Diskuse:Česká přísloví

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

"Spíše projde velbloud uchem jehly, nežli bohatec vejde do království nebeského" Przeciez to jest cytat Jezusa, a nie czeskie przyslowie Zabek

Domnívám se, že v českém kontextu by měl být bůh psán výhradně s velkým B. Některá přísloví zajisté mají kořeny v předkřesťanské tradici. Podoba ve které jsou nám přísloví zachována se tvořila v rámci křesťanské kulturní tradice, proto se vztahují k jednomu Bohu. Igor Klimeš

STRACH má velké oči, ne hlad. "ani stáří nezestárne křížovka" - co to je?

Když máš žízeň, dej si nohy křížem…[editovat]

Přidal jsem "Když máš žízeň, dej si nohy křížem a ruce za hlavu a vypij celou Vltavu." - Je to korektní? Jde totiž o to, že takhle si to pamatuji já a to, co je tam kousek níže, cituji: "Máš žízeň? Zkřiž nohy křížem a vypí celou Vltavu." konec citátu, je dle mého názoru zcela chybně. (89.235.39.250 24. 3. 2012, 12:29 (UTC))

Předně bych zpochybnil, že je to vůbec přísloví (dle Slovníku spisovného jazyka českého „krátké, někdy rýmované, lidovou tradicí udržované mravní naučení, vyjádřené často přirovnáním nebo metaforou“), podobně jako další vámi přidané péro z gauče (těch perel by se tam asi našlo víc, třeba i první až naprší a uschne). Máte nějaký seriózní zdroj, že je to přísloví? Osobně jsem to tipoval spíše na nějaký vtipný písňový text, disertační práce postgraduální studentky etnologie tuto větu cituje jako „slovní hříčku nebo žertovnou hádanku (...) zaznamenanou u osmi až desetiletých dětí“. --Milda (diskuse) 26. 3. 2012, 21:52 (UTC)

Ozdrojovat[editovat]

Většina přísloví zde není ozdrojována. Místy mám pochyby, jestli se vůbec o přísloví jedná, nebo se nemusí jednat o přísloví česká. Pokládám za žádoucí stránku postupně ozdrojovat co nejvěrohodnějšími zdroji. --Milda (diskuse) 23. 1. 2013, 09:56 (UTC)

„Až naprší a uschne. “ není přísloví, ale buď pořekadlo nebo možná i ta fráze.--Zdenekk2 (diskuse) 28. 4. 2013, 23:39 (UTC)

Rčení není přísloví[editovat]

"Smyslem přísloví je ponaučení, výstraha či pokárání. Přísloví tvoří celé formalizované věty, které nelze rozdělit, přeformulovat, skloňovat či časovat." Tento seznam obsahuje mnoho rčení, např. "Ber nebo nech být", "Má srdce ze zlata", "Spí jako dudek", "Jako prase drbání", "Všeho s mírou", "Jako by ji z oka vypadla" (pozn. gramatická chyba ji - jí), "Šijou s tebou všichni čerti", "Tady zůstává rozum stát", "Má u ní oko" a mnoho dalších. Navrhuji důkladné roztřídění, nejlépe ozdrojované. Platon11 (diskuse) 2. 12. 2016, 20:34 (UTC)