Přeskočit na obsah

Ludvík Vaculík

Z Wikicitátů
Ludvík Vaculík (2010)

Ludvík Vaculík (23. července 1926, Brumov - 6. června 2015) byl český novinář a spisovatel.

Výroky

[editovat]

Volba prezidenta

[editovat]
  • Lidová volba prezidenta bude chyba. Protože čím větší počet lidí něco rozhoduje, tím nižší je výsledek. Proto bývají rozhodnutí Vysoké búdy ve Zlíně tak správná: má pět členů.[1]

Možná bychom byli dál než dnes

[editovat]
  • Rozhovor s Ludvíkem Vaculíkem Možná bychom byli dál než dnes jsem pořídil v roce 1998 pro časopis Sedmá generace, který jsem tehdy redigoval. Vyšel jako součást zvláštního čísla k třicátému výročí srpna 1968.
  • Jakub Patočka: Čili vyslovím-li takovou z dnešního hlediska kacířskou myšlenku, že hnutí roku osmašedesát (a na mysli mám ono společenské hnutí zdola, nikoliv politické manévry nahoře) mohlo dát vzniknout uspořádání lepšímu, než je to, které vzešlo ze změn roku 1989, budete s tím souhlasit?
  • Vaculík: Ano, já s vámi souhlasím, protože socialismus nebo komunismus vznikl z určitých příčin. Nyní sice padl, avšak ty příčiny zůstaly. Když jsem přinucen se nad tím zamýšlet, zdá se mi, že tenkrát by se mnohem lépe zhodnotilo poučení z obého. Vždyť socialismus skutečně původně vznikl z nějakého lidského přesvědčení, které mělo starší kořeny, a určitě sem nepřišlo jen s Rudou armádou. Myslím, že se mohl vyvinout systém, který by obsahoval ono poučení z nedostatků jak kapitalismu, tak socialismu. A pokud se nevyvine dnes, jsme tak jako tak ztraceni.[2]

Ostatní

[editovat]
  • Komunismus padl a místo něj máme příčiny, z nichž vznikl.[3]

Reference

[editovat]
  1. VACULÍK, Ludvík. Ludvík Vaculík: Jaro je tady?. literarky.cz [online]. 2011-03-30 [cit. 2011-03-31]. Dostupné online.
  2. PATOČKA, Jakub. Archivní rozhovor s Ludvíkem Vaculíkem: Možná bychom byli dál než dnes. denikreferendum.cz [online]. 2015-08-24 [cit. 2016-12-10]. Dostupné online.
  3. Údajně vyřčeno na debatě se studenty ve Varšavě zhruba v roce 2002, podle PATOČKA, Jakub. Jan Palach a problém revoluce. Deník Referendum [online]. 2019-01-16. Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat]