Uživatel:Milda/Zkreslené autorství citátů
V sobotu odpoledne jsem sledoval v televizi detektivní inscenaci Vzpurní svědkové. V jejím závěru policejní komisař říká svému podřízenému nějaký citát o žárlivosti a uvádí jej, jako že to řekl Shakespeare. Jeho podřízený odpovídá, že to nezná, komisař reaguje, že je to tím, že nechodí do divadla.
To je typická ukázka zkreslení autorství citátu, kdy jako autor citované myšlenky je uváděn autor literárního či dramatického díla, přestože se jednalo o proslov některé z postav, s níž ale spisovatel či dramatik nemusí být vnitřně ztotožněn.
Zkusil jsem později najít na internetu, zda onen citát pochází z některé Shakespearovy hry. Zadal jsem do Googlu „žárlivost Shakespeare“ a hned na první stránce výsledků jsem nějaký citát našel (nevím jestli stejný nebo jiný, bohužel jsem ten z TV inscenace mezitím zapomněl). Většinou je uváděn jako citát Jaga z tragédie Othello („Chraňte se, pane, žárlivosti, je to zelenooký netvor, jenž si hraje s tím, koho požírá.“), ale také jen jako Shakespearův citát („Krásně to vyjádřil Shakespeare: ‚Žárlivost je zelenooký netvor, který si hraje s těmi, které požírá…‘“; Tomáš Novák: Žárlivost – jak ji zvládat, Grada Publishing 2009, s. 88).
Je velmi pravděpodobné, že podobných zkreslení máme na Wikicitátech desítky, stovky, možná tisíce (menší riziko je u filozofů, lyrických básníků, vědců, větší u beletristů a dramatiků). Dříve se na Wikicitátech nezdrojovalo vůbec, a pokud ano, většinou jen jinými sbírkami citátů, kalendáři, křížovkářskými časopisy apod. – obecně terciárními zdroji, které dokládají pouze to, že si editor Wikicitátů onen citát sám nevymyslel. Pokud nedohledáme citát v primárním zdroji (konkrétním autorově díle, jeho kapitole) nebo kvalitním sekundárním zdroji (monografii o autorovi, rozboru jeho díla), situace se nezlepší.