Diskuse s uživatelem:Mirliflore

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikicitátů

Vítejte[editovat]

Vítejte ve Wikicitátech!

Začal(a) jste dobře a jste na nejlepší cestě přispívat vlastními články.

Pokud jste tak ještě neučinil(a), doporučujeme vám přečíst si nejdříve některé stránky, které vám přiblíží provoz a zvyky na Wikicitátech:

Několik dobrých rad:

  • Abyste se podepsal(a) na diskusních stránkách, stačí napsat 4 vlnovky ~~~~ (nebo je vložit pomocí tlačítka tlačítko pro vložení podpisu v liště nad editačním oknem). Naopak články se nepodepisují.
  • Opravdu se nebojte editovat. Když se vám občas něco nepovede, jiní to spraví.

Tak ještě jednou vítejte a děkujeme za vaše příspěvky. Doufáme, že se tu uvidíme často.

Puritáni a reformátoři[editovat]

Zdravím,

Kategorie:Duchovní je členěna podle "postavení" duchovního. V problematice se sice hluboce nevyznám, ale domnívám se, že puritáni a reformátoři jsou spíše něco jako "typ vyznání" (neznám terminologii, takže oba způsoby jsem dal do uvozovek) a jako takové by to mělo být spíše v jiné části kategorizačního stromu.

Kromě toho kategorie třídící dle vyznání zde byly rozhodnutím komunity zrušeny coby irelevantní z hlediska citátů.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 16. 1. 2016, 02:12 (UTC)[odpovědět]

Také zdravím,

co se týče puritánů a reformátorů, nejedná se čistě jen o "typ vyznání", i když s vyznáním jejich kategorie úzce souvisí. Jsou to ovšem i kategorie historické; reformátoři a (před)reformátoři a puritáni přináleží k určitému svému období, případně k určité zemi (puritáni jsou ryze anglosaskou kategorií). Puritáni, i když vycházeli z reformace a od reformátorů (resp. kalvínské větve) se svými názory nelišili, nelze dost dobře označit za reformátory, protože zkrátka patří do pozdějšího období (i když někdy nemusí být jednoduché rozlišit pozdní anglické reformátory a rané anglické puritány). Ale rozdíl zde je, vrcholní puritáni se odkazovali na reformátory coby své předchůdce, ale sami se mezi ně nepočítali.

Netrvám na tom, že kategorie puritáni a reformátoři měla být zrovna pod kategorií Duchovní (i když zase nevím, kde jinde). Ale myslím, že vzhledem ke své určité "historické homogenitě" by měli mít svou vlastní kategorii (ale možná, že v o tom diskuzi nevedeme...?). --mirliflore (diskuse) 16. 1. 2016, 11:07 (UTC)[odpovědět]

Kategorie osob je členěna dle základních kritérií, od čehož bychom se mohli odrazit. Členění dle vyznání - jak jsem psal - bylo zavrženo. Pokud jsou puritáni a reformátoři více než jen vyznání, asi by se tak zanesli spíše pod členění dle politického hlediska, společenského postavení nebo profese (neříkám, že nutně hned do jejich prvního patra, klidně i níže do některé z podkategorií, ať již existujících nebo nově vytvořené). Eventuálně je možno zauvažovat o dalším hlavním podstromu, ale to jen tehdy, pokud by do něj spadalo více podobných kategorií. V každém případě určitě ne pod Duchovní z výše uvedeného důvodu.

Zkuste si, prosím, projít ten kategorizační strom, třeba vás napadne i něco jiného.

Díky za spolupráci.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 17. 1. 2016, 17:22 (UTC)[odpovědět]

Člěnení dle politického hlediska asi není vhodné; obě skupiny sice politiku ovlivnily (někdy i na staletí dopředu), ale to byl spíš vedlejší produkt jejich působení. Co se týče společenského postavení, tak zde není žádný jednotící prvek, třeba společenské postavení jednotlivých reformátorů se lišilo podle místa a doby; Kalvín byl váženým občanem Ženevy, zatímco třeba Ridley a Latimer byli upáleni. Cranmer byl jednu dobu vážený anglikánský arcibiskup, ale pak ho taky upálili. Jedině je podřadit pod teology, coby zvláštní historické, poměrně homogenní skupiny teologů. Obdobná kategorie by asi byli církevní otcové (kterých na wikicitátech zatím moc není). Ta kategorie sice souvisí s vyznáním - církevní otcové byli třeba proti arianismu - ale jde o něco víc, byla to historická skupina, do které nelze podřadit žádného žijícího člověka. Což platí i pro reformátory a puritány. --mirliflore (diskuse) 18. 1. 2016, 19:14 (UTC)[odpovědět]