Dílo:Jak přežít padouchy
Vzhled
Jak přežít padouchy (1998) je filosofická studie fenoménu podoušství od Benjamina Kurase.[1]
Výroky
[editovat]- Ve společnosti, která zažila tři generace totality a rozklad duchovních hodnot a smyslu pro přirozenou ohleduplnost a snaží se co nejrychleji dohnat společnost, kde jsou trvanlivé hodnoty vytlačovány etikou okamžitého zisku, není největším zdrojem zla ani tak zlý úmysl jako samotná neschopnost rozeznávat mezi dobrem a zlem a nedostatek srozumitelných důvodů, proč by konání dobra mělo být lepší než páchání zla.
- Naše svoboda nespočívá v tom, že se nenecháme manipulovat od nikoho, nýbrž v tom, že se necháváme manipulovat tak, aby to bylo v našem zájmu a že si vybíráme takové manipulátory, jejichž zájem je naším zájmem. Proto zakládáme strany a volíme vůdce.
- Veselé na demokracii není to, že by demokratičtí padouši byli poctivější, pravdomluvnější nebo slušnější než padouši totalitní, nýbrž to, že jednu bandu padouchů, která je u moci, hlídá druhá banda padouchů, která se k moci chce dostat.
- Žádný systém lidského jednání, žádná pravidla, žádné nápady, ideje, plány či programy lidského pokroku nemají nejmenší šanci na úspěch, dokud na nich nějací padouši nemohou něco vydělat.
Ve výrocích
[editovat]- Čtrnáct vtipných kapitol, někdy i trochu moralizujících, o zlu, nesmrtelnosti, sobectví, o cestě z otroctví, umění přežívat, o dobru, úspěchu, prosperitě či penězích.
— František Cinger
Reference
[editovat]- ↑ KURAS, Benjamin. Jak přežít padouchy. 2. vyd. Praha : ELK - Evropský literární klub, 2000. 196 s. ISBN 80-86316-09-2. (čeština)