Přeskočit na obsah

Wikicitáty:Průvodce/Odkazy

Z Wikicitátů

Tato stránka je částí
Průvodce Wikicitáty

Části průvodce

Další odkazy

Důležitou součástí Wikicitátů jsou odkazy. Hypertextové odkazy umožňují uživatelům snadno přecházet mezi souvisejícími hesly, nechat si objasnit jim neznámé odborné termíny, popř. prostě volně brouzdat sbírkou citátů.

Tento díl průvodce vás naučí odkazy vytvářet.

Vnitřní odkazy[editovat]

Vnitřními odkazy na sebe odkazují jednotlivé články Wikicitátů navzájem.

Jejich tvorba je velice jednoduchá: pokud chcete např. ve větě

Berlín je hlavní město Německa.

vyrobit odkaz ze slova „Berlín“, stačí je uzavřít do dvou hranatých závorek:

[[Berlín]] je hlavní město Německa.Berlín je hlavní město Německa.

Tento odkaz nyní vede na stránku se stejným názvem, tzn. „Berlín“. Pokud byste ovšem stejně postupovali u slova „Německa“, vedl by odkaz na článek s názvem „Německa“, což je evidentně chyba. V tomto případě musíte do závorek vložit navíc jméno článku, na který má odkaz vést, oddělené od slova svislítkem:

[[Berlín]] je hlavní město [[Německo|Německa]].Berlín je hlavní město Německa.

Pro shrnutí: úplný odkaz tedy začíná dvěma levými hranatými závorkami, za nimi následuje jméno cílového článku, svislítko, text odkazu a dvě pravé hranaté závorky. Pokud jméno cílového odkazu a svislítko vynecháte, povede odkaz na článek se stejným názvem.

Pokud se text odkazu od názvu článku liší jen koncovkou (např. Londýn versus Londýně), stačí koncovku připojit bezprostředně za závorky:

V [[Londýn]]ě často prší. → V Londýně často prší.

Kategorie a mezijazykové odkazy[editovat]

Pomocí dvojích hranatých závorek lze článek zařadit také do kategorií a odkazovat na stejný článek v jinojazyčných Wikicitátech: Do kategorie se článek zařadí vložením odkazu [[Kategorie:Název kategorie]] na libovolné místo článku (je však zvykem tento odkaz vkládat na konec článku). Za odkaz na kategorii pak lze vložit odkazy do jiných jazyků pomocí odkazů [[xx:Název]], kde xx je kód jazyka a Název je název článku v příslušném jazyce. Podrobnosti najdete na stránkách Nápověda:Kategorie a Nápověda:Mezijazykové odkazy.

Pokud si přejete na kategorii či jinojazyčné Wikicitáty přímo odkázat v textu článku, pak - abyste ho do této kategorie nezařadili, resp. nepřidali odkaz do sekce „v jiných jazycích“ - přidejte na začátek odkazu dvojtečku:

[[:Kategorie:Fyzika]]Kategorie:Fyzika
[[:en:Physics]]en:Physics

Takový odkaz jde rovněž pojmenovat pomocí svislítka.

Externí odkazy[editovat]

Z Wikicitátů lze snadno odkazovat i na ostatní stránky na Internetu. Prostým vložením internetové adresy do textu se z této adresy stane klikatelný odkaz. Pro vložení odkazu na Google stačí napsat:

http://www.google.com/

Aby takový odkaz fungoval, musí být uvedena celá adresa včetně protokolu („http://“), který se také v článku zobrazí, což většinou není žádoucí; stejně tak u delších a nepřehledných adres . Pokud se tomu chcete vyhnout, uzavřete adresu do jednoduchých hranatých závorek a odkaz se pak bude zobrazovat jako číslovaná poznámka v hranatých závorkách:

[http://www.google.com/][1]

Takové automaticky číslované odkazy se používají hlavně v textu pro odkazování na zdroje ve formě poznámky pod čarou, např. „Nejstarším kandidátem voleb byl Jaroslav Anděl [2].“

Pokud chcete externímu odkazu určit jiný popisek, přidejte do hranatých závorek za adresu mezeru (nikoli svislítko) a text odkazu. Např. takto:

[http://www.google.com/ vyhledávač Google]vyhledávač Google

Poznámka: Některé znaky (např. svislítko) nelze v adrese použít, protože by odkaz pak nebyl rozpoznán. Pro zápis takových znaků použijte obecný mechanismus %xx, kde xx je hexadecimální kód znaku podle tabulky ASCII, např. %7C označuje právě svislítko.

V textu článku byste měli externími odkazy výrazně šetřit. Určitě nepoužívejte externí odkazy na to, čeho lze snadno dosáhnout vnitřním odkazem na jiné heslo Wikicitátů. Externí odkazy na zajímavé související stránky je vhodné umístit na konec článku, do kapitoly nazvané „Externí odkazy“. V této části odkazy uspořádejte jako odrážkový seznam:

== Externí odkazy ==
* [http://www.google.com/intl/en/about.html Stránky o vyhledávači Google]
* [http://jyxo.cz/d/info Stránky o vyhledávači Jyxo]

Kdy odkazovat[editovat]

Pokud si nejste jisti, jestli máte do článku vložit nějaký odkaz, zkuste se podívat na jiné články Wikipedie pro inspiraci. Když se potřebujete rozhodnout, zeptejte se sami sebe „Pokud bych četl tento článek, byl by pro mě takový odkaz užitečný?“


Psaní odkazů si můžete vyzkoušet na pískovišti, nebo hned pokračovat ve studiu průvodce.