Přeskočit na obsah

Wikicitáty:Průvodce/Editování

Z Wikicitátů

Tato stránka je částí
Průvodce Wikicitáty

Části průvodce

Další odkazy

Základním druhem zábavy na Wikicitátech je editování článků.

Editování stran[editovat]

Průvodce začneme nejdůležitější wiki vlastností: Editovat. S výjimkou několika málo zamčených stran má každá wiki stránka v horní části odkaz označený „Editovat“ (popř. „Editovat stránku“). Tento odkaz vám umožní přesně to, co říká: upravit stránku, na kterou se díváte. Servery, na kterých kdokoli může jakoukoli stránku upravovat, se nazývají „wiki“.

Vyzkoušejte to! V novém okně si otevřete pískoviště a klikněte na jeho odkaz „Editovat“. (Upozornění: NEPOUŽÍVEJTE odkaz Editovat této stránky.) V editačním okénku se vám zobrazí wiki text stránky. Něco tam připište a změny uložte. Uvidíte, že vaše změny se okamžitě projevily. Bližší podrobnosti můžete najít na Nápověda:Jak editovat stránku.

Ukázat náhled[editovat]

Důležitá funkce wiki, kterou se naučíte používat teď, je Ukázat náhled – umožní vám prohlédnout si, jak bude stránka vypadat po vaší editaci, aniž byste stránku uložili. Vyzkoušejte si to: na pískovišti něco upravte a klikněte na tlačítko Ukázat náhled.

Všichni jsme omylní a děláme chyby, náhled vám umožní je okamžitě opravit. Když si zvyknete používat náhled, uchráníte sebe i další uživatele od mnoha potíží. Náhled vám také umožní vyzkoušet si různé způsoby formátování, aniž byste článek změnili, a teprve ve chvíli, kdy jste se vzhledem spokojeni, článek uložit.

Používání náhledu je zvláště důležité v případě, že se chystáte v editaci stránky pokračovat. Používáním náhledu uchováváte historii stránky i stránku posledních změn přehlednou. Pokud také článek uložíte, jiný uživatel se může domnívat, že jste s editací skončili a pokusí se opravit případné chyby. Když však budete v editaci pokračovat a ukládat opakovaně, může docházet k editačním konfliktům.

Důležitým faktem však je: nezapomeňte svou editaci uložit! Při použití náhledu stránka sice vypadá přesně stejně jako po uložení, ale uložena není! Pokud byste kliknutím přešli na jinou stránku a už se nevrátili nebo zavřeli okno prohlížeče, vaše editace by byla ztracena. Na fakt, že si prohlížíte pouze náhled, vás proto upozorňuje červený nápis na začátku stránky.

Malé změny[editovat]

Pokud jste přihlášeni jako registrovaný uživatel, můžete svojí libovolnou editaci označit jako malou editaci tím, že před uložením zaškrtnete příslušné políčko. Tím, že tak nějakou editaci označíte, oznamujete ostatním uživatelům, že jste neupravili nic důležitého. Neexistují jednoznačná pravidla, co přesně je malá editace, ale obecně se jedná o opravy překlepů a drobné změny formátování, jako např. změna nějakého slova na wikiodkaz. Jinými slovy: úpravy vzhledu jsou obecně malé změny, úpravy obsahu nikoliv. Pokud si nejste jisti, políčko nezaškrtávejte. Pro bližší podrobnosti vizte Wikicitáty:Malá editace.

Shrnutí editace[editovat]

Před tím, než editaci uložíte, byste měli vyplnit stručný popis změn, které jste učinili, do políčka „Shrnutí editace“, které se nachází mezi editačním okénkem a tlačítky pro uložení a náhled. Můžete být velice struční a používat zkratky. Pokud např. napíšete pouze „překlep“, uživatelé budou vědět, že jste opravili jen nějakou drobnost.


Pokud si chcete editování vyzkoušet, můžete tak učinit na pískovišti; poté můžete pokračovat ve studiu průvodce.