Stephen Hawking

Z Wikicitátů
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stephen Hawking

Stephen William Hawking (8. ledna 1942, Oxford, Spojené království – 14. března 2018 Cambridge) byl britský matematik a teoretický fyzik.


 • Ptát se na to, co se stalo před vznikem vesmíru, je totéž, jako se ptát na bod na Zemi o souřadnici 91 stupňů severní šířky, není to zkrátka definováno. Místo toho, abychom říkali, že vesmír byl stvořen a že možná jednou zanikne, bychom měli jen říkat: Vesmír je.
  'To ask what happened before the universe began is like asking for a point on the Earth at 91 degrees north latitude; it just is not defined. Instead of talking about the universe begin created, and maybe coming to an end, one should say:"The universe is."[1]
 • Když slyším o Schrödingerově kočce, beru do ruky pušku.
  When I hear of Schrödinger's cat, I reach for my gun.[2]
 • Úvahy o tom, že černá díra emituje částice, nasvědčují, že Bůh nejenže v kostky hraje, ale občas je hází i tam, kde je nikdo nemůže vidět. (narážka na Einsteinův výrok)
  God not only plays dice but also sometimes throws them were they cannot be seen – namely into a black hole.[3]

Reference[editovat]

 1. DREES, Willem B.. Beyond the Big Bang: Quantum Cosmologies and God. [s.l.] : Open Court Publishing, 1990. S. 55. (angličtina) 
 2. GÖTSCHL, Johann. Erwin Schrödinger's World View: The Dynamics of Knowledge and Reality. [s.l.] : Springer, 1992. S. 41. (angličtina) 
 3. LARSEN, Kistine. Stephen Hawking: A Biography. [s.l.] : Greenwood Publishing Group, 2005. S. 42. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat]