too low on the average – they may well be too high on the average – but they are too uniform and rigid. Poor teachers are grossly overpaid and good teachers grossly underpaid. Salary schedules tend to be uniform and determined far more by seniority, degrees recieved, and teaching certificates acquired than by merit.[8]
  Milton Friedman, Capitalism and Freedom

Reference[editovat]

 1. Faulknerovu cenu vyhrál spisovatel Sáenz, pro kterého je Mexiko a USA jednou zemí. art.ihned.cz [online]. 2013-04-21 [cit. 2013-05-07]. Dostupné online.
 2. POLTIKOVIČOVI, Hana a Viliam. Čarovná šeptání. 1. vyd. Praha : Triton, 2004. ISBN 80-7254-572-8.  
 3. KULAVIAKOVÁ, Dagmar. Trna: Češi si učitelů neváží, a to se jim vymstí. Blanenský deník, 2009-12-13. Dostupné online [cit. 2020-12-02]. (česky)
 4. NOVÁK, Jan Václav; VOROVKA, Karel. Kniha moudrosti, sborník aforismů a sentencí peadagogických. [s.l.] : Bursík a Kohout, 1892. S. 207. (česky) 
 5. „Velká iluze českého školství“, přednáška, 2. dubna 2008 na zahájení Pedagogických dnů na Univerzitě Hradec Králové. [nefunkční odkaz]
 6. Kniha moudrosti. S. 198.
 7. Kniha moudrosti. S. 201.
 8. FRIEDMAN, Milton. Capitalism and Freedom. [s.l.] : University of Chicago Press, 2009. S. 95. (anglicky) 

Související[editovat]

Externí odkazy[editovat]

 • Encyklopedický článek Učitel ve Wikipedii
 • Slovníkové heslo učitel ve Wikislovníku