Immanuel Kant
Vzhled
Immanuel Kant (22. dubna 1724, Královec - 12. února 1804, Královec) byl pruský filozof, jenž je považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských myslitelů, posledního z představitelů osvícenství, který ovlivnil pozdější romantické a idealistické filozofy 19. století.
Výroky
[editovat]Ověřené
[editovat]Filosofie
[editovat]- (Filosofie zahrnuje) principy rozumového poznání věcí prostřednictvím pojmů.
Kritika soudnosti, Úvod, AA V.171. - Pole filosofie v tomto světoobčanském významu lze převést na následující otázky:
- Co mohu vědět?
- Co mám činit?
- V co mohu doufat?
- Co je člověk?
Logik AA IX.25.
- Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.
Kritika praktického rozumu, Závěr, AA V.161. - Lenost a zbabělost jsou příčiny, proč tolik lidí - ačkoli je příroda dávno uvolnila z cizího vedení (naturaliter maiorennes) - přece zůstávají po celý život nedospělí, a proč se jiní tak snadno stávají jejich vůdci. Je tak pohodlné být nedospělý.
Co je osvícenství? AA VIII.35.
Věda
[editovat]- Tvrdím však, že v každé jednotlivé nauce o přírodě lze najít jen tolik skutečné vědy, kolik je v ní matematiky.
Metaphysische Anfangsgründe der Naturwissenschaft, A VIII
Estetika
[editovat]- Krásné je to, co se líbí v prostém posouzení. Z toho plyne, že se musí líbit bez jakéhokoli zájmu. Vznešené je to, co se bezprostředně líbí proto, že klade odpor proti zájmu smyslů..
Kritika soudnosti § 68, AA V.267. - Krásné věci ukazují, že člověk se do světa hodí a dokonce i jeho názor věcí souhlasí se zákony jeho nazírání.
Logik Nr. 1820a, AA XVI.127. - "Umění se odlišuje od přírody jako tvoření od činnosti, a produkt nebo důsledek umění jakožto dílo od produktu přírody jakožto účinku. Přísně vzato bychom měli nazývat uměním jen vytváření ze svobody; tj. z libovůle, která vychází z rozumu. Neboť, ačkoliv produkt včel nazýváme uměleckým dílem, děje se to jen kvůli analogii s ním; jakmile si totiž uvědomíme, že svou práci nezakládají na žádné vlastní rozumové úvaze, řekneme hned, že je to produkt jejich přirozenosti a jako umění je to připisováno jen jejímu tvůrci. Když při prohlídce bažiny, jak se to tu a tam stane, narazíme na kus osekaného dřeva, neřekneme, že je to produkt přírody, nýbrž umění; jeho vytvářející příčina si myslela nějaký účel, kterému tento kus dřeva vděčí za svou formu. Jinak vidíme umění snad také ve všem, co je uzpůsobeno tak, že představa toho musela v jeho příčině předcházet před jeho skutečností, aniž by však touto příčinou mohl být její účinek myšlen; nazveme-li však něco vůbec uměleckým dílem, abychom je odlišili od nějakého přírodního účinku, rozumíme tím vždy dílo člověka."
Právo
[editovat]- (Právo je) souhrn podmínek, za nichž lze libovůli jednoho spojit s libovůlí druhého pod obecným zákonem svobody.
Metafysika mravů, AA VI.230. - Nejlepší ústava je ta, kde moc není v rukou lidí, nýbrž zákonů.
Metafysika mravů, AA VI.355. - Každé jednání, týkající se práv druhých lidí, jehož maxima se nesnáší s veřejností, je neprávo.
Zum ewigen Frieden, B 99, AA IX.245.
Ostatní
[editovat]Neozdrojované
[editovat]- Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu.
- Rozmyslu vytyčuji meze, abych uvolnil prostor víře.
- Spal jsem a snil o tom, že život je krása. Probudil jsem se a zjistil, že je to povinnost.
- Existence Bible, jako knihy pro lidi, je tím nejprospěšnějším, co kdy lidstvo poznalo. Každý pokus toto nějak znevážit či podcenit je zločinem proti lidstvu.
- Z určitého hlediska je sebevražda řešení, když už ne zbabělé, tak alespoň snadné.
Dílo
[editovat]Reference
[editovat]- ↑ KORÁB, Julius. Zlatá zrnka. Plzeň : V. Steinhauser, [1885]. S. 397.
Externí odkazy
[editovat]- Encyklopedický článek Immanuel Kant ve Wikipedii
- Autor Immanuel Kant ve Wikizdrojích
- Galerie Immanuel Kant ve Wikimedia Commons
- Kantovy sebrané spisy v němčině (AA, Akademie-Ausgabe s vyhledavačem) jsou na internetu zde.