Jiřina Šiklová

Z Wikicitátů
Jump to navigation Jump to search
Jiřina Šiklová

PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. (* 17. června 1935, Praha) je česká socioložka a publicistka, zakladatelka gender studií v České republice.


 • Svým dětem, vnukům a studentům říkám: Nemusíte věřit, ale měli byste znát křesťanské hodnoty, protože k této civilizaci patříte.
 • Jenom nepatrná, opravdu nepatrná skupina lidí je zlá proto, že zlo je v nich jaksi personifikováno a nerozeznávají hodnoty. Těm se říká anetičtí psychopaté. Ostatní lidé vědí, že to, co dělají, je buď dobré, nebo špatné. Nepovažuji to ale za přirozeně člověku dané. Tyto hodnoty přijímáme kulturou a výchovou.
 • Říkala jsem si: Jestliže se někdo může angažovat pro to, aby v Tatrách přežil svišť, tak proč já bych se nemohla angažovat a riskovat třeba i uklouznutí, aby tady přežila kultura? (k aktivitám v Chartě 77 a pašování necenzurované literatury, za které byla ve vězení)[1]
 • Je to absurdní, ale přijmeme-li tedy tu konzumní morálku „objednávka-zakázka-splnění“, tak pak tedy musíme dát za pravdu těm ženám. Bohužel, v takové mizerné společnosti žijeme. Ty ženy na to mají právo.[2]
  (Vyjádření k případům žen, které žalovaly nemocnice, protože se jim kvůli nepovedené interrupci či sterilizaci narodily (zdravé) děti.)
 • Otázka postavení radaru není ani tak otázka bojová, jako spíše symbolické vymezení teritoria, kdo ke komu patří. V tom směru jsem v Moravcově televizním pořadu parafrázovala ženevského teologa Karla Bartha a řekla: „Raději se budu mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem.“ Jenomže lidi to přesně otočili na BushePutina, což je naprostá blbost, to jsem neřekla. A když potom další řekl, že tím chci eskalovat válku, tak to již byl další zkreslující posun.[3]
  (Odpověď na otázku „Proč jste vy osobně třeba pro výstavbu radaru v Brdech?“)

Reference[editovat]

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/207411030510304-otazky-vaclava-moravce-2-cast v čase 57:10 paní Šiklová prohlásila: "Raději se budu mýlit s Američany nežli mít pravdu s Putinem."

 1. ŠIKLOVÁ, Jiřina: Nenechme se oblbovat, Magazín Za obzorem, vyd. Advent-Orion, Praha 2012
 2. http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/16.03.2008/208411058250316-21:30-1-168-hodin.html; čas 4:18
 3. http://www.sedmagenerace.cz/index.php?art=clanek&id=304

Externí odkazy[editovat]