Přeskočit na obsah

Henri Poincaré

Z Wikicitátů
Henri Poincaré (1887)

Henri Poincaré (29. dubna 1854, Nancy – 17. července 1912, Paříž) byl francouzský matematik, fyzik, astronom a filozof.

Výroky[editovat]

  • Matematici nestudují předměty, nýbrž vztahy mezi nimi; je jim jedno, zda jsou tyto předměty nahrazeny jinými, pokud se nezmění vztahy. Nevšímají si hmoty, nýbrž pouze tvaru.
  • Pochybovat o všem a věřit všemu jsou dvě stejně pohodlná řešení; obě se obejdou bez přemýšlení.
  • Vědec nestuduje přírodudůvodu, že je to užitečné. Studuje ji, protože ho to těší, a těší ho to, protože příroda je krásná. Kdyby příroda nebyla krásná, nestálo by za to ji poznat a život by nestálo za to žít. Nemluvím samozřejmě o kráse oslovující smysly, o kráse vlastnostívzhledu. Jsem dalek pohrdání smyslovou krásou, jenže ta nemá nic společného s vědou. Co mám na mysli, je důvěrnější krása, jež pochází z ladného uspořádání částí, a kterou může pochopit čistá inteligence.
  • Je úplně nemožné uvažovat o podivuhodném hvězdnatém vesmíru, aniž bychom se otázali, jak se utvářel. Možná, že bychom měli počkat s odpovědí až trpělivě posbíráme všechny prvky poznání, a až tedy získáme jistou naději, že nalezneme správné řešení. Kdybychom však byli tak rozumní, kdybychom byli zvědaví a lépe s netrpělivostí, pak velmi pravděpodobně bychom nikdy nevytvořili vědu, a spokojili bychom se trvale s triviální existencí.

Externí odkazy[editovat]