Jan Janský

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Janský (1902)

Jan Janský (3. dubna 1873 – 8. září 1921) byl český sérolog, neurolog a psychiatr, objevitel čtyř základních krevních skupin a první protivník psychoanalýzy v Čechách.


  • Namanula se mi otázka, proč nepoměrně více mužů než žen kouří. A hned také jsem měl odpověď. Většina mužů kouří z »neuvědomělého hrdinství«. Kouření přináší s sebou otravování nikotinem a mužové »chtějí ukázat ženským, že se otravy nebojí«. Každý kuřák podvědomě si říká: »Hleďte dívky (dámy) — jaký jsem to chlapík — já se denně otravuji, a to jen k vůli vám!« — Proč však také mnohé dívky a mladé ženy kouří? Odpověď teprve přelehká. Co se provádí při kouření? Dává se cigareta (doutník) do úst – čili »psychologicky řečeno«: vkládá se něco do těla. A »kde se jedná« o vkládání něčeho do těla »par excellence?« Jediná odpověď možná: při koitu. Při kouření jedná se — »musí se jednat« o »symbol koitu«. Cigareta (doutník) je »symbolem« penisu — ústa »symbolem« vaginy – a kouření samo »symbolem« immissionis penis.
    Tím končím, ač podobných »psychoanalytických« poznatků zásobu mám již převelikou.[1]

(Janského vášnivá, ba sžíravě ironická odpověď na první, nijak zvlášť originální psychoanalytický článek v Čechách od Jaroslava Stuchlíka, ve kterém byl vysvětlen genderový nepoměr při očkovací akci a také fakt, že se ženy podvolily očkování „s větší chutí, ba s radostí.)[2][3]

Reference[editovat]

  1. Prof. dr. Jánský, Ku článku „Několik statistických a psychologických pozorování z letošního očkování“, Čas. lék. čes. 55, 1916, 12–13.
  2. Harry K. Wells. Pavlov a Freud. Redakce C. Michalová, Božena Sodomková, Jan Šulc; překlad Pavel Kovály; K českému vydání (C. Michalová). 1. vyd. Praha : Nakladatelství politické literatury, 1963. 300 s. 3400 výtisků. Kapitola K českému vydání, s. 13, 14.  
  3. Vladimír Vondráček. Lékař vzpomíná: (1895–1920). Redakce Jitka Matějů, Soňa Kubrová, Miloš Kašpárek. 2. vyd. Praha : Avicenum, zdravotnické nakladatelství, n. p., 1978. 432 s. 30 000 výt. Kapitola 9. Studium za války, s. 105.  

Externí odkazy[editovat]